Після того, як Німеччина останньою із європейських країн пристала до спільних планів ЄС та США відключити Росію від SWIFT в рамках санкцій за агресію проти України, рішення можуть ухвалити найближчим часом, пише BBC Україна. «Мінфін» розповідає, що це означатиме для Росії, бізнесу та пересічних громадян.
Без SWIFT: що чекає Росію
Чому SWIFT вважають «ядерною зброєю»
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication — «Товариство світових міжбанківських телекомунікацій» — ред.) — це глобальна система платежів.
Не так давно, коли вторгнення Росії в Україну лише обговорювали, дехто навіть називав її «ядерною зброєю» у системі економічних санкцій. Звісно, це не єдина платіжна система у світі, але найпопулярніша з величезним відривом від інших.
Ця платіжна система за формою організації — кооператив із банків та фінансових організацій зі штаб-квартирою у Брюсселі, яка працює за бельгійським законодавством.
На кінець 2021 року система опрацьовувала близько 30 млн платіжних повідомлень на день на суму в трильйони доларів, або близько 10 млрд на рік.
При цьому користуватися нею можуть не лише підприємства та банки, але й фізичні особи. Наприклад, надіслати або отримати переказ через SWIFT можна і в Україні.
Читайте також: Росію відключають від SWIFT: розпочато підготовку до впровадження санкції
Важко уявити, як відключення цієї системи не зачепить російську економіку та росіян, як про це говорять у Москві. Колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін казав у 2014 році, що втрата доступу до SWIFT завдасть країні збитків, що дорівнюють 5% річного обсягу її економіки. Проте тоді західні країни так і не наважилися на цей крок.
Відтоді Росія зробила висновки і за ці роки підготувалася до такого розвитку подій, створивши свою внутрішню систему банківських платежів. Крім того, система є незалежною від урядів чи міжнародних організацій, і Кремль любить підкреслювати це.
У минулому було кілька прецедентів відключення від SWIFT, але це відбувалося не напряму, а через застосування санкцій проти окремих країн та їхніх банків. Зокрема, так було з Іраном, коли SWIFT була змушена припинити обслуговувати їхні рахунки. Втім, щойно санкції були зняті, відновилися і платежі через SWIFT.
На кого вплине це рішення
Оглядачі вважають, що негайні та прямі наслідки відключення SWIFT будуть передусім для російських банків та бізнесу, бо розрахунки є кровоносною системою будь-якої економіки.
Звісно, повністю вони не припиняться, але це перенесе російську економіку в «кам'яну добу» та означатиме подорожчання й різке уповільнення фінансових потоків.
Коли після подій 2014 року російський центробанк створив внутрішню систему платежів, мало хто з російського бізнесу став нею користуватися, — бізнесу було зручніше залишатися у міжнародній системі SWIFT.
Також на випадок надзвичайної ситуації країна має власну національну платіжну систему «Мир».
Читайте також: Підтримка України у всьому світі зростає. Кредитний рейтинг РФ визнано «сміттєвим»
Оскільки росіяни розраховуються між собою у рублях, відключення SWIFT не викличе затримки внутрішніх рублевих платежів як таких, проте коли у бізнесу будуть проблеми, важко уявити, що проблем не буде у найманих працівників.
Стрімкої девальвації рубля та знецінення російських активів, яка, власне, вже почалася, також навряд чи вдасться уникнути. Курс долару та євро до рубля ще ніколи не були такими високими.
Щоб зупинити падіння рубля, центробанк Росії був змушений вийти з валютними інтервенціями. Проте треба визнати, що ці резерви є так само історично великими — понад $600 млрд. А рекордні ціни на енергоносії за останній рік дозволили Росії поповнювати їх швидше, ніж раніше.
Нагадаємо, що 24 лютого, у день нападу на Україну, російський фондовий ринок пережив рекордний обвал. Індекс московської біржі впав на 33,3%, індекс РТС — на 39,4%, а ціни більшості «блакитних фішок» впали майже на 50%.
Коментарі - 6
Какая то чепуха написана. Или просто не четко. Триллион — это уже 1000 миллиардов.
Видимо, некорректный перевод с английского, и должно звучать
около 30 млн платежных сообщений в день на сумму в миллионы долларов, или около 10 млрд в год