Туреччина планує знову підвищити інтерес вкладників до ліри за допомогою схеми, яка перенаправить у банківську систему золото, яке зберігається під матрацом. Про це заявив міністр фінансів Нуреддін Небаті, пише profinance.
Влада Туреччини почала полювання за золотом, щоб стабілізувати ліру
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Полювання на золото
Міністр Туреччини Нуреддін Небаті заявив, що уряд сподівається в рамках цієї ініціативи конвертувати у ліри 10% золота вартістю $250 млрд, яке турки зберігають удома.
За словами Небаті, 30000 ювелірних магазинів відіграють головну роль у схемі, яка буде заснована на масштабніших надзвичайних заходах, оприлюднених у грудні з метою зупинити падіння ліри, яка у 2021 році втратила 44% вартості по відношенню до долара.
Уряд підписав контракти з п'ятьма заводами з переробки золота для переплавлення ювелірних виробів, переданих у рамках програми, до золотих зливків, які допоможуть поповнити резерви центрального банку країни, додав він.
Читайте також: Інфляція у Туреччині у 2022 році досягне 40%, але не перевищить 50% — міністр фінансів Туреччини
Міністерство фінансів відмовилося коментувати цей план, проте державне інформаційне агентство Туреччини Anadolu повідомило з посиланням на Небаті, що незабаром будуть оголошені нові заходи щодо вливання «золота, яке зберігається під матрацом, у фінансову систему».
Недовіра до банків
Турки, які з підозрою відносяться до банківської системи, — та історії інфляції в країні — довгий час для захисту заощаджень віддавали перевагу золоту, яке є традиційним подарунком на весілля та при народженні дітей.
Проте турецькі чиновники вважають це частиною ширшої проблеми «доларизації» чи переходу до іноземних валют та дорогоцінних металів, яка постійно тисне на турецьку ліру.
Хоча нові схеми депозитів забезпечили певні результати, зумівши залучити близько $23 млрд, аналітики скептично ставляться до того, що вони допоможуть надовго вирішити проблему недовіри до ліри.
Враховуючи, що у січні інфляція у Туреччині досягла 48.7%, негативні реальні відсоткові ставки країни становлять майже 35%.
За словами одного інвестора, давню недовіру турків до ліри важко подолати.
«Можливо, якщо вони запропонують справді хорошу відсоткову ставку, вони зможуть отримати деякі відсотки, — зазначив він. — Але я сумніваюся, що вони матимуть $25 млрд».
Падіння ліри та інфляція
У грудні рівень інфляції в Туреччині сягнув 36,1%, що є найвищим показником за 19-річне правління президента Реджепа Таїпа Ердогана. Інфляційні очікування на наступні 12 місяців підскочили з 21,39% до 25,37%, свідчить січневе опитування центробанку країни. Деякі банки з Уолл-стріт прогнозують, що через валютну кризу минулого року інфляція може перевищити 50%.
Стрибок цін був спричинений рішенням центрального банку Туреччини знизити ставку на 500 базисних пунктів. Цього вимагав Ердоган, який вірить, що нижчі ставки стримують ріст споживчих ціни та прискорюють економічне зростання. Знецінення ліри та зростання світових цін на енергоносії були найбільшими драйверами інфляції.
У кінці грудня уряд Туреччини запровадив надзвичайні заходи, включно з програмою компенсації власникам ліри за значне зниження валюти. Це дозволило стабілізувати ліру після того, як вона втратила майже половину своєї вартості за три попередні місяці.
Читайте також:«Експеримент провалився». Турецька бізнес-асоціація закликала Ердогана змінити економічну політику
Центральний банк Туреччини також пообіцяв стимули компаніям, які конвертують рахунки в іноземній валюті та золоті у строкові депозити в турецькій лірі. Небаті очікує, що ці заходи можуть призвести до конвертації корпоративних активів на $10 млрд у ліру, що допоможе підтримати валюту.
Коментарі - 3