Міжнародний валютний фонд (МВФ) попередив, що турбулентність на фінансових ринках продовжиться, а відновлення економік, що розвиваються, може сповільнитися, пише CNBC.
Підвищення ставок центрбанками зробить ринки ще більш турбулентними — МВФ
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Перехід центробанків до жорсткої монетарної політики, хоч яким плавним його б не обіцяли зробити, може поглибити корекцію ризикових активів, попереджає Тобіас Адріан, фінансовий радник та директор грошово-кредитних ринків та ринків капіталу МВФ.
Реакція ринків великою мірою залежатиме від здатності центробанків пояснити свої наміри у впорядкований та прозорий спосіб, вважає він. Наприклад, Фонд прогнозує, що неочікуване підвищення відсоткової ставки ФРС на 50 базисних пунктів призведе до значного падіння акцій.
Турбулентність може зачепити і криптовалюти, додав Адріан. Він нагадав про зростання кореляції між традиційними фінансовими ринками та цифровими грошима та про різке падіння криптовалют за січень.
Читайте також: МВФ закликав Сальвадор позбавити біткоїн статусу платіжного засобу
Підвищення ставок загрожує ринкам, що розвиваються
27 січня МВФ опублікував свій Звіту про глобальну фінансову стабільність. У ньому Фонд прогнозує, що цього року корпоративні прибутки в більшості секторів перевищать свої доковідні значення, незважачючи на ріст ставок. Водночас дохідність облігацій залишиться на рівні, нижчому ніж середній рівень 2019-го.
Звіт МВФ також звернув увагу на ризики, які нормалізація розвинених економік становить для економік, що розвиваються. Раніше Фонд вже попереджав, що підвищення ставки ФРС негативно вплине на відновлення економік країн Азії.
«Ми бачимо, що за останні три місяці, потік капіталу до багатьох ринків, що розвиваються, сповільнився. І у майбутньому це сповільнення може бути ще більшим», — прокоментував Адріан.
Крім того, інфляційний тиск на економіки, що розвиваються, змусив багато центробанків підвищувати ставку, ставлячи під загрозу ріст економіки. У своєму звіті МВФ попереджає, що в умовах високого бюджетного дефіциту та потреби у закордонних інвестиціях, така політика може створити значну фінансову напругу.
Читайте також: Підвищення ставки ФРС стане «холодним душем» для світової економіки — голова МВФ
Нагадаємо
Згідно з прогнозом МВФ, зростання світової економіки сповільниться з 5,9% у 2021 році до 4,4% у 2022 році та до 3,8% у 2023 році. У Фонді зазначають, що поява нових варіантів covid-19 може продовжити пандемію і викликати нові економічні потрясіння.
Окрім того, збої в ланцюжках постачань, волатильність цін на енергоносії та локальні проблеми із заробітною платою означають високу невизначеність щодо інфляції.
Коментарі - 1
Американський регулятор не ризикнув підвищувати ставку.
Федеральна резервна система зберегла ставку на рівні 0−0,25% річних.
Також регулятор повідомив про намір підвищити ставку найближчим часом
«З огляду на інфляцію, що значно перевищує 2 відсотки, і сильний ринок праці, Комітет очікує, що незабаром буде доречно підвищити цільовий діапазон ставки федеральних фондів», — йдеться в повідомленні.
Крім того, ФРС вирішила продовжувати знижувати місячні темпи викупу активів, завершивши їх на початку березня.