Україна у 2021 році залишила список найуразливіших та менш стійких країн за версією берлінської компанії Scope завдяки спроможності продовжувати накопичувати валютні резерви, покращенню платіжного балансу та зниженню обсягів виплат за останній рік, повідомив член Ради Національного банку України Віктор Козюк у інтерв'ю Інтерфакс-Україна.
Україна залишила список вразливих країн через накопичення резервів і покращення платіжного балансу
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Що відомо про рейтинг
Німецька компанія Scope обчислює індекс External Vulnerability and Resilience rankings (Рейтинг уразливості та стійкості до зовнішніх шоків). Україна потрапила у список найуразливіших країн, але протягом 2021 покращила свої результати.
«Минулого року Україна була в найбільш ризикованому овалі на графіку. Вона була серед країн, які найуразливіші та менш стійкі. Цього року Україна залишила цей овал. Це створює певний запас міцності», — зазначив Козюк.
Читайте також: Світовий банк погіршив прогноз зростання ВВП України у 2022 році до 3,2%
За його словами, певне покращення на стороні зовнішнього сектора говорить про стриманий оптимізм, пов’язаний з вразливістю до зовнішніх шоків.
Україна може повернутися у список
При цьому Україна залишається за показником зовнішньої вразливості на 80-му місці. «Тобто, ймовірність того, що ми випали з цього овалу назавжди, не 100%. Потрібно працювати, щоб ми туди не повернулися», — додав експерт.
У списку найуразливіших країн у 2021 році були Туреччина, Вірменія, Білорусь та Грузія.
Коментарі - 2
Максимальна сума анонімних переказів становить 5 тис. грн, свідчить закон про фінмоніторинг.
«Відповідно до норм закону банки мають ідентифікувати платників. До 5 тис. грн можна поповнити готівкою рахунок або картку без ідентифікації особи. Якщо за один день на рахунок надійде декілька платежів у 5 тис. грн, банк може тимчасово заблокувати рахунок», — ідеться в повідомленні.
Норми закону не поширюються на:
— сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів і платежів (незалежно від суми);
— сплату кредиту до 30 тис. грн;
— перекази для оплати товарів і послуг, здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
— усі готівкові перекази в межах України до 5 тис. грн;
— зняття коштів із власного рахунку.
Банки встановлюють власні норми щодо системи фінмоніторингу, суворість яких може відрізнятися.
2021 року в Раді намагалися підвищити максимальну суму анонімних переказів до 25 тис. грн, однак рішення відклали. Водночас у вересні 2021-го максимальну суму переказів без ідентифікації збільшили на 1 грн у зв’язку з тим, що найчастіше українцям було незручно переказувати суму до 4999 грн.