Вчорашній черговий зліт котирувань долара «налякав» всіх потенційних покупців валюти. У поєднанні з досить слабкими результатами аукціону ОВДП (Мінфін зміг продати облігацій на суму лише близько 3,9 млрд гривень, хоча і підвищив їхню прибутковість) — особливої радості для нацвалюти це не обіцяє.
Курс долара та євро у середу: чому можливий новий обвал котирувань гривні
► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Девальваційні настрої на міжбанку зберігаються і це відбивається і на готівковому ринку. Власників обмінок під час виставлення цінників продажу долара та євро зараз стримує лише обсяг реального платоспроможного попиту населення, який невеликий.
Наближення та загроза омікрону у поєднанні з невизначеністю подальших перспектив української економіки на тлі зростання цін на товари та послуги — скорочує можливості громадян та дрібного бізнесу з купівлі валюти. У виграші поки що лише продавці енергоносіїв, у яких з настанням морозу — просто «бінго».
У цій ситуації продавці валюти не мають підстав знижувати свої апетити при продажу дефіцитної валюти. Допомагають їм у цьому спекулянти, які також готові заробити на страхах покупців.
У результаті зростає роль Нацбанку, тактики та сум його інтервенцій, а також його оперативність. А ось із цим не завжди чиновники демонструють позитивний результат. Вчорашня затримка регулятора з реакцією на зростання котирувань у середині дня — тому яскраве підтвердження. Адже НБУ варто пам'ятати, що розкрутка курсу призведе тільки до ще більшого зростання цін при інфляції, яка вже офіційно досягла 10% за рік і поставила антирекорд з 2017 року. З огляду на те, що Нацбанк усіх переконує у її поверненні до планового рівня в 5% по 2022 року — такий початок року зовсім недоречний.
Страх подальшого зростання котирувань, спекулятивні ігри та досить стримана пропозиція валюти з боку експортерів — ось основні проблеми для гривні на сьогоднішніх торгах.
Нацбанку потрібно «ламати» курсовий тренд на подальше зростання котирувань за допомогою активних інтервенцій, інакше він втратить стратегічну ініціативу на міжбанку і за фактом спровокує черговий виток цін. Отже, проблема згладжування курсових коливань зараз дуже актуальна для всього ринку, за винятком експортного лобі, яке від цього лише виграє.
«Мінфін Валюта» — безкоштовний мобільний застосунок, в якому доступна вся необхідна інформація — від курсів валют усіх українських банків до розташування пунктів обміну: Google Play або AppStore .
За розрахунками Мінфіну обсяг операцій 12 січня на міжбанку складе не менше $150−210 млн при укладенні до 500−570 угод. Як і всі дні цього тижня, тиск на курс гривні збережеться. І чим оперативніше Нацбанк сьогодні з'явиться на ринку з інтервенціями з продажу долара, тим більша ймовірність придушення курсових коливань на міжбанку, чого вже явно вимагає ситуація.
Курси міжбанку, за прогнозом «Мінфіну» 12 січня будуть у межах: долар — коридор 27,55−27,80 грн, євро — коридор 31,30 — 31,60 грн.
На готівковому ринку цінники в обмінниках фінкомпаній та банків будуть перебувати в межах:
Долар: коридор купівлі та продажу 27,30 — 27,85 грн при спреді в обмінниках фінкомпаній до 20 коп., а в касах банків — до 20−25 коп.
Євро: у банках коридор від 30,80 до 31,60 грн при спреді в 20−25 коп., а в обмінниках фінкомпаній — у межах коридору від 31,10 до 31,50 грн при спреді до 25 копійок.
Котирування готівкового валютного ринку на 10 ранку:
Курс долара в банках: прийом 27,30 — 27,59 грн і продаж 27,65 — 27,80 грн.
В обмінниках фінкомпаній: покупка 27,55 — 27,64 грн і продаж 27,75 — 27,85 грн.
Коментарі - 66
Ралли продолжается, загоном назвать это трудно, потому как НБУ этот тренд сломал бы. Происходит иное, Гривны много дали, а конце года, сети и ТРЦ получили много гривны за праздники, валюту активно сливали до Нового года, сейчас миним.потребность, казначейство и укравтодор не со всеми расстались за 2021 год, начало января перенеслось, на февраль делают запас по почти всем видам топлива и стараются заранее, а не когда минус 10−20 будет по 2 недели держатся. Цены все растут, покупат. способность будет падать, газ и нефть на высоком уровне, отражается на ценах.
НБУ сейчас должен опять заливать как в ноябре, или курс 27.80−28.00 и выше будет до конца недели.
Доллар 27.71 +/- 7 коп. БЕЗ НБУ курс взлетит.
Евро 31.45 +/- 13 коп.
https://minfin.com.ua/blogs/aleksandrbank/180358/
В Европе вчера цена на газ была около 1000 $. Основная причина высоких цен — газовый шантаж России… Ну это самым узколобым так объяснили, они и поверили :). На самом деле, Газпром поставляет в Европу газ по долгосрочным контрактам + 30% общего объёма поставок он обязан продавать на спотовом и фьючерсных рынках по текущим ценам. То есть, поставки Газпром фиксированы и по определённым ценам. Сделано это специально, чтоб Газпром не мог манипулировать ценами на газ в Европе! Но 5й канал Вам про это не скажет :)
Помимо фиксированных поставок Газпром может поставлять доп.газ в свои хранилища и продавать по долгосрочным фьючерсам, но при ценах в 1к+ их никто покупать не будет, ну кроме УкрЗализныци, так как это высокие цены.
Второй крупнейший поставщик в Европу — Норвегия. За последние пару лет они нарастили поставки и сравнялись с Газпромом, но ситуация у них примерно такая же — манипулировать ценами особо им никто не даст.
Продолжение следует…
Аналогичные манипуляции можно наблюдать на рынках акций, металлов, еды (про крипту я вообще молчу). Длятся они последнее время от года и более, так что цены на газ вряд ли будут сильно ниже 700 — 1000 в 2022.
Справедливости ради скажу, что далеко не всем в США выгоден дорогой газ, воду мутят пара газовых олигархов из республиканцев. При этом, если на дорогом газе тот же Газпром заработал лишние несколько десятков миллиардов $, то индустрия сланцевого газа в США — это около 20 трл. $.
…
Плюс, технически через туже Польшу (и другие газопроводы) можно поставить весь объём газа, то есть Россия транспортируя газ через Украину выполняет свои обязательства только перед Украиной.
Цікаво, як би він міг завадити. Скоріше ОРДЛО не заважає транспортуванню газу, чисто географічно не заважає! Там проходить лише транзитна гілка з ройону Воронєжа в напрямку Ростова на Дону.
Я не вижу как у России сейчас связаны руки!
Зв’язані по саме не балуйся. Гроші то найбільший запобіжник. Але це й є небезпечно, кремлю вже нікуди відступати. Ще в 14 році було ясно, що цей конфлікт закінчиться разом з існуванням однієї з наших держава — погано якщо нашої.
Украинский транзит не дешевле. Погуглите тарифы по нём и по СП1.
И да, фраза «политический» — это просто прилагательное используемое для пропаганды. Это не аргумент для ТРЕЙДЕРОВ. Если назвать биткоин добытый в Рашке агрессивным, а в Украине демократичным, то стоить они будут одинаково!
Якщо претендуєте на аналітику, то спершу зайдіть на офіційний сайт «Газпром-експорт» і подивіться статистику поставок Газпромом в Європу ДО пандемії і за 2021 рік. Якщо ліньки, то нижче інформація:
1) За 2018 рік поставки в Європу склали рекордні 200,8 млрд. кубів, в середньому по 16,73(3) млрд щомісяця. (у 2019 поставки трохи впали, до 198,97 млрд, але розклад приблизно той же)
2) До 1 вересня 2018 (за 8 місяців) поставки склали рекордні 133,3 млрд, в середньому 16,6625 млрд за місяць. Тобто, в останні 4 місяці Газпром НАРОСТИВ щомісячні поставки до 16,875 на місяць в середньому.
3) Тепер по 2021 року. До 1 вересня поставки йщли майже за рекордним графіком — всього 131,3 млрд або 16,4125 на місяць. А за даними пресрелізу на 1 грудня (за 11 місяців) поставка склала 171,5 млрд, тобто за три осінніх місяці поставлено 40,2 млрд, в середньому 13,4 млрд щомісяця.
Тобто, восени Газпром СКОРОТИВ ПОСТАВКИ В ЄВРОПУ НА 3 млрд!!! ЩОМІСЯЦЯ.
Додайте до цього мінімальну заповненість на початок осені ПСГ в Європі, які належать Газпрому, і буде картина маслом.
Як ці 3 млрд недопоставленого на місяць впливає на ціни? А ви прикиньте, що ці 3 млрд — це повне споживання Польщі, Чехії Угорщини разом узятих. Тобто три країни протягом осені взагалі залишились без БУДЬ-ЯКОГО газу!
І таки так, зараз ціни вже впали майже у 2 рази від рекордних, тому що вже зараз пішли танкери і «эти 3 ярда просто поставляет ктото другой».
Можете даже Ваши «джэрэла» использовать!
Тепер до джерел. Перше, на що натрапив (дані за кінець 2019 року): https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/eu-us_lng_trade_folder.pdf
In December 2019 LNG imports from the US reached a new monthly record: 3.2 billion cubic meters, with an estimated value of €0.5 billion…
Сподіваюсь, англійською читаєте, а не тільки новини від Маргарити Сімоньян дивитесь.
Тож, за вашою логікою, зменшення експорту зрідженого газу зі США в Європу з 3+ млрд кубів на місяць у максимумі на якийсь відсоток (зрозуміло, що не до нуля!!!) — здатне призвести до зростання цін в 3−5-7 раз!!! А от зменшення поставок газпромівського газу на реальних 3 млрд в місяць на УСЮ осінь - аж ніяк не впливає на ціну?
Та у вас не тільки з інформацією з першоджерел, але й з логікою повний швах!
А ще й з цифрами теж проблеми. Поставка 13,4 млрд на місяць менша поставки 16,4 млрд на місяць на 18,3% це далеко не 10%, про які ви пишете.
Як це призвело до зростання цін? Це біржа, спотовий ринок. Газпром перестав качати, ПСГ заповнені по мінімуму — ажіотаж, і ціна полетіла. Завтра Газпром пообіцяв, що збільшить прокачку — ціна вниз. Знову зупинка прокачки — ціна вгору до рекорду. Інфо про перенаправлення танкерів із США — обвал ціни на 30% за день.
В моей статье написано следующее:
1. Газпром и Норвежские компании не оказывают такого сильного влияния на рынок, чтоб он вырос в разы.
2. Запасы газа в хранилищах на 10% меньше чем в прошлом году — не оказывают такого сильного влияния на рынок, чтоб он вырос в разы.
3. Запуск/Незапуск СП2 — не оказывают такого сильного влияния на рынок, чтоб он вырос в разы.
4. Сжиженный газ и его поставки/не-поставки — не оказывают такого сильного влияния на рынок, чтоб он вырос в разы.
5. Вся информационная шумиха вокруг цен на газ — «СП2», «шантаж Газпрома», «Баржи с газом» и т. д. — это классическая информационная шумиха, формируемая вокруг любого рынка, когда им манипулируют и генерируется для простых потребителей.
Резюме: цену искусственно задрали, после чего рынок сам себя сбалансировал на более высоком уровне. Конечно же попутно на этом заработали. Наибольшую выгоду получила сфера сланцевого газа США!
От з цим резюме погоджуюсь на 100%. Те, що ціна маніпулятивна — це 100%. Просто своєю попередньою аналітикою ви спробували перевернути все з ніг на голову — звинуватили в маніпуляціях США з іх недопоставкою зрідженого газу і грою проти СП2, при цьому відбілюючи Газпром, який восени послідовно обмежував поставки виключно до контрактних обсягів (без тих 30% на спотовий ринок, про які ви ж і написали).
А реально, почитайте європейські видання, вони чітко говорять про газовий шантаж РФ.
І таки так — завдяки цьому шантажу РФ вже втрачає свою частку ринку, яку залюбки заповнюють США зі своїм сланцевим газом. Причому процес в динаміці: США поступово нарощують потужності зрідження газу і вже цього року, скоріше за все, вийдуть на 1-ше місце в світі по експорту LNG.
Маю надію що відповідати доведеться, рано чи пізно. Такий собі Нюрнберг 2.0