НБУ не буде обмежувати максимальні відсоткові ставки за мікрокредитами, хоча зараз вони інколи перевищують 1000% річних. Про це під час пресбрифінгу повідомила Ольга Лобайчук, начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ.
1000% річних — не межа. НБУ не обмежуватиме відсотки за мікрокредитами
Без обмежень
Ольга Лобайчук визнає, що проблема з високими ставками є, кредити у фінансових організаціях дуже дорогі. Водночас зауважує, що у законодавстві відсутні норми про обмеження відсоткових ставок по тих чи інших кредитах для населення. Не передбачена така можливість і в повноваженнях НБУ.
«Це ринкові відносини. І всі фінансові установи, які надають споживчі кредити, працюють в однакових умовах», — підкреслила начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ.
Читайте також: Як і чому позики «до зарплати» за півроку подешевшали майже вдвічі — до 28671% річних
Вся надія на споживачів
У питанні врегулювання високих ставок регулятор великі надії покладає на самих споживачів. Експерт НБУ нагадала, що з 8 січня набуває чинності Постанова № 100. Документ зобов’язує всі фінансові компанії на власних вебсайтах та у рекламі розкрити правдиву інформацію про повну вартість, умови та ризики своїх кредитних продуктів.
«Ми сподіваємося, що розкриття відсоткових ставок, без оманливих практик, буде спонукати фізичних осіб задумуватися, чи настільки їм потрібний такий дорогий кредит. А прозора конкуренція працюватиме на зниження таких ставок», — сказала Ольга Лобайчук.
Для фінустанов готують зміни
Експерт НБУ відзначила ще одну проблему ринку небанківських фінансових послуг — надмірну закредитованість позичальників.
«Причина у тому, що в жодних нормативних актах немає вимог до фінкомпаній щодо оцінки кредитоспроможності своїх клієнтів, як її здійснювати, на якому кредиті — 5, 10 чи 20-му зупинитись і т.ін. А фізичні особи, на жаль, добровільно набирають велику кількість таких кредитів», — підкреслила Ольга Лобайчук.
Вона повідомила, що питання зараз детально досліджується і ведуться обговорення щодо розробки для фінкомпаній мінімальних вимог до оцінки кредитоздатності фізичних осіб.
Читайте також: Українці встановили новий рекорд по мікрокредитах: майже 50 мільярдів за 3 квартали
Коментарі - 19
Це найбільший показник за останні 11 років. Повернемо всіх заробітчан додому? Нелох.
Така ситуація утворилась тому, що людям не вистачає до зарплати і вони намагаються швидко взяти десь бодай кількасот гривень, але коли приходить час віддавати — сума зростає в рази.
Лише 2021-го українці мікрокредитів набрали на рекордні 49 мільярдів гривень. За даними Нацбанку, це на 261 млн більше, ніж торік.
«Це дуже погана тенденція. Статистика з нарощенням мікрокредитуванням свідчить про те, що у людей падають доходи і вони потребують дожити до наступної зарплати», — каже віце-президентка з економіко-політичних досліджень київської школи економіки Наталія Шаповал.
Взяти у кредит можна 200 чи навіть 500 гривень і ніби усе гаразд, але, як відомо, істина криється у деталях. А у випадку з мікропозикою у тексті дрібним шрифтом.
Часто цей обІцяний відсоток може перетворитися у надвисокі ставки. Здається, що таке один відсоток на день, але у річних — це щонайменше 365 відсотків.
тут же мова йде про короткострокові кредити, а по факту візьмуть на кілька тижнів, не читаючи умови, потім ще 2 місяці прострочки, а потім «ой як це така велика сума, капець нас обкрадають», при цьому, сплативши ± вчасно, не чекаючи, поки «накапає» борг чомусь нецікаво
п.с. доречі, здається ж є і гранична сума в «тіло + тіло*2» вище якої не нараховують %?
все мфо это финансовый наркотик, он должен быть запрещен или ограничен процентной ставкой со всеми штрафами не более 100% годовых.