Інтегральний показник індексу інвестиційної привабливості у другій половині 2021 року знизився з 2,84 бала до 2,73 бала з 5-ти можливих. Про це йдеться у дослідженні Європейської Бізнес Асоціації.
ЄБА: Індекс інвестиційної привабливості України знову впав (опитування)
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Настрої погіршилися
Настрої генеральних директорів, в цілому, дещо погіршились.
«Відсоток CEO, які вважають поточний інвестиційний клімат несприятливим, залишається незмінним — 58%. Ще 35% респондентів оцінили інвестклімат нейтрально. А кількість респондентів, які дали позитивну оцінку зменшилась майже удвічі — з 13% пів року тому до нинішніх 7%», — йдеться у дослідженні.
Оцінка піврічної динаміки інвестклімату також погіршилася.
Наразі 29% опитаних спостерігають негативну динаміку (раніше таких було 15%), хоча більшість, а саме 57% вважають, що суттєвих змін не відбулося. І тільки 14% вважають, що бізнес-клімат покращився, тоді як пів року тому про позитивну тенденцію говорили 32% респондентів.
Читайте також: Світовий банк більше не публікуватиме рейтинг Doing Business
«Трійка ключових бар'єрів, що стримують розвиток бізнес-клімату залишається незмінною: слабка судова система (так стверджують 87% опитаних), високий рівень корупції (85%), а також тіньова економіка (76%). Цьогоріч вперше до цього списку додався низький темп вакцинації населення — так вважають 50% директорів», — повідомили в ЄБА.
Як вимірюється індекс
Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. За всю історію вимірювання Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони — вище 4 балів.
У цій хвилі опитування взяли участь 92 директори найбільших міжнародних та українських компаній. Для розрахунку індексу використовується шкала Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 — це вкрай негативно, 5 — вкрай позитивно, 3 — нейтрально.
Коментарі - 2
В Україні юридична правова вертикаль наповнена агентами Кремля. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповіла Агія Загребельська. Вона — юристка і засновниця громадського проєкту «Ліга антитрасту»
«Сергій Ківалов колишній нардеп-«регіонал», з 1998 року президент Національного університету «Одеська юридична академія» є «смотрящим» від проросійських сил за вищими навчальними закладами.
Андрій Портнов ексзаступник голови Адміністрації президента Януковича — за судами. На Банковій це — заступник голови Офісу президента Олег Татаров який підозрюють у причетності до давання хабаря, був адвокатом Портнова — розповіла вона.
У суспільстві є запит на справедливий суд, каже Загребельська.
«Цьому не відповідає наша судова система. З одного боку, значну увагу приділяють саме її реформуванню західні партнери. З іншого, є певне визнання проблем у судах Володимиром Зеленським. Коли почали активно рухатися в реформі, на шляху з’явилися ці всі «чарівні» люди. Насамперед Портнов, на якого орієнтується значна частина суддів, в кар'єрі яких він відігравав велику роль. Ця людина може заблокувати судову реформу», — наголосила юристка.
«Такий натяк Володимиру Зеленському від західних партнерів з приводу Татарова: в Офісі президента є людина, завдяки якій уся проросійська мережа в правовій системі досі живе. Зеленському потрібно обирати: тягти за собою цю скриню з минулим, яка не дає рухатися вперед, чи викинути і йти в європейське майбутнє».
Сполучені Штати Америки 9 грудня запровадили санкції проти Андрія Портнова. У рішенні зазначили, зокрема, що 2019-го ексзаступник голови Адміністрації президента Януковича вступив у змову з високопоставленим урядовцем, щоб сформувати вищі юридичні інституції країни на свою користь і впливати на Конституційний Суд, також — на Генпрокуратуру.