В Україні в поточному році зріс прозорий ринок побутової техніки та електроніки у середньому на 10% в одиницях продукції та на 24% у грошовому вимірі. Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація, посилаючись на дослідження GfK.
В Україні на тлі пандемії знизився «сірий» ринок техніки
► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Найбільше зростання припало на такі категорії як комп’ютери, ноутбуки, планшети та дрібна побутова техніка та інше обладнання, яке активно почали купувати українці після переходу на дистанційну роботу.
Водночас ринок нелегального імпорту в Україні знизився. В середньому частка «сірого» ринку побутової техніки та електроніки зменшилась з 23% в 2019 році до 16% в 2021 році.
Причина покращення ситуації — пандемія
Втім, зменшення частки «сірого» ринку відбулося переважно за рахунок певних ситуативних факторів, спричинених пандемією, а не завдяки якісним змінам в реформуванні митниці чи покращенню контролю за реалізацією нелегально ввезеної продукції на території України.
Серед таких факторів — глобальний дефіцит деяких комплектуючих для техніки, спричинений простоями ряду заводів під час жорстких локдаунів, зменшення «схем» ввезення нелегального імпорту у зв’язку із закриттям кордонів, а також зусилля самого ринку спрямовані на зменшення привабливості «сірої» техніки.
У той же час фіксується суттєве зростання частки «сірого» ринку електроніки в категорії так-званих преміальних товарів.
Читайте також: Чорна п'ятниця: як замовити та оплатити товар на AliExpress
Серед основних причин «сірого» імпорту учасники дослідження GfK називали — корупцію в митних органах, можливість несплати митних зборів та податків, можливість безризиково продавати нелегально ввезений товар в середині країни.
Автори дослідження зазначають, що коли питання пандемії відійде на другий план — існує високий ризик відкату і навіть погіршення ситуації з обсягами нелегального імпорту техніки та електроніки в Україні.
Коментарі - 11
Або і дійсно на всіх не вистачає, і стараються спочатку закрити хоча б гарантовані замовлення.
Долар уже зараз почав зміцнюватися на цих очікуваннях, а це дуже погано: більша частина товарообігу та боргових зобов’язань номінована в доларах, так що мало не здасться всьому світу.
За його словами, період щодо низьких ставок НБУ може закінчитися вже скоро і разом із цим кредити дорожчатимуть.
https://ua.interfax.com.ua/news/economic/781409.html
Зе-МАНІПУЛЯЦІЇ!
Міністерство фінансів на чолі з Сергієм Марченком повністю провалило боротьбу з контрабандою: незважаючи на санкції проти цілої низки «контрабандистів», бюджет недоотримав понад 10 млрд грн через зниження середнього податкового навантаження на імпорт. Це свідчить лише про збільшення тіньових потоків через кордон, пише видання «Апостроф».
Президент Володимир Зеленський заявив, що з моменту набуття чинності рішення про санкції, надходження до бюджету країни збільшилися на 45 млрд грн. Схожу цифру — 47 млрд грн — місяцем раніше озвучував секретар РНБО Олексій Данилов. Проте конкретніші цифри, які фігурують у звітах СБУ та Держмитслужби — набагато скромніші за ці показники. Наприклад, за словами голови СБУ Івана Баканова, завдяки роботі спецслужби «з початку 2021 року» було донараховано 2 млрд грн митних платежів, а фактично сплачено — лише 981 млн грн. ДМСУ заявила, що «перевиконала план» на 22,6 млрд грн за 10 місяців 2021 року. При цьому яка саме сума надійшла до бюджету в результаті боротьби з контрабандою на митниці - незрозуміло.
https://ukranews.com/ua/news/814848-borotba-minfinu-marchenka-z-kontrabandoyu-pryzvela-do-milyardnyh-vtrat-byudzhetu-zmi