Тестував багато чого, але зупинився на прямих вкладеннях в український бізнес. Зараз це інструмент із оптимальним співвідношенням ризику, залучення та дохідності, вважає інвестор, партнер Kyiv Invest Club Роман Ляшко.
Вступайте в гру якомога раніше: про інвестиції в акції та український бізнес
Що вас спонукало спробувати себе у ролі інвестора?
Мені завжди подобалися ринки, є в них певна романтика. Щойно почали з'являтися вільні кошти та доступ до інструментів — намагався тестувати, шукав можливості для угод.
Згодом інвестував майже всі класи активів, доступні українському роздрібному інвестору: від похідних до венчурних інвестицій. Але зупинився на прямих інвестиціях в український бізнес. Зараз цей інструмент найцікавіший, з оптимальним співвідношенням ризику, залучення та дохідності.
Куди зараз ви інвестуєте свої заощадження?
Перший клас активів — вкладення у фондовий ринок США та ризикові проєкти — близько 20% портфеля. Переважно я інвестую через інвестиційні фонди та ETF — індексні фонди, що торгуються на біржі, паї (акції) яких обертаються на біржі.
У портфелі намагаюся тримати і класичні пасивні індексні фонди, як QQQ, і агресивніші, активно керовані фонди, такі як ARKK. QQQ — ETF фонд, заснований на індексі технологічних компаній Nasdaq, ARKK — ETF фонд інновацій під керуванням видатного інвестора Кеті Вуд.
Основна частина, приблизно 80% портфеля, — прямі інвестиції в українські бізнес та стартап-проєкти. Мені ближчий звичайний, класичний бізнес, здатний генерувати позитивний грошовий потік і платити дивіденди, я практично не беру участі у венчурних проєктах.
Читайте також: Моя мета — заробити на крипті $50 тисяч
Чому саме така структура інвестиційного портфеля?
Нині в Україні час великих можливостей для інвестицій у бізнес. Ви навряд чи знайдете десь ще подібне співвідношення ризику та дохідності. Звичайно, це можливо тільки за умови розуміння специфіки ринку, продуктів, регулювання та всіх проблем emergin market — ринку, що розвивається.
У такий період розвитку ринку можна отримувати венчурну дохідність, не беручи на себе венчурних ризиків. Якщо зазвичай у венчурному бізнесі успішним може стати 1 із 10 проєктів, то в інвестиціях у класичний бізнес зворотна статистика — як правило, 9 із 10 проінвестованих проєктів виживають та генерують прибуток від 30% річних.
Якими принципами ви керуєтеся, обираючи проєкти?
Головні принципи — інвестувати в проєкт на ранній стадії, тобто вкласти час, сили та кошти на початку співробітництва. Я намагаюся не брати участі в керуванні компанією, але бути корисним проєкту, якщо моя допомога дійсно буде потрібна. Такий підхід, у моєму розумінні, найбільш чесно описує те, що називають smart money.
Якою була ваша перша інвестиція? З якої суми стартували?
Перша інвестиція була у 2005 чи 2006 році, коли перші українські інвестфонди стали доступними для роздрібних інвесторів. Я інвестував лише декілька тисяч гривень у фонд з акцій та облігацій, який називався Класичний. Мені здається, це була половина всіх моїх заощаджень.
Чому обрали саме такий інструмент?
Бо інших на ринку просто не було. Точніше, інструменти, звісно, були, але були доступними великим інвесторам, і далеко не всім.
Цей фонд із середньорічною дохідністю 12,25% існує і донині, що зовсім нехарактерно для нашого ринку. Більшість інших фондів, в які я інвестував, закрилася разом із КУА, які керували ними, — не змогли пережити кризу 2008 року.
Читайте також: Інвестував у станції для зарядки електромобілів та втратив $16 тисяч
Якою була ваша найризикованіша інвестиція? Яку дохідність вдалося отримати?
На початку шляху я інвестував у декілька венчурних стартапів, і, звичайно, втратив всі вкладення.
У 2017 році вклав невелику частку портфеля в криптовалюту — переважно у біткоїн та ефір. І тут, напевно, дохідність вища, на сьогодні приблизно 20х. Але я розумію, що ця історія може закінчитися будь-якої миті.
Вкладення в ARKK теж вважаю високоризиковим.
Чи варта гра свічок?
Ризикові активи створюють не тільки дохідність, але додаткову диверсифікацію, поліпшують стійкість портфеля. А без цього гра точно «не вартує свічок».
Яка інвестиція стала переломною? Яку можна назвати найважливішою?
Якщо говорити про першу справді гарну угоду, приблизно 10 років тому я інвестував у перший та єдиний український хедж-фонд. У них у портфелі були форвардні контракти — NDF (Non-deliverable forward), що дозволяють генерувати впевнені 30−40% річних протягом 5 або 6 років поспіль.
Напевно, це стало поворотним моментом, коли переконуєшся, що не лише десь і хтось заробляє таку дохідність із умовно мінімальними ризиками, а саме ти і саме зараз. Можливо, це було тим самим тригером, після якого починаєш дивитися на ринок не тільки як на ринок жадібності, страху, розпачу та розчарування, а й як на ринок можливостей, фана та цікавих історій.
А найуспішніша інвестиція, мабуть, — створення клубу. Це насамперед доступ до операцій, нетворкінг підприємців та інвесторів. Щоб бути хорошим інвестором, потрібно вміти знаходити хороші угоди. Хороші можливості, як правило, недоступні, незрозумілі та неочевидні для пересічного інвестора.
Які з останніх угод найцікавіші?
Цього року найвдалішою своєю угодою вважаю бізнес-партнерство та інвестиції до групи компаній AccessFinance. Я нещодавно інвестував, тож поки що рано говорити про дохідність, але для мене це яскравий, показовий проєкт. Група компаній надає повний спектр фінансових послуг у різних сегментах ринку: від лізингу обладнання, нерухомості та машин до кредитних карток та рефінансування кредитів.
Проєкт цікавий ще й тим, що доступний приватним інвесторам. Будь-хто з охочих може приєднатися до угоди та взяти участь у можливості отримати ті самі «ікси».
Читайте також: Куди інвестують айтішники
Які будуть поради інвесторам-початківцям?
Починайте з інструментів із фіксованою дохідністю, поступово починайте шукати хороші можливості, не погоджуйтесь на 10% річних і будьте послідовними. Чесно оцініть свої сильні та слабкі сторони і, виходячи з цього, вибудовуйте свій підхід до інвестицій.
Аналізуйте кейси, портфелі та угоди інших. Але не порівнюйте себе з кимось — з іншими інвесторами, портфелями, фондами, індексами. Шукайте свій шлях, свою стратегію, власний унікальний стиль.
Ваші лайфхаки для інвесторів
Якщо головний лайфхак фінансової свободи — інвестиції, то головний лайфхак інвестицій — уміння працювати з ризиками. Навчіться оцінювати та керувати ризиками.
Дивіться, як працюють фонди та інші інвестори, вивчайте різні підходи та методи інвестування. Вивчати успішні угоди важливо, але не менш важливо вивчати неуспішні.
І найголовніше — вступайте в гру якомога раніше і робіть угоди. Угоди — найскладніше, особливо складно даються перші інвестиційні рішення. Але, зрештою, у залік йдуть лише дії.
Коментарі - 3