Чи потрібно інвестувати 100% грошей, які ви маєте, чи варто мати «подушку» з кешу? І у якій валюті тримати аварійний запас? Відповіді на ці запитання користувачів «Мінфіну» надали учасники конференції «Жити на відсотки».
Скільки грошей тримати в тупому кеші і в якій валюті. Що радять професіонали
Все залежить від віку
Ерік Найман, засновник та керуючий партнер інвестиційної компанії HUG'S, вважає, що чим старший інвестор, тим більшу суму кеша йому потрібно мати під рукою.
У віці 20−25 років готівка потрібна в обсязі місячних витрат людини (або сім'ї). Решту грошей потрібно інвестувати. У 30 років обсяг кешу вже має становити 3 місяці видатків; у 40 років — 4,5 місяців витрат і т. д. Максимальна сума кешу, яку може акумулювати інвестор — обсяг поточних витрат сім'ї на 12 місяців.
На думку Наймана, суму у готівці потрібно тримати у тій валюті, яку ви витрачаєте.
Краще обійтись без кешу
Костянтин Вайсман, CEO Fintech Treeum, переконаний, що сума кешу має бути близькою до нуля. «Якщо є можливість отримати кредит під інвестиційні активи, потрібно брати кеш під ці інвестиції. Зазвичай і банки, і брокери дають такі кредити», — каже він.
Але якщо інвестор все ж таки створює резерв з кешу, то, на думку Вайсмана, 80% доцільно зберігати в доларі, решту — у криптовалютах.
Читайте також: Кеті Вуд: гостя з майбутнього Волл-стріт і її інвестиційна стратегія
Золоті монети — обов'язково
Маргулан Сейсембаєв, засновник освітньої платформи margulan.info, керуючий партнер фонду Asadel Partners, каже, що вважає кеш також інвестицією. Наприклад, якщо ви купуєте долари, то інвестуєте в уряд США.
Він згоден з думкою, що чим старший інвестор, тим більший обсяг кешу йому потрібен. Формувати його потрібно у тій валюті, в якій він збирається витрачати.
«Але плюс до цього я б порекомендував бізнесменам у віці від 30 років тримати річний-півторарічний обсяг бюджету сім'ї в інвестиційних золотих монетах… Їх ліквідність слабша, але вони самі по собі зростають… І у разі „апокаліпсису“ золото можна продати», — пояснює інвестор.
На його думку, в «аварійному запасі» має бути лише фізичне золото — монети, які можна тримати у банківському сейфі.
Два роки — досить
Ігор Перція, венчурний партнер фонду TA Ventures, навів власний приклад. Він зазначив, що «терпіти не може кеш» і завжди намагався інвестувати якнайбільше.
«Але у вересні цього року я вивів кеш… Порахував, скільки моїй родині потрібно грошей на 2 роки життя і вивів цю суму. Тому що мені не зрозуміло, що відбувається на ринку. Якщо буде „просідання“, я не хочу виходити з мінусовими позиціями, щоб отримати гроші на витрати сім'ї. Але я продовжую інвестувати нові гроші, які приходять», — розповідає інвестор.
Він вважає, що тримати кеш краще у доларах та євро, і частково — у крипті.
Читайте також: У що українцям варто інвестувати у 2021 році
«Жити на відсотки»
30 жовтня портал «Мінфін» зустрівся зі своїми читачами на конференції «Жити на відсотки». У заході взяло участь майже 1000 інвесторів в офлайн та онлайн-форматах.
Фінансисти, інвестори та імениті бізнесмени поділилися досвідом, як почати інвестувати, куди вигідно вкладати заощадження та чому не варто боятися невдач.
«Згідно із сумною статистикою, всі інвестори-початківці спочатку втрачають гроші. Особливо, якщо заходять на ринок, як то кажуть, на один раз: „вклав-втратив-образився“. Але згодом відсоток успішних інвестицій зростає, а довгострокові інвестори, які вкладають понад 10 років, заробляють практично завжди», — зазначив CEO Treeum Іван Євтушенко, відкриваючи конференцію.
Ми часто чуємо від читачів «Мінфіну», що вони хочуть не залежати від зарплати і бути фінансово вільними. Ми організували конференцію, щоб допомогти зробити перший крок до того, щоб жити на відсотки.
Коментарі - 16
то отложил двух годичный запас
упс, стихами получается)
дали участники конференции»
Участники конференции похоже никогда в своей реальной жизни
не сталкивались ни с войной, ни с пожарами, ни с наводнениями,
а также тяжёлой болезнью родственников инвестора либо попаданием
в ДТП с последующим переездом в реанимацию а затем и в морг.
В таких случаях, кроме медицинской страховки необходима
и «подушка безопасности» в виде кэша либо в национальной валюте
либо в долларах США или Евро.
Это свидетельство того, что украинское государство, атрибутом которого является национальная валюта — миф.