Збій у роботі Facebook, Instagram та WhatsApp, обвал акцій соцмереж майже на 6%, звинувачення у «зраді демократії» — таким виявився вчорашній день — 4 жовтня — для Марка Цукенберга. Розбираємо разом зі світовими ЗМІ, що сталося і якими будуть наслідки.
Instagram, Facebook, WhatsApp впали: причини та наслідки
Що сталося
Увечері 4 жовтня у всьому світі припинили працювати Facebook, Instagram та WhatsApp. При спробі зайти на будь-який сервіс з'являлася помилка про неможливість отримати доступ.
Всі три сервіси не працювали шість годин. Версія про злом або спробу отримати призначені для користувача дані була відкинута майже відразу. Офіційна причина — «зміни конфігурації магістральних маршрутизаторів, які координують мережевий трафік між нашими центрами обробки даних».
Компанії вибачилися і заявили, що працюють над усуненням неполадок.
«Facebook, Instagram, WhatsApp та Messenger знову починають працювати онлайн. Приношу вибачення за сьогоднішній збій: я знаю, як сильно ви покладаєтеся на наші послуги, щоб залишатися на зв'язку з близькими вам людьми», — написав генеральний директор Facebook Марк Цукерберг.
Читайте також: Глобальний збій в Facebook та Instagram: Названо можливі причини (оновлено)
Скільки втратив Цукерберг
Акції Facebook після збою обвалилися майже на 6%. Це зменшило статок Цукерберга до $115,8 млрд. За вечір він втратив близько $7 млрд, — випливає з рейтингу Forbes Real-Time, що оновлюється в реальному часі.
Збій стався для компанії дуже невчасно — її акції вже знаходилися під тиском. З кінця вересня The Wall Street Journal та The New York Times опублікували декілька гучних розслідувань про гранично неетичні практики ведення бізнесу Facebook. Колишня топменеджер Facebook Френсіс Хоген відправила ЗМІ і регуляторам внутрішні документи компанії, які показали, що керівник Facebook знав про негативний вплив його платформ на підлітків, а також закривав очі на дезінформацію у соцмережі.
З моменту появи першої статті на WSJ Facebook подешевшала загалом на 18,2%.
Читайте також: Акції Facebook впали до найнижчого рівня з липня. Причина — негативні прогнози по доходах
«Стихійне лихо» для бізнесу
Збій став наймасштабнішим за всю історію компанії. Понад 10,6 мільйонів користувачів з усього світу повідомили про проблеми.
Відключення торкнулося малих і великих підприємств, особливо гостро збій відчули фірми, для яких соцмережі — єдина можливість зв'язатися з клієнтами. Щоправда, деякі зуміли отримати користь з того, що відбувається.
Наприклад, Mott & Bow, інтернет-магазин джинсового одягу, розіслав користувачам електронні листи з темою: «Ось відволікання, доки Instagram/Facebook не працюють». Peloton Interactive Inc. написала у Твіттері: «Доки ці програми не працюють, розкажіть нам, в якому ви настрої, і ми порекомендуємо, чим зайнятися сьогодні ввечері».
Читайте також: Акції Tesla і Facebook продаватимуть в Україні: чи варто їх купувати тут
Як заробити на кібербезпеці?
Збій у роботі Facebook, WhatsApp та Instagram за лічені години поширився ще на десяток соцмереж і ряд корпоративних платформ. Робота таких компаній, як Southwest Airlines, AT&T, Verizon, Netflix, Bank of America та навіть Google була обмежена або зовсім неможлива. Зокрема, це сталося через те, що туди «ринулись» користувачі.
Але якби причиною вчорашнього обвалу була організована і масштабна хакерська атака, її наслідки поставили б під загрозу функціонування життєво важливих підприємств.
Кількість підключених до мережі пристроїв зростає експоненціальним темпом, що створює більше можливостей для хакерів. Наприклад, згідно зі звітом Check Point Software, у першій половині 2021 року було скоєно на 93% більше хакерських атак, ніж за той же період минулого року. А за оцінками IBM, на даний час кожен витік даних обходиться компаніям в середньому в $4,24 млн за інцидент.
На жаль, топові компанії в галузі сучасної хмарної кібербезпеки оцінені з дуже високими мультиплікаторами. Наприклад, технологічні лідери CrowdStrike, Zscaler та CloudFlare торгуються за 49, 53 і 67 своїх майбутніх річних виторгів, а прибуток там і зовсім поки що не спостерігається.
Високі оцінки традиційно створюють ризики глибокої корекції. Однак прогнозоване зростання ринку по 25−30% р/р протягом майбутніх 10 років дозволить цим та іншим хмарним компаніям cybersecurity зрости в десятки разів. Головне — не помилитися, і обрати виняткових технологічних лідерів, що є головним каталізатором їх зростання.
Коментарі - 5
Следствие: перегретый рынок IT гигантов, где капитализация в десятки раз превышает реальную стоимость и все возможные доходы за сто лет, отреагировал падением…
Запретить им иметь дело с авторитарными режимами, дабы не вносили изменения в их работу и не делали бекдоры для спецслужб авторитарных режимов.