Інвестори подали 26 заявок на отримання державної підтримки інвестиційних проєктів на суму $1,7 млрд відповідно до Закону «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями». Про це пише Delo.ua з посиланням на інтерв'ю з виконавчим директором UkraineInvest Сергієм Цівкачем.
Вже 26 інвесторів звернулися до «інвест-нянь»
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
У липні Цівкач зазначав, що UkraineInvest отримав 23 заявки на інвестпроєкти від потенційних інвесторів на загальну суму $1,35 млрд. Він додав, що влітку бізнес-активність не така висока і багато інвесторів очікували ухвалення всіх підзаконних актів за законом про «інвестнянь». Останній з документів був ухвалений 11 серпня.
У лідерах — переробна галузь
«У нас два „чемпіони“: промислова переробка та агропереробка. Обидва напрямки підпадають під одну сферу економіки — „переробна галузь“. З виробництва/переробної промисловості наразі у нас в роботі 9 проєктів на загальну суму $516 млн. Ще 9 проєктів, але вже на суму $534 млн, — це агропереробка. Логістика — 5 проєктів на суму $531 млн, решта — транспорт і туризм на $38 млн», — уточнив Цівкач.
Однак виконавчий директор UkraineInvest уточнив, що до цього списку не потрапили великі проєкти, наприклад, з видобутку залізної руди. Це пов’язано з тим, що такі проєкти можуть бути на загальну суму більше ніж $1 млрд і їх розглядають окремо.
На кого чекають
Що ж стосується напрямків, за якими в UkraineInvest хотіли б бачити більше заявок, то Цівкач виділив R&D (науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи), які також підпадають під дію закону про «інвестнянь».
Читайте також: Кабмін надав «зелене світло» законопроєкту про «інвест-нянь». Інвестори вже можуть подавати заявки
«Тільки нещодавно ми розмовляли з представником українського бізнесу зі сфери IT і кібербезпеки. Говорили про те, що було б цікаво почати такий проєкт. Ще один проєкт, який може потрапити під нашу програму, — це американський університет American University Kyiv, що будується зараз у Києві. Попередньо там інвестицій більше ніж $20 млн. Таких проєктів ми б теж хотіли бачити більше, бо це сприяє розвитку науки, інновацій, створює стійке покоління професіоналів у нашій країні», — підкреслив він.
Нагадаємо
Верховна Рада 2 березня ухвалила в другому читанні і в цілому законопроєкти № 3761 і № 3762 про податкові та митні пільги інвесторам для реалізації інвестпроєктів з великими інвестиціями, відомі як законопроєкти про інвестиційних нянь.
Президент Володимир Зеленський 10 лютого підписав закон «Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями в Україну», який Рада ухвалила в грудні 2020 року.
Читайте також: «Інвестняні» — для всіх. Зеленський розповів, що змінили в законопроєкті
17 грудня Верховна Рада підтримала в другому читанні і в цілому законопроект № 3760 «Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями».
Зеленський, ще під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі в січні 2020 року, заявив, що українська влада підготувала програму Investment nanny, щоб стимулювати іноземні компанії вкладати кошти в Україну.
Читайте також: Фінкомітет пропонує змінити податковий кодекс череззакон про інвестнянь
Коментарі - 4
***
Капітальні інвестиції в Україні в 2020 році скоротилися на 38,2%, тоді як в 2018—2019 роках вони зросли відповідно на 16,4% і 15,5%.
Про це йдеться в даних Державної служби статистики.
У четвертому кварталі 2020 року зниження капінвестицій становило 42,9% в порівнянні з аналогічним кварталом 2019 року, в третьому — 36,2%, у другому — 34,4%, в першому кварталі - 35,5%.
При цьому в 2019 році тенденція була зворотною — спостерігалося зростання капінвестицій протягом року: 17,8% - у першому кварталі, 7,5% - у другому, 12,7% - в третьому і 21,2% - в четвертому кварталі.
Загальна сума освоєних капітальних інвестицій за 2020 рік становила 419,84 млрд грн.