Про особливості продажу та оренди земельних ділянок державної та комунальної власності на електронних аукціонах розповів ЕП Артур Гребєнников, комерційний директор торговельного майданчика Аукціони.Prom.ua. «Мінфін» ділиться головним: як будуть проходити електронні аукціони і хто матиме до них доступ.
Як купити та орендувати земельну ділянку на е-аукціоні
Переваги електронних аукціонів
По-перше, вся інформація про те, хто і що продає або передає в оренду, буде в режимі реального часу — всі бачитимуть усе.
По-друге, ті, хто беруть участь в аукціоні, залишатимуться невідомими до його завершення — до визначення переможця.
По-третє, в процес аукціону ніхто не може втрутитися. Протокол торгів формується автоматично та фіксує реальний результат. Договори відкрито публікуються в системі.
Також неможливо не викупити лот і тим самим зірвати аукціон. Від цього рятує гарантійний внесок. Недобросовісному учаснику дуже дорого обійдеться такий зрив.
В системі Prozorro. Продажі вже п’ять років відбуваються аукціони в рамках приватизації та оренди державного та комунального майна, дозволів на користування надрами, продажу активів у процесі банкрутства та багато іншого.
На даний момент проведено понад 43 тис. успішних аукціонів, які принесли бюджету 37 млрд грн доходу. Тому система Prozorro. Продажі здатна забезпечити прозоре та ефективне проведення земельних торгів.
Читайте також: За скільки можна буде купити с/г землю після 1 липня
Хто зможе купити земельну ділянку
Норма про продаж та оренду землі на електронних аукціонах стосується лише державної та комунальної власності.
Причому земельні ділянки сільськогосподарського призначення продавати заборонено до 2024 року. Їх можна тільки здати в оренду на електронних аукціонах.
Несільськогосподарська державна земля може як продаватися, так і здаватися в оренду через аукціони.
Власники розпайованих земель сільськогосподарського призначення зможуть вільно розпоряджатися своїми наділами і матимуть законне право для їх продажу на зручних для них ринках.
Покупцями державних земельних ділянок можуть бути як приватні чи державні компанії, так і підприємці. І тому це створює нові можливості для бізнесу, адже прозорі аукціони відкривають доступ до ресурсів, які до цього були в обмеженні.
Читайте також: Ринок землі в Україні: Коли запрацює. Як визначити вартість землі. Ризики інвестицій у землю (відео)
Основні вимоги до земельних торгів
Технічні деталі проведення аукціонів має ще визначити уряд у відповідній постанові. Законопроєкт визначає певні особливості. Зокрема, це мають бути лише аукціони на підвищення ціни.
З метою обмеження зриву торгів збільшується розмір гарантійного внеску: 30% стартової ціни продажу земельної ділянки та 30% стартового розміру річної оренди. Наприклад, у приватизаційних аукціонах гарантійний внесок складає 10%, в інших, як правило, 5%.
Орендар має переважне право на купівлю земельної ділянки і може здійснити викуп за максимальною ціною торгів. Процедура реалізації переважного права тепер є закріпленою на рівні Земельного кодексу України. А тому права орендарів більш захищені.
Також законопроєкт встановлює вимоги до формування стартової ціни продажу та оренди землі. А ще забороняє відчуження орендованих земельних ділянок без згоди орендаря.
Читайте також: Скільки зможуть заробити інвестори на ринку землі
Як проходитимуть аукціони
Загалом земельні торги будуть схожими на аукціони, що вже проходять в Prozorro. Продажі. Вони відбуватимуться на акредитованих у системі майданчиках.
Нині їх працює понад 40. Продавці та покупці мають змогу вибрати один із них. І це також забезпечує рівний доступ до торгів.
Оголошення про проведення аукціону продавець публікуватиме на вибраному ним майданчику.
Потенційні учасники ознайомлюються з лотом та через свої особисті кабінети на електронних майданчиках подають заявки на участь.
Вони обов'язково мають сплатити реєстраційний та гарантійний внесок у розмірі, визначеному законодавством. А також вказати закриту цінову пропозицію — суму, яку вони готові сплатити за лот.
Якщо на аукціон надійшло менше двох пропозицій, то він не відбувається. За винятком повторного аукціону. Перемагає той, хто запропонує найвищу ціну.
Таким чином забезпечується справедлива оцінка вартості земельних ділянок. Адже пропозиція, яку ринок надасть у торгах, в процесі конкурентної боротьби — і є та сама оцінка.
А відкритість процедур електронних аукціонів та механізми, що унеможливлюють маніпуляції з даними, вже багаторазово підтверджували ефективність системи Prozorro. Продажі як інструменту реформування раніше непрозорих ринків.
Перші земельні аукціони мають стартувати вже 6 липня 2021 року. Відкриття ринку землі є однією з найважливіших умов для раціонального використання земельних ресурсів і подальшого становлення ефективних земельних відносин між бізнесом та державою.
Ці зміни сприятимуть значному розвитку сільського господарства, малого та середнього бізнесу в Україні.
Коментарі - 3
За його словами, українців особливо лякає намір дозволити купувати українську землю іноземним громадянам і компаніям: проти цього виступають 79% опитаних.
«Давайте я буду абсолютно щирою — нам набагато легше вплинути на 226 депутатів усіма можливими способами і засобами, щоб внести зміни і відкрити ринок землі для юридичних осіб з іноземним елементом», — заявила вона.
Водночас Балицька наголосила, що шанси на проведення референдуму нульові.
Експерт пояснила, що референдум про допуск іноземних компаній на український ринок землі не може бути оголошено згідно з Конституцією, яка прямо забороняє продаж землі іноземцям. При цьому такий референдум не може оголосити ні президент, ні Верховна Рада. Для його проведення необхідно зібрати 3 млн підписів громадян України 2/3 областей країни, що висловили згоду на продаж землі іноземним юрособам, і наразі його проведення є неможливим.