У четвер, 20 травня, фондовий ринок США виріс. Індекс S&P500 за підсумками дня піднявся на 1,06%, досягнувши позначки 4159 пункту.
Головні події на фондових біржах 20 травня: Ринок США зростає, а долар падає
Підсумки дня на біржі
У лідерах зростання були акції компанії Tesla, які виросли на 4,1%, і акції NVIDIA Corporation, що піднялися на 3,8%.
►Подпісуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Аутсайдерами стали акції Bank of America і Exxon Mobil, що втратили по 0,2%.
Формальним приводом для зростання ринку стали опубліковані тижневі дані щодо ринку праці США. Первинні звернення за допомогою з безробіття за тиждень скоротилися з 473 тис. до 444 тис. при прогнозі 450 тисяч. На тлі відновлення економіки США ці дані не можна назвати несподіваними — ринок виріс.
Багато грошей
Поки фінансові ринки кидає зі сторони в сторону через інфляційні побоюванння, через податки та інші питання, баланс ФРС США продовжує зростати і вже підбирається до позначки $8 трлн. Зокрема, 19 травня баланс ФРС склав $7 972 млрд. Для порівняння, станом на 31 березня його величина становила $ 7 737 млрд. Трохи більше ніж за 1,5 місяці ФРС надрукував ще $235 млрд.
Фінансова система США сьогодні потопає в надлишкової ліквідності. 5 травня в банківській системі в залишках лежало $ 3,9 трлн у вигляді вільних грошових коштів, тоді як на початку року, ця величина становила лише $ 3,1 трлн.
ФРС продовжує програму щодо кількісного пом'якшення (QE), щомісяця викуповуючи з ринку облігації казначейства США та іпотечні облігації на суму $ 120 млрд. За рахунок цих грошей баланс ФРС продовжує розростатися.
Найімовірніше, саме цей фактор є основою для поточної динаміки фондового ринку США.
Травневе зниження ринку США змогло опустити індекс S&P 500 менше ніж на 200 пунктів і менш ніж на 5% від максимумів. Через надлишок грошей ринок США дуже важко і болісно падає. Але при цьому він схильний до зростання навіть за рахунок несуттєвих новин.
Надлишок грошей змінив правила гри на ринку США. Майже за будь-якого падіння є інвестори з грошима, які готові купити активи, що подешевшали. Згідно із данними щодо травневих торгамів, було видно, що як тільки індекс S & P500 опускався нижче рівня 4100 пункту на ринку тут же з'являлися агресивні покупки, які швидко повертали ринок вгору, незалежно від новинного фону.
ФРС не хоче бачити інфляцію
Інвестори насторожилися з приводу зростаючої інфляції, але ФРС відповіла ринку, що інфляція її не турбує. Міркування ексміністра фінансів США Ларрі Саммерса про те, що ФРС помиляється з приводу інфляції важливі. І більш того, ймовірно Ларрі Саммерс має рацію і ФРС дійсно недооцінює ризики інфляції. Але це всього лише міркування, адже на їх основі ФРС не змінює свою політику і «грошовий дощ» триває. В майбутньому через таку політики швидше за все будуть негативні наслідки, але вони будуть потім, а зараз свято триває.
Читайте також: Чому розгін інфляції загрожує новою кризою
Долар на амбразуру
Зворотною стороною цього свята є негативні сигнали з боку долара США, який продовжує слабшати.
У четвер, 20 травня, індекс долара знову опустився нижче психологічно важливої позначки 90 пунктів. З поточною політикою ФРС його ослаблення швидше за все продовжитися і далі. Більш того, при збереженні знижувальної динаміки найближчим часом він може пробити дуже важливу для себе технічну підтримку, після чого його падіння може посилитися.
Через падіння долара в майбутньому, ФРС можливо змінить свою риторику, але це буде потім. А поки через надлишок ліквідності фондовий ринок США сильний, а долар слабкий.
Коментарі - 2
Щось мені це не подобається… Получається — ФРС потрібно забрати зайву ліквідність. Це стримає інфляцію, але тоді фондовий ринок ослабне, а долар зміцниться…
Щось мені підказує інтуіція, що буде зростання доларової інфляції, а пострадають перш за все пересічні українці - які тримають заощадження в доларах. І при теперішніх відсоткових ставках по депозитах в доларі - уже не має значення, де ти тримає бакси: в банку чи під матрасом… Всерівно інфляція буде їсти щороку по 5% від твоїх доларів…