Застій в українській економіці, наслідки локдауна і скорочення впливу реального сектора на загальну поведінку фінансового, валютного та фондового ринків — призводять до постійних перекосів і диспропорцій в економічному розвитку країни.
Гривня пробила психологічний поріг і долар дешевшає: що в реальності відбувається з валютою та економікою
Реальний сектор живе своїм життям, тіньова економіка — своїм, а напівлегальний бізнес — своїм. І сировинна, багато в чому олігархічна модель управління цілими галузями — дедалі більше поєднується в Україні з впливом на те, що відбувається, окремих великих груп клієнтів. Частина з них взагалі жодним чином «не зав'язані» на український реальний сектор, а більше пов'язані з фінансовим і спекулятивним капіталами. Багато хто з них — з іноземними. І за кращою нашею традицією — в більшості своїй офшорними по суті, хоча і в різних формах.
Якщо раніше, ще років 10−15 тому, «господарями життя» в Україні в основному були місцеві промислові групи і клани, які робили ставку на залишки пострадянської промисловості, то на даний час вони дедалі більше поступаються місцем міжнародним компаніям та фінансовим спекулянтам усіх мастей та рангів. Події 2014 року, банкопад і значні обвали гривні в 2014—2017 роках — призвели до остаточної дріб'язковості економіки України з поступовою деіндустріалізацією.
На тлі зростання державних боргів, постійної зміни керівних чиновників найбільших держкомпаній, а часто і відвертої корупції і скандалів у верхніх ешелонах влади — український ринок стає легкою здобиччю вже і не найбільших, за світовими мірками, фінансових гравців.
Навіть в умовах початкової стадії пандемії (фактично весь 2020 рік) завдяки низьким цінам на енергоносії і високим на товари українського експорту — у країни був шанс на поступову перебудову економіки на менш затратні і прогресивні з енергетичного погляду технології. Однак нічого істотного в цій сфері так і не відбулося. Ми все також залишаємося повністю залежними від світових цін на енергоресурси, які почали активно зростати в зв'язку з поступовим відновленням світової економіки.
Це, з одного боку, призводить до зростання інфляційних процесів у країні і перекосів у ціноутворенні (останній приклад — спроби держрегулювання цін на газ, а зараз на дизпаливо і бензин). З іншого боку — призводить до залежності поведінки фінансового, валютного та сировинного ринків від невеликого числа великих гравців. Значна частина цих гравців — вже давно не є місцевими і основним своїм завданням вбачають тільки максимізацію одержуваних прибутків в умовах слабкого, а часто і некомпетентного державного управління.
Навіть ситуативне зміцнення національної валюти в такому разі починає працювати проти економіки, оскільки на фоні зростання гривневих цін дорожчає і вартість товарів у валюті. І в результаті внаслідок активізації ділового життя і населення після пандемії — це призведе до ще більшого зростання негативного сальдо торгівлі. Адже купувати громадяни будуть імпорт, який стане знову активно завозитися у країну через привабливі для іноземних виробників внутрішні ціни.
І все це відбуватиметься на тлі збільшення держборгу і періодичного зростання популізму, не забезпеченого економічними передумовами. Адже ці передумови для повноцінного розвитку — знову так і не створені ні для самого населення, ні для малого та середнього бізнесу. Хто з уряду зараз згадає хоча б про програму «створення мільйона робочих місць для заробітчан», які повернулися через пандемію в Україні і так і не знайшли тут гідної роботи?
Тому теперішнє зміцнення гривні можна з дуже значними зусиллями назвати позитивним фактором для економіки в цілому.
Хід торгів 18 травня:
Пропозиція знову майже всю сесію перевищувала попит і це позначилося на котируваннях. За день долар подешевшав ще на 9 копійок — з 27,495/27,515 гривень до 27,405/27,425 до кінця торгів. Покупці явно не поспішали укладати угоди, граючи «на пониження». І ця тактика сьогодні знову спрацювала.
Продавці після недовгого опору змушені були зменшувати свої цінники, чим і користувалися покупці. НБУ на ринок не виходив і надлишок пропозиції «тиснув» на котирування.
У підсумку, вже до 12-ї години долар просів з ранкових 27,495/27,515 до 27,40/27,42 гривень, а потім вже до кінця сесії перебував у вузькому коридорі 27,405−27,415/27,425−27,435 гривень. Завершилися торги на позначці 27,405/27,425.
Головні події вівторка на валютному ринку:
- Долар з ранкових 27,495/27,515 подешевшав до 27,405/27,425 гривень до кінця дня.
- Нацбанк на ринок не виходив.
- Довідковий курс НБУ на 12:00 склав 27,4355 гривень, а офіційний курс на 19 травня 2021 року встановлено на рівні 27,4368 гривень за долар.
Стежте за цікавими та ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».
Коментарі - 119
А було б ще більше корупції, суди ще менш чесніші, ще менші зарплати, ще бідніші люди і відсутність перспектив, при януковощу президенту-мільярдеру.
Тому не треба порівнювати тепле з м’яким
икея — открывалась несколько лет из-за нецелесообразности, импорт зашкаливает, своё не производим, если проанализировать покупки в магазине, то это треш полный, которым завалены эпицентры, Леруа и даже ашан с метро.
эпл — как не было представительства, так и нет у нас. Мы для них даже не страна 3 мира
хотя стараюсь брать украинское последние 5-7 лет
Англичане недавно выкупали на Запорожстали подшипники, которые проработали там с начала 30 годов прошлого века. для фирменного музея и рекламы.
Только электрик и трубопроводчик были профи — молча, быстро и качественно все сделали, но они при этом были хорошего мнения об украинских материалах и только по части рекомендовали покупать иностранное, на что я давал согласие.
А вот крикуны вроде вас только косяки делают.
А раньше был только импорт. Да и куча другого товара появилась местного производства.
Да и много чего еще — практически по любой товарной позиции можно найти украинский аналог и сравнивать их по характеристикам/цене.
Епл в кінці 2020 зареєструвало Епл Україна і місяць назад десь шукало бухгалтера в укр. представництво. Так ще його немає, але гадаю це питання кількох місяців підігнати їм свою нормативну базу. Скоріше буде щось накшталт російського оелайн магазину.
Цього б ніколи не сталось при минулій донбасівській владі і мега корупційних судах. Ми рухаємось в правильному напрямку.
Але є вороги, які дуже не хочуть, щоб ми цю дорогу осилили і показали приклад успішного розвитку після революції і зняття про-рабсійських сил
> Цього б ніколи не сталось при минулій донбасівській владі і мега корупційних судах
Бред. Гуглу (открылся летом 2010-го) и Майкрософту это никак не помешало.
Разработка Гугла, кстати, косвенно таки появилась в 19-м, но путем покупки конторы, у которой уже был на тот момент офис в Украине :) Так что никакого отношения ко власти это не имеет.
А вот после него — это уже ваше…
А, ну так в чем проблема тогда? :))
> А вот после него — это уже ваше
Давайте не кривить душой: кроме электорального ядра, голосовали что за Зе, что за По одни и те же люди :) Просто По так «наруководил», что за Зе бросились сунуть бЮлетень даже законерелые диванщики, которые обычно пивко в этот день попивали :)) Но он их надежд не оправдал: рулит так же бездарно.
У меня? Ни в чем, все классно :) Думаю, лучше, чем у Вас.
удачи вам, как сейчас говорят.
Але навіть такий офіційний захід з офіційним продажем товарів та гарантійним обслуговуванням, це вже хороший початок і краще ніж єнакіївска братва яка доїть всіх і всюди
ІКЕЯ і H&M славляться тим що не дають взяток. При режимі єнакієвської банди уже були спроби зайти, погугліть чим це закінчилось. Потім довго не було бажання в ікеї заходити в Україну
я уже лет 10 доказываю идиотам — сторонникам теории «благотворной девальвации» это.
але, не повірете, я переживаю не тільки за себе.
судячи по всьому, Вам цього не зрозуміти.
До речі, гальмувати в цьому випадку=поповнювати резерви.
як цього не зрозуміти?
Дякую за дискусію, залишаю її зі свого боку.
2. у Львові начебто середня з/п обігнала київську, тому так, не всі живуть як у Києві, дехто живе у Львові ще краще :)
По версии журнала Forbes? :) Потому что по оф. статистике во Львовской области зп в 2 раза ниже, чем в Киеве, и на пару тысяч ниже, чем в Киевской области.
А чому це, доречі, ви вже рівняєтесь на європейські/польські зп? Начебто ж європейський вибір був помилкою? Так давайте ж тоді як раніше, рівнятись на па рашку, виходить треба зменшити мінімалку, а не збільшити. Так же ви хочете? Щоб зп у вас падала?
https://www.nbcnews.com/business/consumer/get-ready-higher-grocery-bills-rest-year-n1263897
http://www.fao.org/news/story/en/item/1397812/icode/
https://finance.yahoo.com/news/food-prices-skyrocketing-blame-4−120000614.html
Привів вам статті, що ріст цін реально загальносвітова тенденція, а не українська, а ви пишете
Зачем мне эти статьи???
Ахахахахах добре вам уявляти, що ви один правий, а якісь там буржуйні економісти, аналітики, журналісти, політики ні
Можу скинути що статті про манію величі, може допоможе зрозуміти очевидне
Такая просьба — если почувствуете что пузырь лопнуть собирается, то поделитесь этим чувством с вашими преданными подписчиками, чтобы успели с пузыря слезть. Спасибо.
естественно нет никакого «все пропало», но.
доллар вниз, но одновременно цены понемногу вверх (текущая коньюнктура).
как только доллар развернется, то цены полезут опять вверх из-за «дорожающего доллара».
поэтому, по моему мнению, НБУ, при достижении 27,6, было необходимо начинать пополнение ЗВР.
это бы и резервы пополнило и курс стабилизировало.
что в этом плохого? зачем, чисто с экономической точк зрения, укреплять нацвалюту?
тут непогано описано, про що я
https://www.epravda.com.ua/publications/2021/02/24/671329/
це глобальний фактор, який ще не зіграв. ми на тільки порозі. і цей фактор активно роздмухується.
ціни на деяки комодітіз дійсно підвищилися, але це трапляється періодично.
я потроху аналізую ціни в декількох країнах ЄС, де маю друзів.
проблема в тому, що я не побачив зростання цін там.
сподіваюсь, що долар у нас не буде стрімко дорожчати і не призведе до підвищеня цін на все.
Дякую Вам за аргументацію. Приємно спілкуватись.
Чому ви вирішили, що цей фактор ще не зіграв?
все покупатели будут ваши. станете больше Розетки и Эпицентра вместе взятых.
а то что вам советы не нравятся, так это дело такое. Переименуйте их в коучинг — и пойдет как по маслу.
имхо укрепляж долго не продержится.
ПыСы не стоит обижать автора. статья и правда неплохая.
но если Вы видите ситуацию по другому и «закупились по 25», то можете написать свою. Лично я с удовольствием читаю различные мнения, которые содержат логику.
(и давайте без «вы наверное», а то я тоже могу что то про вас придумать чтоб обесценить ваше мнение.)
и еще низкий курс выгоден национальным производителям, ввозящим из-за границы сырье и оборудование.
к основному вопросу — если следовать Вашей логике, то Вы должны свои аргументы цифрами подкрепить тоже.
иначе получается, что Вы выражаете свою позицию точно так же, как и автор статьи, которого Вы критикуете.
Пшеница за 5 лет выросла в 2 раза. А за последний год с 500 до 700 уе.
Рынок И Т вырос с 2015 по 2020 год в два раза: с 2.7 млрд уе до 5.4 млрд уе.
Итого — коньюнктура на мировых рынках позитивная для Украины. Почему курс гривны должен падать?
Експорт ІТ послуг за 2020 склав $5,06 млрд.
Експорт ІТ послуг за 2019 склав $4,17 млрд.
Експорт ІТ послуг за 2018 склав $3,2 млрд.
В цьому році очікується, що експорт ІТ послуг ще виросте на 20−25%. Це значить, що кожного року економіка отримує приблизно на 850млн доларів більше ніж попереднього, тільки з ІТ сфери
Більше валюти заходить і від експорту зернових та металу.
А цей та 2020 рік особливий тим, що щей імпорт значно нижчий за попередні роки, тобто валюти поступає більше, а вивозиться менше.
Для того щоб курс долара ріс, валюту мають купувати більше ніж її заходить в країну.
если будет время, то попробую сделать (найти) анализ и увязать его с текущей ситуацией.
напомню, что меня не интересует 2021 год в целом, мне не понятны причины именно текущего укрепления грвни.
после этого смогу поддержать более предметную дискуссию.
тому дуже навіть реальні показникии. Якщо знайдете десь аналіз, про який написали, з задоволенням почитаю
Укрепление ситуативно и сложно не согласиться с этим.
с каждого села — автобусы на Польшу и Румынию — продавать там всякую мелочь вдоль дорог — инструменты, чайники, водку… наторговать пару десятков долларов. купить одежды…
талоны на все. стыдливо названные «приглашение приобрести».
индустриальная сверхдержава за 3 года до развала. Епт…
> за 3 года до развала
До развала чего? :))
нервы уже не те, чтобы сидеть и высматривать дно :)
Удачи Вам, Ярг!