Цього року підвищення пенсій отримають близько 10 млн людей похилого віку. Відбуватиметься це в 5 етапів для різних категорій пенсіонерів. Але є й такі, хто, навпаки, отримають зменшені пенсії. «Мінфін» розбирався, кому так не пощастить.
Кому зменшать пенсії цього року
Три причини для зменшення пенсії
У Пенсійному фонді пояснюють, що меншу, ніж зазвичай, пенсію пенсіонер може отримати з декількох причин. Вони вказані у ст. 50 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Підставою для стягнення частини пенсії можуть бути:
- судові рішення, ухвали, постанови і вироки (щодо майнових стягнень);
- виконавчі написи нотаріусів;
- інші рішення і постанови, виконання яких провадиться аналогічно виконанню судових рішень.
Простіше кажучи, якщо пенсіонер вчасно не сплатив аліменти, штраф за порушення правил дорожнього руху, виконавчі збори, витрати на судові провадження, кредитні зобов’язання і т. ін., то Пенсійний фонд на підставі рішення виконавчої служби чи приватного виконавця списуватиме заборгованість з пенсії аж до повного її погашення.
«Найбільш поширена причина списання — це переплати пенсії з вини пенсіонера», — каже заступник директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Любов Бричок.
Йдеться про випадки, коли людина втрачає право на пенсію чи її частину, але не інформує про це пенсійні органи, відтак їй продовжують нараховувати пенсію.
Коли це може трапитися? Таких випадків декілька. Один із них — працевлаштування пенсіонера. При цьому, значення має не розмір заробітної плати, а сам факт зайнятості. Адже, якщо пенсіонер працює, це впливає на його право одержувати доплати, надбавки, підвищення, а також перерахунки доплат до пенсії при зміні прожиткового мінімуму. Саме тому пенсійні виплати пенсіонеру, який працює або ж займається підприємницькою діяльністю, будуть іншими.
«Зараз для працюючого пенсіонера немає особливого порядку виплат, що впливало б на зменшення розміру пенсії. Водночас у законі залишилася норма, згідно з якою працюючим пенсіонерам перерахунки доплати до мінімального розміру пенсії та за понаднормовий стаж, які пов’язані з підвищенням прожиткового мінімуму, не проводяться. Вони проводяться тільки після того, як людина звільниться з роботи», — пояснює Любов Бричок.
Змінюється при їхньому працевлаштуванні розмір пенсійних виплат і для осіб ІІ та ІІІ груп інвалідності, які не досягли пенсійного віку, але отримують пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком. Якщо людина йде на роботу, то особам з ІІ групою інвалідності виплачується 90% від його пенсії, з ІІІ — 50%.
Також працевлаштування позбавляє права на отримання надбавок на утримання неповнолітніх дітей (до 18 років).
А буває й так, що після працевлаштування пенсіонеру взагалі мають припинити виплачувати пенсії. Приміром, якщо одержувач пенсії за вислугу років іде працювати за тією спеціальністю, що дає право на призначення такої пенсії.
Читайте також: Мінфін планує проводити індексацію пенсій щорічно
У будь-якому разі, одержувач пенсії має своєчасно повідомити управління Пенсійного фонду за місцем проживання про зміни, які можуть вплинути на розмір пенсійних виплат. На це, згідно із Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відводиться 10 днів.
«Людина сама має подати заяву про перерахунок пенсії як працюючій особі і додати копію підтверджуючого документу — наказу про зарахування на роботу чи договору про цивільно-правові відносини. Для цього не обов’язково відвідувати пенсійні органи. Це можна зробити через вебпортал або надіславши листа», — зазначає заступник директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду.
Втім, навіть якщо людина не повідомить про такі зміни, рано чи пізно Фонду про них стане відомо, звичайно, якщо людина працевлаштована офіційно. Але це, за словами експерта Пенсійного фонду, може відбутися із запізненням навіть до 4 місяців. У результаті утвориться певна сума надміру виплачених пенсійних коштів, яку доведеться повертати.
«У цих випадках орган Пенсійного фонду має право сам прийняти рішення про утримання з пенсії сум переплати. Ці суми не повинні перевищувати 20% пенсії щомісячно», — інформує Любов Бричок.
Ще одна причина для відрахувань — зміна статусу одержувача. Наприклад, якщо одержувач пенсії по втраті годувальника завершує або перериває навчання, він втрачає право на пенсійне забезпечення. Про це особа теж має своєчасно повідомити органи Пенсійного фонду, щоб у подальшому уникнути неприємностей із поверненням коштів.
Повернути переплату пенсіонер може добровільно, подавши до органів Пенсійного фонду відповідну заяву чи перерахувавши надміру отриману пенсію на рахунок територіального органу фонду. В іншому разі питання стягнення коштів вирішуватиметься через суд.
Читайте також: У Пенсійному фонді стверджують, що за рік пенсія зросла на 13,8%
Скільки можуть стягнути
Єдина виплата, з якої не стягуються відрахування, це надбавка на догляд за інвалідом 1-ї групи. З решти виплат, у тому числі пенсійних, борги стягуються до повного погашення.
Закон встановлює, що відрахування з пенсії не можуть перевищувати 20% її розміру.
Наприклад: до Пенсійного фонду надходить постанова про стягнення штрафу в сумі 680 грн, розмір пенсії складає 2000 грн. Уся сума за один раз не може бути стягнена, а суму штрафу буде розбито на два місяці: в перший нарахують на 400 грн менше, а наступного — на 280 грн.
Передбачено випадки, за яких з пенсії може бути утримано навіть 50% її розміру. Йдеться про:
- стягнення аліментів;
- відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій;
- відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я,
- повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
Наприклад: надійшла постанова на стягнення аліментів у сумі 1225 грн щомісяця. Розмір пенсії становить 2100 грн, 50% пенсії — 1050 грн. В даній ситуації з пенсії буде відраховуватися щомісяця по 1050 грн, а різниця між вказаним у постанові розміром та відрахованою частиною в сумі 1225 — 1050 =175 грн буде зараховуватися до заборгованості по аліментах, яка утримається пізніше.
Не виключено, що одночасно може бути декілька відрахувань. Тим не менше, їх загальна сума не повинна перевищувати 50% або 20%. Черговість же утримання при надходженні на одну людину декількох виконавчих проваджень визначає тільки виконавець.
Читайте також: Пенсійний калькулятор. Як розрахувати свою пенсію
Що робити, якщо недорахувались пенсії
Виконавча служба або приватний виконавець має попереджати пенсіонера про списання, з яким йому доведеться мати справу. Втім, трапляється, що ці повідомлення не доходять до адресата.
Щоб дізнатися, на якій підставі із пенсії утримано певну суму, можна звернутися за роз’ясненнями до органів Пенсійного фонду. Щоправда, отримати тут вичерпну відповідь вдасться тільки тоді, коли стягнення проводяться за рішенням Пенсійного фонду, тобто внаслідок виникнення переплат пенсії. У випадку з виконавцями складніше.
«Коли приходить постанова державного або приватного виконавця, ми здебільшого не знаємо, яка причина відрахувань. Ми маємо тільки назву виконавчого провадження і загальну суму, до вичерпання якої ми проводимо відрахування з пенсії в розмірі 20% або 50%. Тому надати людині детальні роз’яснення у нас немає змоги», — зауважує Любов Бричок.
Проте, звернувшись у пенсійні органи, людина може хоча б дізнатися, звідки отримано постанову виконавця. І вже там вирішувати ті питання, які у неї виникли з приводу відрахувань.
Коментарі - 8
Из самых молодых, за относительно норм зарплатой знакомые 23-х летние пацаны свалили в Польшу «гайки на заводах крутить». Или 23 года это у нас уже не молодежь?
Я в свое время не захотел идти по пути науки, а также пошел «гайки крутить» ибо зп больше была.