У контексті держави, інтернет — це не просто потреба, а необхідність. Згідно з дослідженням Світового банку, у разі збільшення кількості інтернет-користувачів на 10% в країні, ВВП зростає на 1−2%. За рівнем доступу до інтернету Україна відстає від сусідів. Як це змінити, розповів в колонці для НВ міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як Україні додати 2% до зростання ВВП
Що відбувається в Україні
Швидкісний інтернет — фундамент, на якому будується успішна цифрова держава. Без інтернету неможливо уявити процес цифровізації світу. Зараз підключення до мережі стало базовою потребою людини. Однак понад 3 млн селян в Україні живуть без технічної можливості під'єднатися до оптичного інтернету.
Саме інтернет може забезпечити рівні можливості для кожного. Позбавить українців черг і головного болю. Створить зручні сервіси в онлайні та усуне людський фактор з процесів.
Ми провели перше дослідження доступності швидкісного фіксованого інтернету в Україні. У результаті 3 мільйони людей живуть у селах, де підключення до оптичного інтернету взагалі відсутнє. А це майже як населення цілої країни — наприклад, Грузії чи Естонії. 40% українських шкіл, 92% бібліотек та 37% лікарень сьогодні ще не мають доступу до оптичного інтернету.
У чому проблема? Наразі інтернет-провайдерам економічно не вигідно прокладати оптичну мережу до віддалених населених пунктів, де проживає невелика кількість людей. Іншими причинами також є бюрократія, низький рівень цифрової грамотності і неспроможність населення оплатити надання інтернет-послуг.
Цього року ми реалізуємо проєкт «Інтернет-субвенція». За планом до кінця року до оптичного інтернету буде підключено більш як 6 тисяч соціальних об'єктів у 3 тисячах сіл. Оскільки в Україні дуже розгалужена мережа соціальних об'єктів (школи, лікарні, бібліотеки), то це найефективніший підхід. Завдяки цьому мешканці населених пунктів, де зосереджені ці соцоб'єкти, зможуть підключити інтернет і вдома за доступною ціною. Так доступ до мережі отримають понад мільйон українців.
Кожен тепер може вплинути на появу інтернету в себе вдома або допомогти з цим родичам. По-перше, потрібно переконатися, що в селі немає оптичного інтернету. По-друге, розповісти місцевим провайдерам про можливість розширення мережі. Провайдер має звернутися до голови громади і разом розрахувати вартість підключення. Далі важливо проконтролювати, щоб керівник громади подав заявку для отримання субвенції.
Читайте також: 78% споживачів купують товари онлайн і не припинять цього робити після пандемії (дослідження)
Цього року з держбюджету на проєкт виділено 500 млн грн. Підключення відбуватиметься після публічних закупівель окремо кожного населеного пункту, а не регіону. Місцеві інтернет-провайдери зможуть брати участь у тендерах.
А що у світі?
У країнах ЄС у середньому близько 78% населення мають доступ до фіксованого інтернет, а у деяких навіть більше.
У Польщі з 2014 року успішно реалізують програму Digital Poland. У 2020 році Міністерство цифровізації прийшло до вражаючого результату — до фіксованого інтернету підключили 90% всієї країни. До 2022 року планується покрити 100% території. Бурхливий розвиток інтернету сприяв і розвитку ринку онлайн-магазинів, яких у Польщі зараз нараховується близько 40 тисяч. Лише за минулий рік там з’явилося 5 тисяч нових, а загальні надходження до бюджету від цієї галузі становлять близько 60 млрд злотих (близько 445 млрд грн).
Румунія в цьому контексті теж розвивається швидко. У 2020 році покриття оптичним інтернетом у Румунії склало 86%. Минулого року уряд затвердив національну стратегію з розвитку мережі по всій країні. Бюджет проєкту — 2,4 млрд євро. Серед інших досягнень — 4 місце серед 175 країн світу за швидкістю мережі (205 мегабіт у секунду проти середніх 97,5 мегабіт в інших куточках світу). А також одні з найдоступніших цін на інтернет в Євросоюзі.
В Естонії в 2019 році до інтернету підключили 90% домогосподарств. А кожен третій мешканець користувався послугами онлайн. Результат вражаючий і очікуваний, враховуючи високий рівень цифровізації країни.
Грузія ж, у свою чергу, разом зі Світовим банком у 2020 році затвердили стратегію розвитку широкосмугових мереж в країні. На першому етапі до швидкісного інтернету підключили 800 міст і сіл. У Туреччині ж частка домогосподарств з фіксованим доступом до інтернету минулого року також сягнула 89,9%.
Читайте також: Telegram дозволив приймати платежі в групах та каналах
Загалом у ЄС до 2030 року планують покрити гігабітним інтернетом та мобільним зв’язком 5G всю територію. Це одна з амбітних цілей проєкту цифрової трансформації Європи під назвою «Цифровий компас», який представили в березні цього року.
Коментарі - 11
Согласна, нафига оптоволокно, когда всюду есть UMTS/LTE?
«В странах ЕС в среднем…» — в том-то и дело, что в «средней'' стране, половина Германии и половина — сраной южной Италии.