Наступного тижня Міністерство фінансів має сплатити відсотки по трьох гривневих випусках ОВДП з номінальною дохідністю від 9,73% до 15,5% річних. «Мінфін» розглядав ситуацію на ринку внутрішніх запозичень.
7 квітня Мінфін сплачуватиме по ОВДП лише відсотки. Але що буде далі
Що очікувати Мінфіну у квітні
Відсутність значних погашень гривневих ОВДП до 14 квітня та очікуване зростання коштів на рахунку уряду через сплату основних податків наприкінці березня залишає для Міністерства фінансів простір стосовно утримання ставок за державними цінними паперами у гривні на поточному рівні. До того ж, цьому сприятиме, на думку голови Ради Нацбанку Богдана Данилишина, вже достатній залишок коштів на рахунку уряду, який станом на 29 березня дорівнював 23,3 млрд грн.
► Підписуйтеся на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новин
«Однак подальша невизначеність щодо доступності зовнішніх джерел позикових коштів та планові виплати за валютними ОВДП у квітні посилюватимуть тиск на внутрішній ринок державних запозичень», — зауважив Данилишин.
Загалом у 2-му кварталі плануються 12 розміщень ОВДП, серед яких в основному гривневі випуски і лише два розміщення валютних випусків — у доларах США.
6 квітня відповідно до графіку розміщення ОВДП Міністерство фінансів пропонуватиме на аукціонах гривневі облігації п’яти випусків з різними термінами обігу — 3 місяці, 1 рік, 1,5 роки, 2 і 3 роки. Проте за результатами оцінки попиту після консультацій з первинними ділерами остаточний перелік ОВДП, що розміщуються, може коригуватися при оголошенні аукціонів.
Що відбувалося на ОВДП-аукціонах 30 березня
На аукціонах Міністерства фінансів із розміщення ОВДП, які відбулися 30 березня, до державного бюджету через гривневі і валютні інструменти було залучено майже 8,9 млрд грн. Однак через переважання планових погашень над новими запозиченнями обсяг держоблігацій в обігу за минулий тиждень скоротився на 2,6 млрд грн, у т. ч. номінованих у гривні - на 3,7 млрд грн.
На останніх аукціонах березня зниження відсоткових ставок відбулося лише за найкоротшим випуском, де Міністерство фінансів традиційно встановлює обмеження на обсяг розміщення. За рештою випусків облігацій зміни були або незначними, або їх взагалі не було.
Читайте також: Аукціон з ОВДП 30 березня: чому не все так просто з прибутковістю і в чому інтрига
Обмежена пропозиція 3-місячних інструментів знову спонукала банки подавати заявки з низькими ставками. Як зауважив старший аналітик інвестиційної компанії ICU Тарас Котович, «і цього разу спрацювала лише найнижча з них, яка опустилася за два тижні на 36 б. п., до 7,98%. На цьому рівні - що на 35 б. п. нижче, ніж два тижні тому — зафіксувалася і середньозважена ставка».
З решти гривневих ОВДП, термінами обігу від року до двох, суттєвих змін зазнали тільки ставки за дворічними облігаціями. Тут обидві ставки — і відсікання, і середньозважена — зросли на 10 б. п., до 11,8%. «Ці випуски фактично повернулися на рівень ставок двотижневої давності, відігравши назад аналогічне зниження на минулому аукціоні», — підкреслив експерт.
Не змінилися ставки і за валютними інструментами. Річні ОВДП в доларах США були розміщені за ставкою 3,7%, а дворічні у цій самій валюті - за ставкою 3,9%.
Якщо оцінювати задоволення попиту, то загалом воно залишилося на високому рівні - майже 90%.
У результаті бюджет отримав майже 8,9 млрд грн, з яких 4,5 млрд надійшло у гривні і ще $156 млн — у валюті.
«Загалом за місяць у валюті було залучено більше, ніж погашено, і ця різниця майже повністю компенсувала недостатні залучення гривневих коштів. У підсумку це дозволило майже на 100% рефінансувати погашення внутрішнього боргу, здійснені у березні, не підвищувати вартості запозичень і навіть трошки її знизити», — підсумував результати аукціонів 30 березня Тарас Котович.
Загалом з початку березня Міністерство фінансів залучило на первинних аукціонах ОВДП 28,7 млрд грн, майже повністю рефінансувавши виплати за внутрішнім боргом. Cередньозважена ставка по них становила 10,94%, що на 44 б. п. нижче, ніж у січні - лютому. На думку Богдана Данилишина, така ситуація стала можливою за рахунок скорочення середньої строковості первинних розміщень в умовах зосередження основного попиту на державні цінні папери на короткому кінці кривої дохідності.
Скільки буде потрібно погашати 7 квітня
Наступного тижня Мінфін має сплатити:
- відсотки по 3 випусках гривневих облігацій з різними термінами погашення і номінальною дохідністю від 9,73% до 15,5%.
На цьому тижні, а саме 31 березня, пройшли розрахунки за останнім аукціоном Мінфіну з розміщення ОВДП. Покупцям облігацій треба було перерахувати чималеньку суму в еквіваленті 8,875 млрд грн, в тому числі і $156,3 млн. Крім того, як зауважив фінансовий аналітик порталу «Мінфін» Олексій Козирев, погашати Мінфіну в останній день березня було потрібно ще й $325,2 млн за валютним випуском ОВДП і відсотки по п'яти гривневих випусках облігацій. «Такі обсяги розрахунків суттєво впливатимуть на ресурсний і валютний міжбанк найближчим часом», — спрогнозував експерт.
ОВДП онлайн від ICU Trade: 10,5% в грн, 3% - в доларах США
Думка «Мінфіну»
За словами експерта ринку, фінансового аналітика Олексія Козирєва, «державі потрібні значні кошти. Це, з одного боку — має зробити чиновників щедрішими в частині прибутковості по всіх паперах у гривні. З іншого боку — „жадібність“ інвесторів безмежна і Мінфіну не варто потурати всім їхнім примхам у частині прибутковості». У підсумку Олексій Козирев зауважує: «Торг між інвесторами та Мінфіном — триває і тільки посилюється. Основна інтрига цих аукціонів — чи піде Мінфін на поступки по прибутковості і в яких межах».
І другий фактор досить небезпечний для ринку, підкреслює аналітик, — це те, що зроблять з ресурсами одержувачі коштів від погашень валютних ОВДП (нагадаємо, сума погашення $325,2 млн) і відсотків, одержуваних за п'ятьма випусками гривневих паперів.
«Основне питання не в тих сумах, які отримають держбанки — ці кошти вони перевкладуть в нові облігації, а в тих грошах, які отримають нерезиденти. Саме ці ресурси, здатні істотно впливати на співвідношення попиту і пропозиції на торгах в найближчі дні і таким чином — на курсовий тренд в період з 31 березня до 6 квітня. Причому це може вплинути не тільки в бік зростання котирувань, а й в бік їх зниження, якщо нерезиденти вирішать продавати долари, отримані від погашення валютних облігацій. Так що певна інтрига — куди підуть ці кошти іноземців — поки зберігається», — підсумовує Козирев.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі.
Коментарі - 2
не переживайте, добавят как было уже не раз.