Міністри фінансів 19 країн єврозони вирішили подовжити державну підтримку економіки, але з початком відновлення економічного зростання вони почнуть розв'язувати проблему накопичення боргу. Про це йдеться в заяві, прийнятій за підсумками відеоконференції Єврогрупи, передає Інтерфакс-Україна.
Міністри фінансів 19 країн ЄС вирішили подовжити держпідтримку своїх економік
«Допоки не закінчиться криза в галузі охорони здоров'я і не почнеться впевнене відновлення, ми продовжимо захищати нашу економіку, надаючи необхідний рівень фінансової підтримки», — зазначається в заяві.
Що це означає
З початком пандемії Європейський союз ввів у дію надзвичайний захід, який дозволяє державам відступати від жорстких макроекономічних норм заради підтримки своїх підприємств. Він створив безпрецедентні за розміром загальні інструменти підтримки економіки, громадян і бізнесу, щоб пом'якшити для них економічні труднощі й наслідки кризи.
Єврогрупа заявила, що слід уникати передчасного припинення цієї фінансової підтримки, і погодилася зберігати її в зоні євро у 2021−2022 роках.
За зимового прогнозу Єврокомісії на 2021 рік, рецесія у 2020 році була серйозною, хоча й меншою, ніж очікувалося минулої осені. Єврогрупа вважає, що прогрес у розробці ефективних вакцин і високий рівень вакцинації мають вирішальне значення для подолання кризи. Проте, зазначає вона, «перспективи залишаються туманними через невизначеність та очікується, що відновлення буде нерівномірним по країнах, регіонах і галузях».
«Пандемія мала непропорційні наслідки для різних секторів: послуги постраждали сильніше, ніж промисловість, — констатував комісар ЄС з економіки Паоло Джентілоні під час виступу на пресконференції Єврогрупи. — Між секторами існують величезні відмінності, які, ймовірно, збережуться. Це не те, що долається за кілька тижнів».
Читайте також: ЄЦБ поки не вирішив, що робити для швидкого відновлення економіки
Подальші плани
У заяві зазначається, що коли почнеться процес відновлення, уряди «повинні розв'язувати проблему рівня державного боргу, який збільшився, шляхом реалізації стійких середньострокових фіскальних стратегій з акцентом на поліпшенні якості державних фінансів, підвищенні рівня інвестицій і підтримки переходу до „зелених“ і цифрових технологій».
Планується зосередитися на реформах, які «стимулюватимуть приватні інвестиції і збільшуватимуть виробничий потенціал зони євро».
Паоло Джентілоні повідомив, що питання про підвищення міжнародної ролі євро обговорювалося на відеоконференції у складі 27 міністрів усіх країн ЄС. Підвищення ролі єдиної європейської валюти в постковідний час, на його думку, «природним чином виникатиме з реалізації плану відновлення і стійкості». Безпрецедентна емісія євробондів для його фінансування додасть глибини й ліквідності ринку боргових цінних паперів з високим рейтингом, номінованих в євро.
Читайте також: Пандемія може стати основною причиною емісії ключових світових валют
Єврокомісар з економіки наголосив на важливості зміцнення європейських систем транскордонних платежів, зокрема розв'язання технічних проблем можливого введення цифрового євро.
Думка «Мінфіну»
Для більш чіткого розуміння того, про що йдеться, ми вирішили з'ясувати, як виглядає європейський «гаманець».
Наш фінансовий аналітик Михайло Федоров підкреслив, що в Єврозоні функціонують окремі бюджети різних країн. І є загальний пакет допомоги економіці на 1,8 трлн євро, який був прийнятий ще в 2020 році. Цей пакет, в свою чергу, ділиться на кошти, виділені в загальний бюджет ЄС на 2021−2027 роки в розмірі 1074 млрд євро, і на кошти, виділені у Фонд відновлення ЄС в розмірі 750 млрд євро.
Як зауважує експерт, «і ці спільні гроші в основній своїй масі наразі ще не були витрачені, але в майбутньому будуть. Тому в Європи на даний момент немає потреби приймати новий великий загальний пакет допомоги економіці».
Щодо окремих бюджетів 19 країн Єврозони, то в 2020 році вони загалом спрямували на допомогу економіці 8% від ВВП. «І своєю заявою 15 березня Єврогрупа надала зелене світло для бюджетів окремих країн подовжити стимулюючі програми для своїх економік і цьогоріч. Для бюрократичної Європи, де багато питань вирішуються в кооперації між Брюсселем і країнами, це дуже важлива заява, оскільки вона дає урядам європейських країн свободу в діях. Відтепер країни Європи можуть так само, як і в минулому році, впевнено позичати нові кошти і мати значний дефіцит бюджету», — підкреслює Федоров.
Стежте за цікавими та ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».
Коментарі - 4
— Ви будете підтримувати курс падаючої гривні?
— А навіщо? Гривні - це гарні гроші й краса їхнє головне призначення.
Правда скромненько как-то:)
— Хто там?
— Це ми, топ-менеджери!
— Ідіть на ***!
— Топ-топ-топ-топ…