Більша частина готівки вже у найближчому майбутньому може перетворитися на цифрові токени. Такий прогноз не виглядає утопічно, якщо тільки не ототожнювати майбутнє грошей з біткоїном. Про це пише Profinance з посиланням на Bloomberg. «Мінфін» обрав головне.
Цифрове майбутнє грошей: чи знайдеться місце біткоїну
Хто першим оцифрує валюту
Не варто дивуватися, якщо до кінця нинішнього десятиліття електронний гаманець на смартфоні буде нагадувати мультивалютний рахунок. Але замість того, щоб мати справу з комерційними банками, можна бути клієнтом центральних банків. Насправді, навіть декількох.
Звучить неправдоподібно? Крім багамського Sand Dollar, офіційної електронної валюти в масовому обігу поки що немає. Проте цифровий юань набирає обертів, оскільки Пекін прагне розгорнути токен до моменту зимових Олімпійських ігор 2022 року.
Швеція може стати наступною великою країною, яка наслідуватиме цей приклад. У Банку Японії немає планів на найближче майбутнє, але він визнає можливість «сплеску суспільного попиту» на офіційну цифрову готівку в майбутньому.
Згідно зі статтею, підготовленою президентом ФРБ Атланти Рафаелем Бостіком та іншими фахівцями у вересні 2020 року, навіть у США, які тільки придивляються до цієї концепції, цифрові платіжні засоби, які не залежать від традиційних банківських рахунків, можуть підвищити фінансову доступність для користувачів готівки. Міністр фінансів Джанет Єллен вважає, що цифровий долар «дійсно заслуговує на увагу».
Як тільки Китай і США вступлять в гру, віртуальні гроші неминуче стануть інструментом глобального впливу, розділивши світ на нові валютні блоки. Це пов'язано з тим, що будь-який токен матиме подвійне призначення за межами країни-емітента.
Долар чи юань, які з'являться у телефонному гаманці в Індонезії або Індії, підкріплені урочистою обіцянкою платників податків у США або Китаї, можуть використовуватися для покупки товарів, послуг або активів на міжнародному рівні.
Читайте також: Як легалізація біткоїна вплине на українські банки
Ризики для приватних користувачів
Так само легко ці нові гроші можуть в результаті замінити національну валюту в повсякденному житті. Це нічим не відрізняється від традиційної доларизації, яка відбувається в країнах, які потерпають від інфляції і волатильності валютних курсів. Але зручність і доступність цифрової готівки, випущеної центральним банком, можуть забезпечити «заміщення швидшими темпами і в ширшому масштабі». Про це говорить Тао Чжан, заступник директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду.
Щоб зберегти контроль над монетарною політикою, владі в невеликих економіках знадобляться власні токени, щоб зберегти привабливість всередині країни. В більших країнах можуть бути інші цілі: Китай і США можуть запропонувати доповнення, які зроблять e-CNY або FedCoin кращими для іноземців при врегулюванні міжнародних претензій.
Майбутнє буде ефективним, якщо всі цифрові валюти центральних банків будуть взаємозамінні. Іншими словами, вони будуть взаємодіяти один з одним — і з приватними аналогами, включаючи біткоїн, вважає Скай Гуо, директор Cypherium. Американський корпоративний блокчейн-стартап є членом Ради ФРС зі швидких платежів Faster Payments Council і цифрового монетарного інституту Офіційного форуму валютних і фінансових інститутів, або OMFIF, аналітичного центру центрального банку.
Гуо працює над вирішенням проблем, які виникнуть після оцифровки державних грошей: як обробляти великі обсяги транзакцій швидко і з невеликими витратами, забезпечуючи консенсус серед реєстрів, що автоматично оновлюються в мережі? Як змусити людей повірити в конфіденційність повсякденних платежів після того, як готівка припинила бути анонімною?
Центральним банкам доведеться зробити вибір. Не всі смартфони можуть запускати високотехнологічні віртуальні машини, з легкістю виконуючи програмний код для автоматизованих контрактів. Якщо буде обрана неправильна технологія, населення, яке не має доступу до банківських послуг, може знову опинитися не при ділі.
Те ж саме можна сказати і про закордонні грошові перекази — можливості токенів в розмірі $124 трлн на рік замінити дорогу мережу банків-кореспондентів, які переміщують гроші шляхом обміну повідомленнями SWIFT. Але це не буде працювати в разі невеликих переказів, якщо обчислювальна потужність для перевірки транзакцій у децентралізованій мережі коштуватиме надто дорого.
Ідеальна технологія не обов'язково повинна бути блокчейном, але, за словами Гуо, вона повинна бути «легкою, гнучкою і працювати із застарілими системами». Перш за все, розподілений реєстр повинен бути прозорим.
Читайте також: Хайп навколо ефіріума: чи очікувати подальшого падіння
PayPal, Venmo та Stripe: що буде з їх бізнесом
«Проти цифрових валют центральних банків, в основному, виступають гіганти в сфері обробки платежів, такі як PayPal, Venmo та Stripe, — зазначив Гуо. — FedCoin не будуть потрібні посередники для відправки коштів. Оскільки ці компанії стають жертвами інновацій, буде цікаво подивитися, як вони намагаються захиститися від краху».
PayPal Holdings Inc., що володіє сервісом спільних платежів Venmo, називає твердження Гуо помилковим. Підтримка і поширення цифрових валют ЦБ є частиною картини інклюзивного майбутнього PayPal, заявив інвесторам минулого місяця директор компанії Ден Шульман. Колишній голова Банку Англії Майк Карні, який запропонував альтернативу долару у вигляді мережі цифрових валют ЦБ, нещодавно увійшов до ради директорів Stripe Inc.
Один з варіантів знизити напруженість — вибір приватного сектора. Як стверджують економісти МВФ Тобіас Адріан і Томмазо Манчіні-Гріффолі, офіційна віртуальна валюта може бути схожою на операційну систему Apple iOS з комерційними банками і постачальниками електронних грошей, що запускають додатки на її базі. Додаток Apple Health може підійти непрофесіоналові; спортсмен же захоче щось більш просунуте. Гроші можуть піти тим же шляхом.
Країнам також доведеться співпрацювати один з одним. Взяти, наприклад, проект m-CBDC Bridge для цілодобових транскордонних переказів з використанням цифрових валют ЦБ, який був спочатку запущений Управлінням грошового обігу Гонконгу і Банком Таїланду, але тепер до нього приєдналися ЦБ Об'єднаних Арабських Еміратів і Народний банк Китаю.
Багато центральних банків країн, що розвиваються, можуть подумати, що для збереження контролю над грошима своїх країн потрібно зобов'язати населення використовувати один віртуальний токен, який вони випустили самі. Але це може спровокувати масову міграцію в приватні криптовалюти, які прив'язані до валюти, що має законний обіг, і, отже, менш волатильні. Одним з таких стейблкоїнів може стати проект Diem, підтримуваний Facebook Inc., раніше відомий як Libra.
Емітенти суверенних валют повинні припинити думати, що вони царі і боги, а діяти як постачальники послуг на вільному ринку цифрової готівки. Зрештою, вони будуть пропонувати людям додати свої продукти в їх переповнені гаманці в надії, що вони сподобаються їм більше, ніж пропозиція іншого центрального банку. Ті, хто так і не зрозуміють, що відбувається, можуть втратити довіру громадян.
Коментарі - 36
Та да… геть усі власники бітка є адептами? І жодного спекулянта? Це як казати, що на ринку всі просто прийшли похизуватися асортиментом, а не для продажу.
Биткоин. ну это нанесет сильнейший удар по всему «криптохайпу», который держится на цене биткоина (ведь никто не хочет споминать тысячи исчезнувших «монеток».)
Lehman Brothers тому пример. Тоже можно было сказать, что их место кто-то займет.
Место то займут, а вот что делать с теми кто в эту историю поверил и вложился? Банкротсва на уровне семей — это неминуемый крах целых систем.
Все держится на вере в светлое будущее.
Хотя по правде Тесла и Биткоин из разных частей жизни и таки немного о разном в целом, так что они в одном предложении чисто условно.
«для современно мира, что исчезновение Теслы, что Биткоин — будет большИми проблемами»
Если исчезнет юридическое лицо фирма Tesla — после неё останутся как материальные активы (заводские цеха, инфраструктура обслуживания выпущенных электромобилей, остатки на складах и в незавершённом производстве), так и нематериальные активы в виде патентов, изобретений, промышленных образцов и конструкторской документации как на электронных носителях так и на бумажных.
А что останется после исчезновения сети поддержки биткоина — только электронные кошельки с некими условными цифрами, программный код на различных носителях и ещё набор «холодных» кошельков на всяких аппаратных леджерах…
«Про биткоин Вы забыли упомянуть ту инфраструктуру»
Ну да, останется оборудование майнеров, которое будет потреблять огромное количество не бесплатной электроэнергии и делать «темную» другим потребителям…
«Биткоин — это заведомо упрощение и собирательный образ всех крипто на сегодня.»
К сведению:
Криптовалюта или крипта — собирательный образ.
Биткоин — конкретное наименование криптовалюты Bitcoin.
Сория, запутал Вас. Это мое упрощение в данный момент, чтобы лишний раз не умничать в дискуссии.
Ну да, останется оборудование майнеров
А Вы себе представляете сколько это?
причем здесь вера в какие-то истории ?
Люди инвестируют в активы. Это высокорисковое занятие. Сотни компаний банкротятся каждый день. Но к этому занятию никто никого не принуждает.
Это может случится и с Теслой — в ней нет ничего необычного. просто производитель одной из моделей электромобилей.
Это всё «истории» обернутые в разные фантики.
Тесла — не соглашусь с Вами, они таки необычные. У таких автогигантов как Тойота или ВАГ ресурсов было побольше, чем у Тесла, и они могли хайпануть на теме по-взрослому. Но почему-то именно Тесла смогли, а гиганты просто в стороне были по сути.
Недавно на этом сайте была тема о какой-то компании, выпустившей одну программку (не помню ее названия)
капитализация этой компании превысила вдвое все богатства наших олигархов вместе взятых.
Многих это шокировало до истерики…
Как говорили на секции — «большой шкаф громче падает…»
Тот же СССР тому пример.
— «Купил себе слона. Это просто прелесть! Дети на нём катаются, возим на нём вещи, жена и тёща в восторге — он стал нам как член семьи!»
— «Продай слона. Плачу 10 000 $»
— «Ну что я скажу семье?»
— «Хорошо плачу 15 000$»
— «Ну ладно как для друга — 20 000$»
После некоторого времени купивший говорит:
— «Этот слон поламал нам всю мебель, потоптал огород, дети в страхе прячутся, а жена и тёща выгоняют меня вместе с ним. Это кошмар!»
-« Да-а. С таким настроением ты слона не продашь»
https://www.youtube.com/watch?v=bxhqGdHtJFw
Приглашаем подписаться на наш ютуб-канал: https://www.youtube.com/channel/UCEW1QlFX_ito4gd3QXxyt5Q
И будем признательны за ваши лайки и комментарии под видео ;)
У меня в телефонном кошельке приват-24 уже несколько лет есть доллары. И я могу покупать за них товары и услуги на международном уровне.
И мне для этого не нужны «торжественные обещания» каких-то иностранных налогоплательщиков.
Внимание вопрос — и нафиг мне их токенизированные валюты с кучей проблемных заморочек?
Также не стоит удивляться тому, что кража смартфонов с такими кошельками достигнет огромных и неконтролируемых размеров.
Как и количество суицидов после безвозвратной потери доступа ко всем своим активам…
Принцип — «не держите все яйца в одной корзине» универсален и полностью противоречит недальновидным желаниям интегрировать доступ ко всем счетам клиента в один смартфон да ещё и в один мультивалютный кошелёк…
складывается из массы простых мелочей…