Як повідомляє пресслужба Міністерства фінансів у фейсбуці, у 2021 році частка непрацюючих активів у загальному кредитному портфелі державних банків має бути нижче рівня 20% загального обсягу активів. Крім того, частка держави у капіталі держбанків має зменшитися до 2025 року на 25%.
Частка непрацюючих активів у держбанках має становити менш ніж 20% загального обсягу активів — Мінфін
Такі показники визначено у схвалених восени 2020 року оновлених Засадах стратегічного реформування банківського сектору.
Ключові пріоритети реформування
Уряд України схвалив розроблені Мінфіном у співпраці з міжнародними партнерами ці Засади. Основними стратегічними принципами у цьому документі визначено:
- впровадження стратегій для кожного банку державного сектору;
- захист та підтримка реалізації реформи корпоративного управління із більшістю незалежних членів у наглядовій раді, із забезпечення необхідного рівня підзвітності;
- зменшення частки непрацюючих активів на балансах;
- скорочення експозиції держави та державних підприємств в банках державного сектору.
У повідомленні зазначається, що «оновлені Засади мають стати підґрунтям для перегляду та актуалізації стратегій банків державного сектору, які мають бути розроблені на підставі затверджених основних напрямів діяльності, визначених Урядом для кожного банку».
Читайте також: Найбільше непрацюючих кредитів обліковується на балансах державних банків — 57,4% кредитного портфеля
Бізнес-моделі державних банків
Засадами стратегічного реформування визначено бізнес-моделі окремо по кожному банку державного сектору:
- Приватбанк — провідний роздрібний банк в Україні, який має сильну позицію в МСБ (малий і середній бізнес);
- Ощадбанк — універсальний банк, що обслуговує роздрібний сектор, МСБ та корпоративних клієнтів у всіх сегментах ринку;
- Укрексімбанк — переважно корпоративний банк, орієнтований на фінансування експортно-імпортних операцій з частковою присутністю в роздрібному секторі;
- Укргазбанк — займає провідну ринкову позицію в сфері екологічного банкінгу, орієнтований на фінансування корпоративних клієнтів з присутністю в МСБ та роздрібному секторі.
Читайте також: Офіційно: Мінфін та IFC підписали кредитну угоду щодо Укргазбанку на 30 мільйонів євро
Нагадаємо
На сьогодні в банківській системі України функціонує чотири банки державного сектору — Ощадбанк, Укрексімбанк, Приватбанк та Укргазбанк.
Відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність» єдиним акціонером державного банку є держава. Ощадбанк, Укрексімбанк, Приватбанк 100% належать державі, Укргазбанк — на 94,94%.
Функції з управління корпоративними правами держави у державному банку здійснює Кабінет Міністрів України, який також виконує функції вищого органу управління державного банку.
Коментарі - 2