Міністерство фінансів продовжує обмежувати обсяги розміщень короткострокових ОВДП і на останньому аукціоні 2 лютого це стосувалося й річних облігацій. Загалом попит залишається високим, конкуренція дає змогу відхиляти дорогі варіанти залучень і навіть спонукає учасників аукціонів дедалі більше конкурувати ставкою. Таких основних висновків дійшли аналітики ICU за результатами останніх ОВДП-аукціонів Мінфіну, що оприлюднено в огляді первинного ринку облігацій.
Попит на ОВДП залишається високим, а конкуренція дозволяє відхиляти дорогі залучення — ICU
3-місячні ОВДП
За 3-місячними облігаціями на аукціоні 2 лютого не весь попит було задоволено, зауважили спеціалісти компанії. І підкреслили: навіть в умовах того, що обсяг попиту був меншим за пропозицію. Пропонуючи до розміщення півмільярда ОВДП, емітент зібрав 25 заявок, але всього на 338 млн грн. І навіть з них було відхилено вісім заявок, а розміщено облігацій на 257 млн грн. Хоча ставки однаково довелося трошки підвищити: відсікання — на 5 б. п., до 9,5%, а середньозважену — на 11 б. п., до 9,29%.
Річні ОВДП
Вперше встановлене обмеження на річні папери не завадило зібрати чималу конкуренцію, що утричі перевищувала пропозицію — 3,3 млрд грн заявок на 1 млрд, запропонований до продажу. 29 заявок із отриманих 60 було відхилено, а певна кількість тих, що залишилися, була задоволена частково. Як запевняють фахівці ICU, зниження ставок виявилося досить відчутним — на 26 б. п. опустилася максимальна задоволена ставка (до 11,49%), а середньозважена стала меншою на 33 б. п. і була встановлена на рівні 11,4%.
2-річні ОВДП
А от за дворічними інструментами попит став більш одностайним, впевнені аналітики. Усі 33 заявки було подано в діапазоні ставок 11,8−12%, що разом зі збереженням ставки відсікання на рівні 11,9% вплинуло лише на середньозважену вартість запозичень та збільшило відповідну ставку на 7 б. п., до 11,88%. Та й відхилено було лише дві заявки — на 60 млн при попиті, що сягнув майже 2 млрд грн. Тобто більшість обсягу була заявлена на рівні 11,9%.
3-річні ОВДП
Натомість за 3-річними паперами учасники почали розглядати потенційну можливість зниження вартості запозичень більш реалістично. Мінімальна ставка у заявках була цього разу на 5 б. п. нижчою, але не вплинула на середньозважену вартість позики, яка залишилася на одному рівні зі ставкою відсіканння і незмінною ще з грудня — на рівні 12,15%. Але одностайність уже була порушена, хоч і дуже обережно.
ОВДП онлайн від ICU Trade: 10,5% в грн, 3% - в долларах США
Висновки ICU
Тож, розмір залучення зменшився, але тут роль загалом відіграло обмеження обсягу розміщення річних ОВДП. Незважаючи на це, обсяг залучень був досить великим і відразу дозволив рефінансувати майже половину гривневих погашень, що мають відбутися цього місяця. Таким темпом обсяг позик у лютому може знову значно перевищити виплати і продовжити тенденцію січня. Це є дуже добре для виконання бюджету в частині внутрішнього фінансування. Звісно, завдяки участі нерезидентів.
Стежте за цікавими і ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».
Коментарі - 3
На його думку, головне, щоб економіка працювала. Якщо цього не відбувається, то кредити стають непотрібними. Якщо кредити непотрібні, то і депозити також.
«Відтоку депозитів з банківської системи не буде, бо частина українців має тіньові прибутки. А щоб робити дорогі покупки, зокрема авто і квартири, треба щоб у вас були підтверджені доходи. Вони такими стають, якщо ви вийняли кошти з-під матрацу і поклали їх на депозит. Через це вклади в Україні будуть навіть зростати».