Українці під час пандемії стали менше користуватися транспортом та відвідувати ресторани. Натомість активніше стали облаштовувати будинки та використовувати засоби зв'язку.
Що означає «ковідна» інфляція для України
Пандемія змінила споживчі потреби
Дистанційна робота стала нормою, у розваг та освіти в інтернеті відкрилося «друге дихання», втратив колишню привабливість регулярний шопінг. Відповідно гроші споживачів суттєво перерозподілилися між різними секторами економіки.
В Україні, як і в усьому світі, коронавірус також сформував новий — «ковідний» — споживчий набір. Водночас той набір товарів і послуг, на базі якого Держстатом здійснюється офіційний розрахунок інфляції, залишався незмінним. Тоді закономірне питання: наскільки офіційна інфляція відрізняється від «ковідної»?
Читайте також: Чому у 2021 році їжа буде дорогою, а машини — дешевими
«Ковідна» інфляція у світі
Дослідники Банку Канади розрахували «ковідну» інфляцію на базі карткових транзакцій. Економіст з МВФ Маршалл Рейнсдорф та гарвардський економіст Альберто Кавалло також використали дані карткових транзакцій у Канаді та США та екстраполювали їх на індекси споживчих цін в інших країнах.
У результаті в більшості країн «ковідна» інфляція виявилася вищою за офіційні цифри. Це свідчило про збільшення витрат громадян на продукти харчування, які переважно дорожчали, та зменшення ролі витрат на транспорт, які здебільшого дешевшали.
У дослідженні Кавалло «ковідний» індекс виявився вищим, ніж офіційний, у 13 з 17 країн. Відхилення становило від +1,4 до -0,35 в.п. Як ми бачимо, в одній групі країн «ковідна» інфляція виявилася більшою, ніж офіційна, а у другій — навпаки, меншою.
Збільшення витрат громадян на їжу відбувалося практично скрізь по світу, але різниця у тому, що в другій групі країн інші фактори споживання відігравали більшу роль. Зокрема, це пояснюється значною вагою житлово-комунальних послуг та порівняно меншою вагою продуктів харчування.
Крім цього, «ковідна» інфляція суттєвіше позначилася на людях з невисокими доходами.
Читайте також: Що не так з інфляцією і чому її зростання не є перешкодою для економіки
«Ковідна» інфляція в Україні
Ми розраховували вітчизняну «ковідну» інфляцію двома методами. Спочатку проіндексували вагову структуру споживчого набору з урахуванням квартальних даних Держстату України про кінцеве споживання. А потім провели паралельний підрахунок на основі високочастотних даних, зокрема Державної податкової служби, про обсяги продажів через касові апарати.
Результати виявилися схожими. За обома методами «ковідна» інфляція виявилася дещо нижчою, ніж офіційний показник, на початку карантину, але надалі перевищувала його. За оцінками Нацбанку, розбіжність накопичується з часом і загалом може становити приблизно 0,2−0,6 в.п.
Ситуація подібна до тієї, що спостерігається і в інших країнах. Насамперед вона відображає зростання витрат на продукти харчування, а також на медичні товари і послуги під час карантину. Крім того, фактичні витрати на транспорт були меншими.
Читайте також: Чому не вистачає грошей у Пенсійному фонді і що з цим робити
Про що говорить «ковідна» інфляція
Вимоги до розрахунку офіційних індексів досить жорсткі та стандартизовані. Це забезпечує їхню порівнюваність у часі та між країнами. Альтернативні індекси такої можливості не дають.
Але навіть без пандемії будь-який індекс — це лише вимірювання «середньої температури», яке дає уявлення насамперед про напрям руху і загальні тенденції. Натомість у кожної людини є свій унікальний споживчий набір, який відрізняється і від набору товарів і послуг, на якому базується офіційна інфляція, і від того, на якому розраховано «ковідний» індекс.
«Ковідний» індекс — це не заміна, а радше доповнення до офіційного індексу споживчих цін. Він дає корисну інформацію про фактичну купівельну спроможність, сприйняття цін, а також приховані інфляційні тенденції. Все це може знадобитися як центральному банку, так і уряду, наприклад під час здійснення економічного аналізу, розробки бюджету чи антикризових програм.
Коментарі - 4
1) учитывая девальвацию с 15−20% год за годом, это значит, что у нас дефляция в долларах с 10−15% год за годом.
2) все тратят меньше во время кризиса, и как в великой депрессии, главный риск — это дефляция, а не инфляция.
Курс НБУ в начале январе 2020−2021:
840 USD 1 Долар США 23,6862
840 USD 1 Долар США 28,2746
Девальвация 19.4%
Курс НБУ в начале фервале 2020−2021:
840 USD 1 Долар США 24,9196
840 USD 1 Долар США 28,0603
Девальвация 12.6%
Инфляция измеряется в гривнах, но если выбираете именно период год за годом, где была самая большая девальвация, инфляция за этот период автоматически будет выше, учитывая рост импортных цен. И именно зимой 2020, курс был самым низким.
Эта статья для таких людей, которые кричат, как в ссылке ниже, что у нас инфляция уже вышла из-под контроля, и необходимо увеличить учетную ставку. Посторонним кажется, что эти люди либо хотят ускорять ухудшение, чтобы «перезапустить всё» (но у них нет никакого плана после разрушения), или они действительно зелебобики и в самом деле хотят разрушать всё. В моих глазах у этих людей одна и та же цель и будет только один результат, поэтому называю всех зелебобиками.
Эти люди только смотрят на девальвацию с начала января 2020 до начала апреля 2020, и игнорируете то, что с конца февраля 2015 до сейчас, курс был стабильным. Они говорят, мол, что текущая учетная ставка не компенсирует инфляцию или потери от девальвации, даже когда инвесторы в ОВГЗ заработали 1100% в последние 20 лет (15% за 20 лет = 1500% минус 300−400% из-за девальвации).
https://minfin.com.ua/2021/01/30/59310146/#com4037315