У I кварталі 2021 року характер впливу основних факторів на інфляцію суттєво не зміниться. Ці чинники діяли в 2020 році і будуть взаємно компенсуватися. Про це йдеться в огляді Міністерства економрозвитку.
Що буде з цінами. Прогноз Мінекономіки
Що впливатиме на ціни
Відповідно до огляду, з одного боку — поєднання монетарного фактора і висока собівартість виробництва під впливом сезонності на продовольчому ринку і далі буде стимулювати зростання цін.
З іншого — посилення такого фактора, як утримання від значних витрат на тлі пандемії covid-19 (з урахуванням введення локдауна в січні і продовження карантину до кінця лютого), навпаки, частково компенсує дію інфляційних чинників.
Читайте також: Навесні інфляція може перевищити облікову ставку. НБУ розповів, що збирається робити
«Передбачувана і стримана динаміка обмінного курсу гривні в цілому не буде спотворювати ціноутворення на ринку», — говориться в огляді.
У Мінекономіки зазначили, що за підсумками 2020 року зростання споживчих цін склало 5%, що, незважаючи на деяке перевищення рівня 2019 року (4,1%), в цілому було більш повільним, ніж протягом 2017−2019 років, коли зростання за розрахунками Мінекономіки в середньому склало 9,1%.
Читайте також: Консенсус-прогноз — 2021: що буде з курсом, інфляцією та економікою
Нагадаємо
Згідно з оновленим інфляційним прогнозом Нацбанку в 2021 році інфляція зросте до 7%.
«Дійсно, за нашими оцінками, індекс споживчих цін перевищить верхню межу цього діапазону 6%, і вже в січні 2021 року досягне 6,2% в річному вимірі. У березні інфляція буде вищою — 7%, а в червні перевищить 8%», — зазначив глава НБУ.
НБУ очікує, що до кінця поточного року інфляція сповільниться до 7%, і в першій половині 2022 року увійде в цільовий діапазон (5% ± 1 п. п.).
В останні місяці 2020 року інфляція в Україні прискорилась, споживчі ціни зросли на 3,8% у річному вимірі (+1,3% до жовтня). Такий приріст був вищим, ніж очікував Нацбанк.
У державному бюджеті на 2021 рік закладено рівень інфляції на рівні 7,3% (грудень до грудня попереднього року).
Коментарі - 2