18 січня рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) було затверджено ліквідаційну масу банку Аркада, яку незалежні суб'єкти оціночної діяльності оцінили в 1,3 млрд грн, та перелік акцептованих вимог. Про це повідомляє пресслужба Фонду.
Ліквідаційну масу банку Аркада оцінили в 1,3 мільярда
Що відбувається
Як повідомляє ФГВФО, наразі триває процес підготовки активів до виставлення їх на продаж. Бо саме за рахунок коштів, одержаних у результаті ліквідації банку та реалізації його майна, задовольнятимуться вимоги кредиторів.
Попри те, що на балансі банку є цікаві об'єкти (передусім земельні ділянки у передмісті Києва), перспективи розрахунків з кредиторами фактично залежать від того, чи вдасться банку повернути у власність будівлю колишнього головного офісу у центрі Києва по вул. Ольгинській, 3-А.
У січні 2021 року Фондом було затверджено реєстр акцептованих вимог кредиторів банку загальною сумою понад 621 млн грн. Із них:
- 286 млн грн — це гарантоване відшкодування;
- ще 43 млн грн — кошти фізичних осіб, які перевищують гарантовані 200 тис. грн;
- 270 млн грн — сьома черга вимог юридичних осіб.
Майже 84% цієї суми — 1,1 млрд грн — вартість нерухомості.
Зокрема, на балансі банку перебуває понад 200 га землі для будівництва та ведення сільського господарства у передмісті Києва — м. Буча, м. Бровари та с. Михайлівка-Рубежівка, продаж яких почнеться вже навесні.
Основний актив банку Аркада — це колишній головний офіс по вул. Ольгинській площею 14,1 тис. кв. м та відповідна земельна ділянка площею 0,53 га.
Що передувало
Напередодні визнання банку неплатоспроможним було вчинено спробу незаконного виведення цих активів із власності банку. І саме від їх повернення залежать перспективи розрахунку із кредиторами банку. Адже оціночна вартість цих активів — понад 770 млн грн, що становить майже 60% вартості усіх активів банку.
Фонд гарантування подав клопотання до суду про накладення арешту на ці об'єкти, щоб унеможливити їх незаконну передачу в іпотеку третім особам. Але в січні Печерський суд Києва відхилив це клопотання.
Читайте також: Понад 190 позичальників Аркади бажають реструктуризувати борг за іпотечним кредитом
У вересні 2019 року банк Аркада передав в іпотеку під забезпечення зобов’язань пов’язаної компанії ТОВ «Будеволюція» (особа, пов’язана з банком; забудовник ЖК «Патріотика» та «Патріотика на Озерах») свій головний офіс і земельну ділянку.
Ця компанія взяла кредит на 260 млн грн у фізособи Олега Неліна за договором позики (як зазначається, ринкова вартість офісу — 554,8 млн грн, земельної ділянки — 65,6 млн грн).
Умови укладеного кредитного договору містять, зокрема, явно завищені для позичальника штрафні санкції (за затримку оплати понад один день штраф становить 100% загальної суми заборгованості) і вказують на те, що головною метою цих дій було виведення з банку основних його активів.
21 липня 2020 року Олег Нелін став власником будівлі головного офісу банку та земельної ділянки під ним відповідно до записів у Держреєстрі. А вже 30 липня Нелін передав нерухомість в іпотеку іншій фізособі, зобов’язавшись виконати своє нове зобов’язання, забезпечене іпотекою, вже до 11 серпня. При цьому такі дії були вчинені ще до настання терміну виконання основного зобов’язання за кредитом, наданим Неліним ТОВ «Будеволюція» згідно з умовами кредитного договору.
Читайте також: Об'єкти Аркади можуть добудувати. Stolitsa Group заявила про наміри
Тож, від самого початку здійснення процедури виведення з ринку неплатоспроможного банку Аркада Фонд веде боротьбу, у тому числі в судах, за повернення будівлі головного офісу. Є всі підстави вважати вказані дії шахрайською схемою з метою виведення майна банку, в результаті якої той позбувся своїх головних активів, маючи при цьому проблеми з ліквідністю. Особливу увагу привертає те, що правочин був учинений за участю пов’язаних з банком осіб, а також на вкрай невигідних умовах для банку.
Хроніки подій
- 25 серпня НБУ визнав банк Аркада неплатоспроможним через зменшення нормативів капіталу на 50 і більше відсотків від мінімального рівня.
- 26 серпня Фонд гарантування запровадив тимчасову адміністрацію в банку Аркада та розпочав процедуру виведення його з ринку.
- 24 вересня Нацбанк ухвалив рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку Аркада.
- 25 вересня Фонд розпочав процедуру ліквідації банку Аркада, яка триватиме до 24 вересня 2023 року включно.
- Суд арештував президента банку Аркада на 2 місяці з альтернативою внесення застави в 21 млн грн.
- Станом на 1 червня 2020 року президентом і власником 74,8% акцій банку Аркада залишається Костянтин Паливода.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі
Коментарі - 2
А что, так можно было?))
Интересно что скажет наш самый гуманный суд в мире. Как обычно, кто больше занес, в ту пользу и трактуем?
Напишите, пожалуйста, эпилог — сколько они домов в Киеве успели построить за время существования. Вроде игрок был значительный.