62% опитаних підприємців вважають січневий локдаун беззмістовним, 24% вважають заходи занадто жорсткими і тільки 14% вважають січневі обмеження адекватними ситуації чи м’якими. Такі цифри засвідчили результати експрес-опитування, яке провела Європейська Бізнес Асоціація серед представників малого та мікробізнесу — учасників проєкту Unlimit Ukraine.
Понад 60% малих підприємців не бачать сенсу у січневому локдауні — ЄБА
На що спонукав зимовий локдаун
Через впровадження нового локдауну:
- 22% підприємців шукають нові можливості для розвитку свого бізнесу;
- 22% змушені відправляти своїх працівників у неоплачувану відпустку;
- 13% — скорочують заробітну плату;
- 10% — частково скорочують штат;
- 9% — закриватимуть бізнес.
Тільки 9% повідомили, що не відчувають впливу локдауну на свою роботу, а 15% підприємців змогли перевести бізнес в онлайн.
Як йдуть справи з державною підтримкою
Топ-3 цілі, на які підприємці планують витратити отриману фінансову допомогу:
- оплата заробітної плати працівникам;
- оплата оренди;
- оплата комунальних платежів.
До речі, тільки 36% з опитаних підприємців звернулися до держави за фінансовою допомогою у розмірі 8 тис. грн.
Водночас тільки 3% ФОПів повідомляють, що ця фінансова допомога допоможе компенсувати їх збитки від впровадження локдауну, тоді як 84% вважають такі кошти недостатніми.
Більшість підприємців, яким підтвердили виплату, а саме:
- отримали кошти через тиждень після успішної подачі заяви — 33%;
- через два тижні або більше — 19%;
- через 1−3 дні — 13%.
Решта —35% опитаних — все ще очікують на надходження коштів.
Як бачимо, навіть не зважаючи на скрутне становище малого бізнесу внаслідок нового локдауну, далеко не всі підприємці поспішають звертатися за запропонованою допомогою, оскільки її розмір не може компенсувати втрати від закриття чи обмеження роботи.« Підприємці також скаржаться на несправедливість встановлених правил та обмежень, коли дехто вимушений закритися, а дехто продовжує працювати», — засвідчує Олена Еро, менеджер проєкту Unlimit Ukraine.
Що відомо про опитування
Опитування проводилось з 11 до 18 січня 2021 року серед аудиторії проєкту Unlimit Ukraine. В ньому взяли участь 105 підприємців — представників малого бізнесу.
Стисло
- 9 грудня, Кабінет Міністрів подовжив загальний карантин в Україні до кінця цієї зими — 28 лютого 2021 року.
- З 8 по 24 січня включно діє зимовий локдаун, який прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав «зимовими канікулами заради безпеки».
- 18 січня уряд заявив, що не планує подовжувати посилені карантинні заходи після 24 січня. Україна повернеться до обмежень «помаранчевої зони», які діяли раніше, і цей адаптивний карантин буде триватиме до кінця 31 березня. «Поки немає підстав скасовувати адаптивний карантин. Хвороба не пропала», — підсумував прем'єр-міністр.
Стежте за цікавими і ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».
Коментарі - 4
Створюють і придумують, а малий бізнес в шоці.
«Це боротьба з малим і середнім бізнесом. Тому що великі підприємства працюють. Хто не працює? Не працюють маленькі магазинчики. Людина, яка заходить туди, вам кожен лікар може сказати, для того, щоб заразитися, щоб було достатнє вірусне навантаження — треба 15−20 хв на відстані не менше двох метрів з людиною говорити. Коли ви заходите в магазинчик щось купити на п’ять чи на три хвилини в масці і продавець чи продавчиня в масці - ризик зараження мінімальний. Через те все це є імітацією діяльності Зеленського», — Княжицький.