У третьому кварталі 2020 року ключовим фактором падіння валового внутрішнього продукту залишалося скорочення інвестицій. Про це йдеться в коментарі НБУ щодо зміни реального ВВП у III кварталі 2020 року.
Скорочення інвестицій. Нацбанк назвав причини падіння економіки України
Падіння економіки
Як зазначили в Держстаті, у III кварталі 2020 року реальний ВВП скоротився на 3,5% у річному вимірі. Водночас порівняно з II кварталом року реальний ВВП зріс на 8,5% з урахуванням сезонного фактору.
Причини падіння
За даними НБУ, зменшення валового нагромадження основного капіталу поглибилося до 23,8%.
«Бізнес утримувався від інвестицій через невизначеність з розвитком пандемії. Суттєве нарощення капітальних інвестицій продемонстрували лише поштова та кур'єрська діяльність. На показник також вплинула невирішеність окремих питань в альтернативній енергетиці», — йдеться в повідомленні.
Читайте також: Падіння ВВП сповільнилося до 5,8% — Мінекономіки
Фактичні показники виявилися кращими за оцінку Нацбанку, опубліковану в інфляційному звіті за жовтень. Відхилення було зумовлене стрімкішим, ніж очікувалося, відновленням зростання споживання.
Споживання відреагувало на пом'якшення карантинних обмежень, збільшення доходів громадян, надолуження виконання видатків бюджету. Загалом споживчі витрати домогосподарств зросли на 1%, а споживання державного сектору – на 8,2%. Помітно зросли витрати бюджету на дорожню інфраструктуру, медицину та оборону.
Внесок чистого експорту до зміни ВВП хоча й залишився додатнім, але суттєво зменшився (до 2 в.п.).
Зокрема, обсяги експорту товарів та послуг залишалися нижче торішніх (на 7,2% р/р), водночас падіння імпорту сповільнилися (до 10,1% р/р) внаслідок пожвавлення споживчого попиту.
Читайте також: J.P. Morgan прогнозує падіння ВВП України на 4% за підсумками року
У розрізі видів діяльності у III кварталі 2020 року поліпшилися показники в усіх секторах економіки. Втім через гірший врожай зберігався від'ємний внесок сільського господарства.
Натомість пом’якшення карантинних обмежень і відновлення споживчого попиту на тлі менших можливостей для зовнішнього туризму сприяли зростанню торгівлі, а також сповільнили падіння доданої вартості в секторі послуг.
Що очікують в IV кварталі
У IV кварталі 2020 року погіршення епідемічної ситуації та посилення карантинних обмежень стримуватимуть відновлення економіки.
Певним компенсатором процесу буде подальше збільшення витрат бюджету на соціальну підтримку, медицину та дорожню інфраструктуру.
Нагадаємо
- У першому кварталі 2020 року, економіка України скоротилася на 1,3%, у другому — на 11,4%. Загалом у першому півріччі спад склав 6,4% після зростання на 3,2% в минулому році.
- Уряд України прогнозує спад економіки на 4,8% цього року і її відновлення на 4,6% в наступному.
- НБУ очікував спаду в цьому році на 6%, проте допускає деяке поліпшення свого прогнозу до 5%. За його оцінками, в наступному році ВВП країни може зрости на 4%.
- У Світовому банку очікують падіння ВВП України в 2020 році на рівні 5,5% і відновлення на 1,5% в 2021-м і 3,1% в 2022 роках на тлі уповільнення темпів впровадження структурних реформ.
Стежте за цікавими й ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».
Коментарі - 7
«Рішення комітету є явним порушенням прав інвестора. Ми вважаємо, що цей спір між інвестором і державою матиме вкрай негативний вплив на інвестиційну привабливість України, а також на репутацію країни загалом», — наведено в релізі слова генерального директора «Філіп Морріс Україна» Костаса Салвараса.
https://ua.interfax.com.ua/news/economic/711643.html
Але український лідер Володимир Зеленський все більше занурюється в мутну політичну систему, для знищення якої його й обрали. Тож з’явилося вікно можливостей, щоб зіграти на все більшому розчаруванні, — пише Bloomberg. Популярність «Опозиційної платформи — За життя», яка підтримує тісні зв’язки з Росією, зараз найвища з часів, коли учасники протестів повалили лояльний до Кремля режим Віктора Януковича в 2014 році. Партія консолідує підтримку проросійських виборців.
Детальніше читайте на УНІАН: www.unian.ua/politics/viyna-v-ukrajini-prorosiyski-sili-nabirayut-populyarnist-na-tli-viyni-na-donbasi-novini-ukrajina-11 265 434.html
извините, идиоты, если я оскорбил вас таким сравнением. нами управляют кварталовцы — это еще хуже.
У нас экономика в жопе потому что упали инвестиции, следовательно «Определенным компенсатором процесса будет дальнейшее увеличение расходов бюджета на социальную поддержку, медицину и дорожную инфраструктуру.»
т. е. бизнес сворачивается и перестает платить налоги — давайте больше печатать денег и дерибанить их на имитации строительства дорог. Так до конца срока и дотянем.