Національний банк затвердив критерії оцінки ступеня ризику учасників ринку небанківських фінансових послуг та їх суспільної важливості. Про це повідомляється на сайті НБУ.
Небанківські фінустанови оцінюватимуть за рівнем ризику та суспільної важливості — НБУ
Суть Положення
Перелік цих критеріїв та порядок їх застосування наведено в спеціальному Положенні про встановлення критеріїв, затвердженому постановою правління НБУ №157.
Це Положення дозволяє Національному банку фокусувати нагляд на учасниках ринку зі значним ступенем суспільної важливості та вищим ступенем ризику. Цей розподіл дозволить регулятору застосовувати ризик-орієнтований підхід та врахувати принцип пропорційності для визначення інтенсивності наглядових дій (зокрема періодичності планових перевірок).
Які є критерії оцінки
Ступінь ризику оцінюється за такими критеріями:
- стан корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю;
- показники діяльності;
- дотримання обов’язкових критеріїв і нормативів, а також інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами.
Як відбуватиметься оцінювання
Частота та період проведення оцінювання учасників ринку такі:
- Національний банк проводитиме оцінку ступеня ризику та оцінку суспільної важливості учасника ринку один раз на рік, не пізніше 15 грудня року, в якому проводиться оцінка.
- Періодом оцінювання учасника ринку є період з 1 жовтня попереднього року до 30 вересня поточного року.
- Оцінка ступеня ризику проводиться учасниками ринку, які станом на дату проведення оцінки мають чинну ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг.
- Національний банк має право визначити учасників ринку, щодо яких не проводиться оцінка суспільної важливості. Такі установи не включаються до плану проведення планових перевірок. Національний банк має право проводити позапланові інспекційні перевірки та здійснювати безвиїзний нагляд за цими учасниками ринку.
Крім того, Нацбанк визначив особливості проведення оцнювання відповідно до профіля учасника ринку, а також встановив періодичність проведення планових перевірок.
Небанківський фінансовий ринок сьогодні
Станом на 30 листопада 2020 року в Україні діє 2071 учасник ринку небанківських фінансових послуг.
Читайте також: Закон про спліт змінює ринок: 57 страховиків можуть припинити діяльність — НБУ
Коментарі - 3