Дефіцит зведеного платіжного балансу за 10 місяців становить $833 млн порівняно з профіцитом у розмірі $2,1 млрд за такий самий період у 2019 році. Про це йдеться у листопадовому Макроекономічному і монетарному огляді Національного банку.
Дефіцит платіжного балансу за 10 місяців становить $833 мільйони. Рік тому був профіцит 2,1 мільярда
Основні тенденції жовтня
Профіцит рахунку поточних операцій становив $5,06 млрд (за 10 місяців минулого року був дефіцит $6,2 млрд), а дефіцит фінансового рахунку – $5,9 млрд (у січні-жовтні 2019 року був профіцит $8,3 млрд).
Рахунок поточних операцій, $ млрд
За фінансовим рахунком зберігався відтік капіталу ($1,2 млрд), хоча його обсяг був меншим, ніж попереднього місяця. він був забезпечений усіма секторами. Подальший помірний вихід нерезидентів з ОВДП у національній валюті сформував незначний відтік капіталу державного сектору. А відтік капіталу приватного сектору відбувся за рахунок виплат за торговими кредитами і довгостроковими позиками, а також від’ємних реінвестованих доходів.
Фінансовий рахунок: чисті зовнішні зобов'язання, $ млрд
У результаті зведений платіжний баланс був сформований з дефіцитом ($343 млн), а міжнародні резерви зменшилися до $26,1 млрд, що покриває 4,4 місяця майбутнього імпорту.
Валові міжнародні резерви, $ млрд
При цьому поточний рахунок повернувся до профіциту ($817 млн), а фінансовий рахунок залишився дефіцитним ($1,16 млрд). Це сталося завдяки значному додатному сальдо первинних доходів, що сформувалося через відсутність виплат за реструктуризованим боргом, та звуженню дефіциту зовнішньої торгівлі. Останнє було спричинене поглибленням падіння імпорту товарів і послуг, тоді як експорт залишився на минулорічному рівні.
Показники товарообміну
НБУ констатує, що в жовтні експорт товарів залишився майже на рівні аналогічного періоду минулого року (зменшився на 0,1%; у вересні – збільшився на 1,5%). Імпорт товарів і далі продовжував скорочуватися високими темпами – на 19,6% (у вересні – на 16,2%).
Торгівля товарами
Експорт товарів становив $4,2 млрд. Він скоротився за такими основними групами товарів:
- продовольчі товари – на 6,5% (у вересні – на 2,6%);
- чорні та кольорові метали – на 2,1% (у вересні – на 4,5%).
Майже не змінився порівняно з жовтнем 2019 року експорт продукції машинобудування - знизився лише на 0,8% (у вересні – збільшився на 5,0%).
Водночас збільшився експорт:
мінеральних продуктів (у тому числі руд) – в 1,6 раза (у вересні – на 24,3%);
деревини та виробів з неї – на 9,4% (у вересні – на 16,9%);
продукції хімічної промисловості – на 1,8% (у вересні – на 5,0%);
промислових виробів – на 3,7% (у вересні – на 19,0%).
Зростали експортні поставки окремої продукції гірничо-металургійного комплексу, передусім залізної руди, на фоні сприятливої зовнішньої цінової кон’юнктури та стійкого попиту з боку Китаю. Це компенсувало зниження експорту продовольчих товарів через низький урожай зернових та олійних культур.
Купити ОВДП від ICU: до 2,85% в доларах США
Імпорт товарів становив $4,7 млрд. Енергетичний імпорт скоротився в 2 рази (у вересні – в 2,1 раза). Це було обумовлено як скороченням закупівель газу та вугілля на фоні їх високих запасів, так і нижчими, ніж торік, цінами на імпорт енергоносіїв.
Неенергетичний імпорт скоротився на 11,0% (у вересні – на 5,4%).
Зокрема, знизився імпорт:
- продукції машинобудування – на 17,9% (у вересні – на 6,5%);
- чорних та кольорових металів – на 6,1% (у вересні – на 6,4%);
- промислових виробів – на 5,8% (у вересні – на 9,7%).
Водночас збільшився імпорт:
- продовольчих товарів – на 11,0% (у вересні – на 13,9%);
- продукції хімічної промисловості – на 5,3% (у вересні – на 3,0%);
- деревини та виробів із неї – на 28,6% (у вересні – на 15,4%).
Читайте також: Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу у вересні склав $211 мільйонів
Коментарі - 5
ПС: 4 млрд долл Порошенко спрятал в оффшорах (Д.Жвания)
Свобода – это когда хорошо вооруженный ягненок оспаривает результат такого голосования.