1 жовтня 2020, 14:00 Читать на русском

Банки відмовляються приймати «старі» гроші: що робити

З сьогоднішнього дня вийшли з обігу монети номіналом 25 копійок і паперові банкноти, випущені до 2003 року. Це рішення НБУ змусило багатьох власників «старої» готівки відправитися у банки.

Старі купюри, старі банкноти, гроші в обігу, платіжний засіб, монети, гроші старого зразка, гроші нового зразка, не приймають гроші в банку, зношені купюри, монети номіналом 25 копійок, Нацбанк, відділення банку, обміняти старі купюри, обміняти монети, співробітники банку, НБУ
фото: ua.news

Однак процес обміну не завжди проходив гладко. З якими труднощами зіткнулися наші читачі, бажаючи обміняти в банках дрібні гроші, і що радить робити в таких випадках Нацбанк, розповідає «Мінфін».

На що скаржилися читачі «Мінфіну»

На нашому сайті з'явилася ціла колекція повідомлень про те, як банки відшивають бажаючих обміняти гроші, які виходять з обігу, або максимально ускладнюють цей процес. Левова частка скарг припала на державні Приватбанк та Ощадбанк, де клієнтам відмовляли в такій послузі або висували дивні вимоги.

Приват не любить дріб'язку

«Узнал, что с 1 октября 2020 г. монетами 25 копеек нельзя будет расплачиваться. У меня как раз в копилке собралось 52 грн по 25 копеек. Решил обменять в отделении Приватбанка (Московский проспект, 293а, Харьков)», — розповідає користувач під ніком DimaKharkov.

Касир заявила, що обміняти монети на купюри не можна — можна тільки поповнити картку. Клієнт передав їй свою картку «Універсальна». «Но вместо 52 грн моя карточка пополнилась на 47 грн. В чеке указано, что 5 грн — это «комісія за поповнення картки у касі», — обурюється він.

А ось клієнтка Приватбанку Ліна Бондаренко пише, що у неї взагалі відмовилися брати монети, посилаючись на внутрішнє розпорядження банку. «22.09.2020 обратилась в отделение на пр. Слобожанский, 3 в г. Днепр для обмена монет, которые выведены из обращения. На что сотрудник банка отказала мне в обмене, так как данные монеты это отделение уже не меняет», — поділилася вона.

У прес-службі Приватбанку запевняють, що на сьогоднішній день всі відділення банку приймають копійки на розмін, але до 200 грн на одного клієнта на день. Понад 200 грн — тільки спеціалізовані відділення, яких зараз в Україні 40.

«Це пов'язано з фізичними можливостями перерахунку копійок касирами звичайних відділень, в яких немає спеціалізованої техніки. Для значних сум готівкою ми відкрили обладнані технікою спецвідділення», — уточнюють в банку.

Клієнти Приватбанку також скаржилися на упереджене ставлення співробітників банку до дрібних грошей. Наприклад, в одному відділенні відмовилися приймати $1-2 для поповнення депозиту, в іншому — відхрестилися від 1-10 грн, якими клієнтка намагалася оплатити кредит.

«Сегодня хотела заплатить кредит монетами 1,2, 5 и 10 грн нового образца с 2015 по 2020 год. Не только отказали, кассир еще и наорал не благим матом. Но согласно НБУ не имел права отказать в данной операции, так как я не меняю деньги, а гашу кредит, совершаю платеж», — пише Настя Марущак.

Подібна історія сталася і з клієнтом Приватбанку під ніком Devid1990. «Чуть меньше месяца назад хотел положить на депозит мелкие деньги по $1-2, но в отделении на Якуба Колоса, 12, на кассе, не захотели принимать. Мол, есть распоряжение, потому не принимаем, только от $5», — розповів він.

Служба підтримки банку попросила вибачення за інцидент і пообіцяла розібратися в ситуації, що склалася.

Щодо обміну купюр в банку повідомили наступне: «У всіх відділеннях банку приймаємо старі банкноти до 1000 грн на одного клієнта на день. Банкноти приймаються на розмін або зараховуються на рахунок. У спеціалізованих відділеннях прийом старих банкнот відбувається без обмеження».

Читайте також: Зіпсована кредитна історія через 12 копійок і комісія «за того хлопця»

Ощад змушує розкладати копійки по пакетам

«22 вересня 2020 року мене відмовилися обслуговувати в Снятинському відділенні Ощадбанку, вул. Т. Шевченка, 2, що на Івано-Франківщині. Касир не прийняла у мене дрібні гроші по 25 копійок. Я запитав про причини. Виявляється, я маю: 1) перерахувати їх; 2) скласти у пакетик (паперовий, целофановий) 3) посортувати і т.д.», — скаржиться користувач Руслан Стрихар.

Іншого клієнта Ощадбанку під ніком Kaizer777 спіткала така ж доля, хоча він навіть розклав для зручності монети за номіналами. «Решил обменять мелочь, накопившуюся в копилке дочери, в отделении Ощада. Работы там на минут 10. Кассир, даже не посмотрев, отказалась производить обмен. Мотивировала тем, что она одна. Нужно приходить, когда будет два кассира, а сейчас у неё очередь: после меня аж один человек», — ділиться автор відгуку.

Kaizer777 стверджує, що, згідно з Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні, фінансові установи не мають права відмовляти не тільки в прийомі монет, а й в обміні їх на готівку більшого номіналу.

У прес-службі банку це підтвердили: «У всіх відділеннях Ощадбанку без обмежень і абсолютно безкоштовно можна обміняти монети номіналом 25 копійок на монети і банкноти інших номіналів і зразків, що перебувають в обігу».

Там відзначили, що на обмін зазначених монет Нацбанком відводиться три роки — до 30 вересня 2023 року. Тому радять не хвилюватися і не поспішати.

Судячи з відгуків читачів «Мінфіну», ситуація з обміном банкнот у державному банку не краща. «Звернувся у одне з львівських відділень, а саме за адресою вул. Б.Котика, 1. Одна касирка подивилась і заявила, що брати валюту не буде, оскільки не може встановити справжність купюри. При цьому купюра не має потертостей, отворів, розривів і інших пошкоджень», — розповідає автор відгуку під ніком Olexandrovich.

Клієнту вдалося додзвонитися на гарячу лінію Ощадбанку, де його запевнили: відділення повинне приймати такі купюри. Але переконати касира, на жаль, не вийшло. «У всього «рядового складу» відділення одна й та сама поведінка: «нам все одно, робіть що хочете, нам нічого не буде»», — резюмує він.

У той же час в прес-службі Ощадбанку запевняють в зворотньому. «Банк принимает купюры и крупных, и мелких номиналов, как к обмену, так и к размещению, в частности, на депозит. Но сначала валюта проходит проверку на подлинность, скрининг на детекторах, оценку по изношенности», — кажуть в банку.

Читайте також: Колекція з користю: ​​чи можна заробляти на українських монетах

Що говорять у Нацбанку

«Мінфін» звернувся до Нацбанку, щоб там прокоментували ситуацію.

Що потрібно знати про іноземну валюту

У Нацбанку заявили, що банкам заборонено встановлювати обмеження в частині номіналу і року емісії банкнот іноземної валюти, з якими здійснюються валютно-обмінні операції.

Обмін зношених купюр банки здійснюють відповідно до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої НБУ 25 вересня 2018 року.

Банки приймають банкноти іноземної валюти, які за дизайном та елементами захисту повністю відповідають зразкам і не мають ознак зносу. Допускаються:

  • локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) або втрата папером жорсткості;

  • відбитки штампів/печаток, написи, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм квадратних;

  • плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;

  • надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожен;

  • отвори і проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожен.

Банки перевіряють справжність банкнот іноземних держав детекторами. Це прилади, які збільшують зображення, візуалізують ультрафіолетовий та інфрачервоний захист, магнітний контроль і лічильники контролю банкнот.

Іноземну валюту, яка в обігу зносилася або значно ушкодилася, банки приймають і від фізичних осіб, і від юридичних осіб (в тому числі нерезидентів) на інкасо.

Читайте також: Що робити зі зношеними купюрами

Що потрібно знати про українські гривні та монети

Як розповіли у Нацбанку, на вимогу фізичних і юридичних осіб банки повинні безкоштовно і без будь-яких обмежень здійснювати обмін банкнот на монети, монет — на банкноти, банкнот (монет) одних номіналів — на банкноти (монети) інших номіналів.

Також фінустанови зобов'язані обмінювати зношені національні банкноти і монети на придатні і приймати «старі» гроші, які НБУ вилучає з обігу. Тобто відмовити клієнтам в такій послузі просто не мають права, якщо справжність і платоспроможність банкнот (монет) не викликає сумніву.

Регулятор нагадав, що з 1 жовтня 2020 року українці вже не зможуть розплатитися монетами номіналом 25 копійок і банкнотами номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 і 200 гривень зразків до 2003 року всіх років випуску, оскільки ті припиняють бути платіжним засобом.

З 1 жовтня 2020 року громадяни зможуть безкоштовно і без будь-яких обмежень обміняти «старі» гроші на монети і банкноти інших номіналів і зразків протягом наступних трьох років:

  • протягом одного року з дати вилучення їх з обігу (до 30 вересня 2021 року включно) — у всіх українських банках і їх відділеннях;
  • протягом трьох років з дати вилучення їх з обігу (до 30 вересня 2023 року включно) — в Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ).

Світлана Тартасюк

Коментарі - 22

+
+76
Андрій М*****к
Андрій М*****к
1 жовтня 2020, 14:08
#
Вчора міняв в Укргазі 400 грн старого зразка. Касир щось пи**іла, комусь дзвонила, але поміняла.
+
+21
mphet26
mphet26
1 жовтня 2020, 19:50
#
Колхоз куда не глянь, хотя на деле они должны менять даже рваные и грязные купюры
+
0
allexpl
allexpl
1 жовтня 2020, 20:51
#
Это вы поспешили:
https://newauction.com.ua/offer/2_grivni_1992_roku_pidpis_getman-i90310621733795.html
+
0
GrugoriyHoland
GrugoriyHoland
1 жовтня 2020, 18:51
#
Так это же  ...самые крепкие, реформированные, государственные банки...!!!
+
+9
Андрей Кул
Андрей Кул
1 жовтня 2020, 19:22
#
Банк обязан принять деньги старого образца, запаковать их и вывезти в главный офис, который в свою очередь вывезет их в НБУ, который их уничтожит - так выводят деньги с оборота. Банк не имеет права не принимать старые деньги! жалуйтесь в НБУ, банки его боятся как огня!
+
+24
ccc2013
ccc2013
1 жовтня 2020, 21:39
#
Банки,может и боятся,а вот кассирши в окошках-нет:)))) Они часто даже нагло отказываются назвать свои ФИО и это приходится узнавать окольными путями
+
+9
igordnepr11
igordnepr11
1 жовтня 2020, 22:43
#
Полицию вызываете и составляете протокол на месте, посмотрите какие бульки будут у кассирши. Все официально оформлено, потом можно и жаловаться, а так одни слова и нет доказательств.
+
+13
busypit
busypit
1 жовтня 2020, 23:22
#
В чем состоит административное правонарушение (интересует конкретная статья конкретного кодекса)
+
+10
Віталій CN
Віталій CN
2 жовтня 2020, 4:58
#
163-13 КУпАП - Порушення порядку приймання готівки для подальшого її переказу.
+
+25
Евгений Лисовой
Евгений Лисовой
2 жовтня 2020, 8:07
#
Порушення небанківською фінансовою установою, яка має ліцензію Національного банку України. Каким образом это касается ощадбанка? полиция пошлет лесом.
+
+13
busypit
busypit
2 жовтня 2020, 12:19
#
Ключевое слово «переказ».
Если вы зашли в банк с целью обмена устаревших банкнот, без услуги «перевода» статью ну никак не применить.
+
0
bonv
bonv
1 жовтня 2020, 22:28
#
Головне не вестися на відмазки касирів. Хороша стаття, яка допоможе пересічному знати свої права і обов"язки банків.
+
+30
sergikas
sergikas
2 жовтня 2020, 10:08
#
Магазины отказываются принимать в счет оплаты металлические гривны хотя они должны приниматься,а после сдачи в банк не возвращаться в оборот-специально прочитал постановление Нацбанка N-115 от 06.08.2020 г.
+
+40
Skpablo17
Skpablo17
2 жовтня 2020, 11:18
#
Обыкновенно кидалово на гос уровне. Инструмент такой- кидалово.
+
0
Tiolop
Tiolop
2 жовтня 2020, 12:02
#
Народ а дайте совет как менее затратно для себя поменять доллары старого образца на новые. Депозит. Или положить на счет затем снять... Еще какие варианты есть ?
+
0
Gazzbut
Gazzbut
3 жовтня 2020, 0:31
#
У менял минус 5-10% стоимости
+
+3
mujik
mujik
3 жовтня 2020, 3:06
#
Продать старые и купить новые - даже 1% не получится... Откуда такие тарифы, с потолка?

А если по делу, менее затратно - депозит. За снятие со счета берут процент, с депозита обычно просто отдают. Остается уговорить банк выдать именно купюры нового образца.
+
+20
Евгений Лисовой
Евгений Лисовой
3 жовтня 2020, 17:30
#
Засунь их в терминал привата пополнением приват вклада. На следующий день их можно снимать на валютную карту или сразу обменять на гривны. Я таким образом избавился от купюры 100$ старого образца и с печатью, из за нее отказывались в кассе принимать типа она меченая.
+
0
Tiolop
Tiolop
4 жовтня 2020, 10:03
#
Я честно говоря и не знал, что в Привате есть терминалы которым можно скормить валюту.
+
0
erodimon
erodimon
2 жовтня 2020, 12:52
#
Многие сотрудники банков заняли бы на конкурсе лохов второе место. А почему? А потому что они лохи!
Не брать купюру в 1 доллар? Вы вот пошутили сейчас, а давайте в своём снобизме дойдём до крайнего маразма, а кто-то принимать такие купюры будет, но дешевле, а переехав через Польскую или Молдавскую границу разменяет как нужно. Возможности растут с каждым днём, правильно всё делаете, вам же олигархов мало, ну так сейчас новые подоспеют.
+
0
corsww
corsww
2 жовтня 2020, 17:48
#
Все потому что нет организации которая бы не только контролировала бы вс е эти банки а за каждое скотство к клиентам штрафовала бы. Вот только тогда что то можно было бы изменить. Народ который почти сто лет воспитыывался как быдло просто приказами быть хорошими не заставить. Вернее не так сказал. Не сам народ конечно а всяческих царьков с короной на голове из дерьма.
+
0
ccc2013
ccc2013
2 жовтня 2020, 19:25
#
«Да жалуйтесь вы хоть в МВФ...»- это из реплики одной кассирши недовольному клиенту
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама