Мінфін - Курси валют України

Встановити
29 вересня 2020, 13:22

Нацбанк планує викуп ОВДП на вторинному ринку

Рада НБУ обговорює з МВФ можливість Нацбанку викуповувати ОВДП на вторинному ринку. Про це повідомив член Ради НБУ Віталій Шапран під час онлайн дискусії «Як банківський сектор пережив кризу covid і які перспективи відновлення кредитування».

Експерт вважає, що насправді МВФ все одно, чи буде НБУ виходити з викупом. Йому важливо, яким буде обсяг портфелю облігацій у Нацбанка.

«Це правильно. Адже це та кінцева точка, яка дасть розуміння, чи фінансується дефіцит бюджету чи ні», – зауважив член Ради НБУ.

За словами експерта, обговорюються різні варіанти участі НБУ на ринку ОВДП. Зокрема, що на час кризових років, коли ВВП знижується, центральний банк може збільшувати на певну суму свою участь на ринку облігацій. Наприклад, збільшувати заборгованість до допустимого ліміту, який буде встановлено на рівні 50 млрд грн або 100 млрд грн.

«Модель в процесі обговорення може бути змінена, але мова про купівлю Нацбанком ОВДП на первинному ринку та про його участь в фінансуванні дефіциту бюджету не йде», – запевнив Віталій Шапран.

Читайте також: Як купити ОВДП і скільки на них можна заробити

Чому потрібні зміни

Потреба виходу НБУ на вторинний ринок ОВДП, за словами члена Ради НБУ, зумовлена декількома факторами. 

Він нагадав, що через відсутність ліквідності і високу дохідність на вторинному ринку в першому кварталі первинний ринок майже не працював. Коли дохідність на вторинному ринку зростає, в Мінфіні фактично заблоковані запозичення. 

Не кращою була ситуація і в другому кварталі. На початку кварталу державні банки брали рефінансування, у них з’являлася певна ліквідність, і вони купували облігації на первинному ринку. Як тимчасовий захід в умовах кризи – це допустимо, але як регулярний – ні. Оскільки це не ринок, а «перекладання коштів з однієї кишені в іншу з певною маржою».

Крім того, на думку Шапрана, це допоможе зробити ринок привабливим для нерезидентів. За його словами, найбільшим недоліком вторинного ринку ОВДП є його низька ліквідність вторинного ринку облігацій, з якого дуже важко виходити.  «Коли погані умови обміну валюти облігацій, погані умови виходу з ринку, коли в портфелях держбанків є так звані інфляційні облігації, які важко оцінити насправді, то ми будемо мати таких лякливих нерезидентів, коли вони то масово заходять, то масово виходять. І ми будемо мати проблеми і з роботою первинного ринку, тобто залученням коштів», — вважає експерт.

За його словами, плани уряду по залученню 500 млрд грн., які закладено в проекті держбюджету 2021, реальні. Але питання, як організувати роботу вторинного ринку, щоб він не гальмував роботу первинного.

На переконання Віталія Шапрана, тільки НБУ може допомогти Мінфіну зробити ринок «нормальним, ліквідним і привабливим для нерезидентів».

Читайте також: Депутати пропонують випустити ОВДП для розрахунків за електроенергію із «зеленими»

Нерезиденти виходять з ОВДП 

Як писав «Мінфін», станом на 24 вересня портфель ОВДП у власності нерезидентів скоротився з початку місяця на 3,12 млрд грн. У серпні він скоротився на 4,9 млрд грн. 

У вересні частка нерезидентів у загальному обсязі облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) впала нижче 10%. Станом на 24 вересня вона становить 9,66%, в той час як на кінець серпня була на рівні 10,16%.

З березня, коли розпочалася спричинена коронавірусом криза, нерезиденти скоротили портфель ОВДП на 43,73 млрд грн.

Коментарі - 14

+
0
LISTT
LISTT
29 вересня 2020, 13:26
#
Обещать не значит жениться) уже сколько мусолят эту тему, а больше никак не привлечь, даже под эти обещания
+
0
bonv
bonv
29 вересня 2020, 13:46
#
Іноземні інвестори, які раніше вкладали кошти в український державний борг, виводять свої кошти з України. І як це має впливати на гривну? Девальвація.
+
+59
krv77
krv77
29 вересня 2020, 13:47
#
То есть, карманный банк покупает ОВГЗ, а потом их же продает НБУ?
И НБУ на первичке не работает, и эмиссия гривны идёт...
Это так работает?
+
0
ofindependence
ofindependence
29 вересня 2020, 14:39
#
По схеме мавроди))
+
+100
rredrred
rredrred
29 вересня 2020, 16:32
#
А вы не думали про такой вариант: так называемые нерезиденты а проще спекулянты зашли в овгз например под 18 % по стабильному курсу при этом погашение у них в 21 и 22 году, а теперь когда они знают курс сдерживают искуственно и не смогут так долго, то давят на нбу и кабмин чтоб у них эти овгз выкупили с купоном пока они не обесценились? это очень похоже на правду судя по бегству в этом году из овгз. думаю что продали бы сразу все облигации да купить их некому
+
+25
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
29 вересня 2020, 13:52
#
Типу придумали нову схему. Нєрєзи заходять, вкладають бакси, потім якщо девал, то НБУ забезпечить їм вихід викупивши коником їхні облігації, заплативши намальованими гривнями... а в результаті все одно намальовані гривні в бюджет. Тільки зараз через рефінанс і банки з їхньою маржою, а то буде через нєрєзів, а у них своя маржа. Зараз валютний ринок рятує те, що нєрєзи не можуть оперативно злитися, а що буде, коли НБУ їм допоможе. Що буде, коли на раз вийде 82 млрд надрукованих грошей? А буде те, що вони підуть на міжбанк і НБУ має викупити їх за реальну валюту або курс в космос...
+
0
bonv
bonv
29 вересня 2020, 13:59
#
Бери всі, я собі ще намалюю:)…
https://www.youtube.com/watch?v=XoyZFBwflKM
+
0
Цой Жив
Цой Жив
29 вересня 2020, 15:01
#
«...обговорюються різні варіанти,.. на час кризових років, коли ВВП знижується...»
Т.т. всі розуміють, що ВВП знижується. Відповідно виплат по ВВП-варантам скоро не буде.
Але для чогось викупили ВВП-варанти (до речі - по ціні, близькій до номіналу!!!), взявши під цю оборудку кредит в USD під 7+%.
Талановиті люди прийшли з одного криворізького кварталу керувати нашими фінансам!
Тільки, шкода, що фанати «Квартал 95» постраждають двічі: один раз через погіршення економіки в країні. І другий раз - через погіршення якості свого улюбленого шоу «Вечірній квартал» (бо всі таланти звідти переїхали на заробітки в міністерства та держкомпанії).
Але таке воно життя: «сьогодні ми живемо так, як проголосували вчора».
ДумайТе!
+
+15
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
29 вересня 2020, 15:23
#
З варрантами не все так однозначно. Адже після падіння ВВП цього року буде відновлення після того, як карантин відійде. Там може бути ріст 4-5% в рік
+
+30
vipost
vipost
29 вересня 2020, 19:00
#
Після різкого скорочення економіки, буде таке же різке відновлення. За прогнозами вже під кінець 2021 року економіка досягне докризового рівня, але недавно читав чи то тут, чи на нв юа, що відновлення йде навіть швидшими темпами, ніж учікувалось.
Тож маємо: 7.7% падіння ВВП в 2020 році (за прогнозом МВФ), а потім приблизно ті ж 8%ріст ВВП на кіцень 2021 — хоча це на справді тільки відновлення втрачених позицій, платити ми будемо за цей ріст по ВВП-варантах величезну сумму.

ДумайТе, Костянтин!
+
+54
Сергей emerald
Сергей emerald
29 вересня 2020, 16:09
#
На сколько я понял суть, у нерезов проблемы с продажей на вторичке, они хотят продавать больше, но нет ликвидности.
+
+25
Bux Rus
Bux Rus
29 вересня 2020, 16:58
#
Вото ж нерезам хотят помочь выйти, чтоб не обиделись. А с нерезами и свои выгодно выйдут, вобщем обвал -девал.
+
0
29721807
29721807
29 вересня 2020, 20:36
#
А может суть в другом, сейчас Сити банк на нерезах поднимает до 20% годовых за счёт скупки с дисконтом их ОВГЗ, может, суть инициативы НБУ самому заработать эти 20% годовых, а не 6%, как сейчас.
+
0
29721807
29721807
29 вересня 2020, 20:39
#
В любом случае, НБУ сейчас всё равно может без проблем участвовать на рынке ОВГЗ просто через госбанки. Давать им гривну под 6%, а те на первичке затариваться под 8-10%. Просто, судя по стат.данным, не сильно этим пользуется.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися