Експерт Дмитро Маруніч на своїй FB сторінці пояснив, як створення національного оператора відобразиться на тютюновому ринку і бюджеті країни, а також хто втратить свій нелегальний дохід і від кого чекати хвилю критики.
Поява Національного оператора ліквідує ринок нелегальної торгівлі тютюном — експерт
«У контрабандистів почалися великі проблеми: тепер діяльність всіх гравців на тютюновому ринку буде уніфікована, всім обіцяно одинакові і легальні умови. Для цього уряд створює Національного оператора підакцизних товарів. Він буде діяти в рамках Угоди про асоціацію України з ЄС і створювати прозору систему відслідковування рухів тютюнової продукції. Або, кажучи мовою бюрократа, здійснювати логістично-інформаційні функції», — відзначив Маруніч.
Експерт відзначив, що спочатку очікується збільшення навантаження на митників на українсько-польському та інших кордонах, через які багажниками і більш великими формами перевозили нелегально сигарети. А згодом очікується полегшення на цьому саме кордоні, коли контрабандисти зрозуміють, що провести нічого не вдається і перестануть через неї «ломитися».
«Також очікується велика кількість ниття і обурень тих, кого позбавили нелегального доходу. Їм би можна поспівчувати, але давайте краще поспівчуваємо усім нам, адже з 2017 по 2019 роки державний і місцеві бюджети недоотримали від тютюнового ринку понад 30 млрд. грн. податкових відрахувань. У той же час, за прогнозами, поява Національного оператора і виведе з тіні роздрібний акциз, і ліквідує ринок нелегальної торгівлі усім тютюном. Як мінімум, на перших порах чорний ринок суттєво скоротять, як це зробили в Італії, як знищили його у Франції, — відзначив Маруніч. — Технічно це можливо і вже апробовано».
Нагадаємо, що запровадження системи Track&trace дозволить відслідковувати рух тютюнової продукції.
«Пересуватися вона буде тепер легально, а не з фури, багажника, мішка на базар до торговок-«сигаретниць», — підкреслив Маруніч. — Крім подолання контрабандних потоків, у цій справі є ще один плюс – перспективне оздоровлення нації, коли люди почнуть думати, чи витрачати їм гроші на сигарети. Перший крок до цього оздоровлення був зроблений, коли заборонили паління в громадських місцях. Тепер прийшов час зробити другий крок і при цьому – поповнити бюджет. І те, і інше нашій країні категорично необхідне».
Нагадаємо, 9 вересня уряд підтримав створення Національного оператора на ринку тютюнових виробів, що дозволить державі посилити контроль на ринку, підвищити прозорість і прогнозованість податкових надходжень, а також виконати міжнародні зобов’язання України, повідомило інформагентство Інтерфакс-Україна.
Коментарі - 5
За оцінками дослідницької компанії Kantar TNS, частка «тіньового» сектора ринку тютюнових виробів стабільно зростає. У 2018-му році нелегальні сигарети займали 4,4% ринку, в 2019-му - вже 6,6%, і в 2020 збиток продовжує зростати.
Збільшення частки «тіньового» ринку пов'язане з швидким і суттєвим підвищенням акцизних зборів, що може штовхати споживачів до покупки більш дешевих контрафактних і контрабандних виробів. Зелебоби подолали контрабанду чи очолили її та збільшили?