Вибори президента США, які пройдуть в листопаді, можуть серйозно вплинути на фінансові ринки. Позиція демократа Джо Байдена з багатьох важливих питань сильно відрізняється від принципів управління, які сповідує республіканець Дональд Трамп.
Яким буде курс долара при президенті Байдені
Зміна господаря Білого дому може змінити багато чого — від лідерів фондового ринку до динаміки курсу долара. «Мінфін» розбирався, якими можуть бути ці зміни.
Кого підтримали фінансисти і айтішники
На початку червня лідируючим кандидатом став представник Демократів Джо Байден. І хоча зараз розрив між кандидатами скорочується, представник демократів все ще зберігає позиції лідера президентських перегонів.
Згідно з даними опитувань, ймовірність перемоги Джо Байдена оцінюється в 49,6%, а Дональда Трампа — в 42,5% (дані порталу RealClearPolitics станом на 26 серпня).
Позиції Дональда Трампа похитнув коронавірус і спровоковане ним падіння економіки. Спроби Трампа знайти зовнішнього ворога в особі Китаю і масштабна програма фіскального стимулювання не змогли виправити ситуацію.
«Трамп, швидше за все, не виграє. Великі компанії вже змирилися з тим, що Байден може стати президентом, і бізнес починає шукати з ним контакт. Станом на початок липня близько трьох десятків американських мільярдерів зробили пожертви в його виборчі фонди «, — розповів «Мінфіну» директор Центру досліджень постіндустріального суспільства Владислав Іноземцев.
За його словами, там відзначилися люди з Netflix, Facebook, і дружина Стіва Балмера (колишнього гендиректора Корпорації Майкрософт). Приблизно третина великих пожертв — гроші фінансового бізнесу, ще приблизно 15% — від хай-тека.
Що робитиме Байден
Байдена вважають недружнім кандидатом з точки зору бюджетно-податкової політики. У його планах — підвищення корпоративного податку до 28%. Це часткове скасування реформи Трампа, який знизив податок на прибуток корпорацій з 35% до 21%.
Крім того, Байден пообіцяв у разі його обрання підняти податки для багатих — посилення фіскального тиску очікує на тих, чий річний дохід стартує від $ 400 тис. Це торкнеться приблизно 3% найбагатших американців, що не здатне сильно вплинути на рейтинги демократа.
Читайте також: Суверенні фонди стрімко інвестують в акції за межами США
Як буде розподілений фінансовий ресурс, що з'явиться?
Джо Байден вже озвучив кілька ключових ініціатив. Найбільша — т.зв. «Зелений план». У разі своєї перемоги на виборах кандидат від демократів має намір підтримати розвиток екологічних кластерів економіки — відновлюваної енергії, енергозберігаючих проектів і т.п.
На цей план він пропонує витратити $ 2 трлн. У цьому його позиція кардинально відрізняється від політики Трампа, який завжди підтримував видобувні компанії і традиційну енергетику.
Ще $1 трлн Байден має намір направити на реалізацію плану «купуй американське». В рамках цього плану Байден хоче надати фіскальні стимули для національних виробників. «Близько $30 млрд складуть інвестиції в нові технології, які дозволять зберігати робочі місця», — уточнює Владислав Іноземцев.
Цей пункт плану перегукується з гаслами Трампа, з якими той йшов на вибори в 2016-му і яким залишався вірним весь час свого президентства. Подібність позицій в цьому питанні двох кандидатів не випадкова.
Загальнонаціональне опитування, проведене компанією Morning Consult в жовтні 2017 р, показало, що 67% громадян США були згодні платити за американські товари більше, ніж за такі ж іноземні. А недавнє опитування служби FTI Consulting продемонструвло, що 78% американців не заперечували б проти підвищення будь-якою компанією цін на свою продукцію, аби тільки вона вивела виробництво з КНР.
Щоправда, якщо Трамп більше концентрується на стримуванні Китаю, то Байден — на американській тематиці.
Третій великий блок питань, на яких акцентує увагу Байден — соціальний план. У разі приходу в Білий дім він протягом кількох наступних років хоче витратити на соціалку $ 775 млн. Йдеться про посилення захисту сімей з дітьми, людей з особливими потребами і т.д.
Наприклад, Байден обіцяє безкоштовні дитячі садки для дітей від 3 років, створення 3 млн робочих місць в сфері догляду за хворими, збільшення податкових відрахувань для тих, хто доглядає за хворими членами сім'ї.
Як відреагує американський фондовий ринок
На початку липня Трамп вибухнув апокаліптичними прогнозами: якщо Байден стане президентом США, то ринок акцій перетвориться в «ніщо». Зрозуміло, що ця заява мала єдину мету — набрати політичні бали. І все ж, побоювання, що зміна господаря Білого дому спровокує падіння фондового ринку, зараз турбують багатьох.
«Деякі люди думають, що, якщо на виборах у листопаді демократи отримають перемогу, багато з політики Трампа буде скасовано, а податки зростуть. Виходячи з цього аналізу, фондовий ринок може впасти приблизно на 20% «, — пише для MarketWatch інженер, фізик-ядерник, письменник і підприємець Нігам Арора.
Читайте також: Чому акції надійніші за гроші
Логіка таких припущень така: підвищення корпоративного податку, як планує Байден, автоматично знизить прибуток компаній і, відповідно, їх привабливість для інвесторів. Однак прибуток компаній — далеко не єдиний і вже не вирішальний фактор, що визначає майбутнє фондового ринку.
«Інвестори зараз більше дивляться на життєздатність компаній. Навіть якщо компанії доведеться заплатити більше — для інвесторів це не буде великою проблемою. Людей непокоять не стільки податки, скільки можливість впоратися з епідемією і повести економіку вперед. Якщо епідемія закінчиться, фондовий ринок зростатиме ще кілька років «, — вважає Владислав Іноземцев.
Нігам Арора пише: фондовий ринок прихильно поставиться до перемоги демократів, оскільки демократи позичатимуть більше коштів, ніж Трамп. На масові запозичення і друкування грошей фондовий ринок відповідає зростанням.
«Фондовий ринок може вирости приблизно на 12% в результаті перемоги демократів», — робить висновок Арора.
До слова, якщо подивитися на статистику, то з'ясується, що середній приріст індексу Dow Jones за період правління демократів склав 82,7% (7% річних) проти 44,8% (3% річних) за часів республіканців.
Як реагував фондовий ринок США на президентів-демократів і президентів-республіканців:
Facebook — «в мінус», Tesla — «в плюс»
Втім, зростання тих чи інших акцій сильно залежатиме від галузевої приналежності. Свої корективи також внесе політика нового президента.
Програма інфраструктурних витрат Байдена пов'язана з альтернативною енергетикою та «зеленими» технологіями. Це — потенційно позитивний фактор для акцій Tesla, NextEra Energy, Renewable Energy Group, First Solar і інших компаній, зав'язаних на «зелені» технології.
Читайте також: Акції Tesla: «бульбашка» чи перспектива на майбутнє?
Кому не піде на користь зміна президента?
«Демократи ще сильніше, ніж Республіканці, стурбовані ціновою політикою біофармацевтичних компаній. Перемога Байдена створить додаткову загрозу для підприємств, які виробляють дорогі ліки, наприклад, Gilead Sciences. Біржовий фонд на акції Біотех — iShares Nasdaq Biotechnology ETF», — пише провідний експерт з фондового ринку «БКС Брокер» Оксана Холоденко.
Експерти також не виключають збільшення тиску на Amazon, Facebook, Alphabet. Адже Байден має намір просувати більш жорстке антитрастове законодавство. І інтернет-гіганти першими можуть потрапити під роздачу, якщо держава почне жорстко розбиратися з монополістами.
Антимонопольні заходи також сильно ускладнять угоди по злиттю і поглинанням. А це може негативно відбитися на доходах інвестиційних банків, включаючи Goldman Sachs і Morgan Stanley.
«Байден в принципі сприймається як недружній банкам кандидат, так як має намір згорнути політику Трампа, спрямовану на дерегулювання індустрії», — уточнює Оксана Холоденко.
Чи не тому саме айтішники і фінансисти зараз намагаються задобрити лідера президентських перегонів щедрими пожертвами в його виборчий фонд?
Як відреагує «зелений»
Нинішній президент США республіканець Дональд Трамп завжди був прихильником слабкого долара і низьких процентних ставок. Він частенько влаштовував публічну прочуханку голові ФРС Джерому Пауеллу, закликаючи активніше знижувати процентну ставку.
Читайте також: Рубіні: повідомлення про швидку кончину долара сильно перебільшені
Аргументація така: сильний долар шкодить американським експортерам, які від цього заробляють менше на зовнішніх ринках. Крім того, під час президентства Трампа Штати активно нарощували держборг. А дорогий долар ускладнює обслуговування цих зобов'язань.
Деякі експерти вважають, що сама зміна президента вже здатна змінити тренд на ослаблення валюти янкі.
«З 1971 року, коли була скасована прив'язка цін на золото до вартості американської валюти, в історії США відбулося 12 виборів президента. Шість разів влада переходила до іншої партії, і чотири рази цей процес супроводжувався різкою зміною валютного тренда. Натомість, коли влада зберігалася в руках правлячої партії, різких валютних коливань напередодні виборів не відбувалося», — пише аналітик HUG'S Микола Григор'єв.
Багато експертів пророкують подальше ослаблення долара і ось їх головний аргумент: істотні вливання в нові програми, які має намір просувати Байден, підігріють інфляцію і, відповідно, сприятимуть девальвації долара.
Хоча є деякі аналітики, які навпаки в перспективі пророкують долару зміцнення. Експерти Bank of America — серед них.
«Долар може спочатку ослабнути, якщо демократ Джо Байден виграє президентські вибори в США в листопаді, але потім відшкодує всі втрати. Оскільки пропонована їм політика, ймовірно, допоможе відновленню економіки «, — заявляє Bank of America.
Коментарі - 4
https://www.youtube.com/watch?v=DH-CCcHM4iw&feature=youtu.be
Подписывайтесь на youtube-канал «Минфина», комментируйте и задавайте свои вопросы экспертам под видео;)
ИМХО. При Байдене рынок акций скорей всего покажет второе дно сравнимое с мартом, а потом снова наверх.