План доходів державного бюджету в першому півріччі 2020 роки не виконано на 38 млрд грн, або 7,8%. Про це повідомив глава Рахункової палати Валерій Пацкан, передає пресслужба відомства.
Діра в держбюджеті зросла до 38 мільярдів — Рахункова палата
Причина невиконання плану
За даними голови Рахункової палати, на невиконання плану надходження найбільше вплинула низька якість прогнозу макроекономічних показників.
Так, уряд наприкінці березня змінив прогноз середнього обмінного курсу гривні з 27 до 30 грн/$. Однак фактично в січні-червні середній обмінний курс становив 25,98 грн/$, тобто на 13,4% менше прогнозованого. За рахунок цього недоотримано 25,5 млрд грн доходів.
Читайте також: Держказначейство: Держбюджет за перше півріччя зведений з «мінусом» 18,8 мільярда
«Аналогічно уряд прогнозував скорочення імпорту товарів і послуг на 10%. Фактично в першому півріччі імпорт зменшився на 19,7%, або майже вдвічі більше прогнозованого. Як наслідок, недоотримано 14 млрд грн доходів», — підкреслив Пацкан.
За даними Рахункової палати, загальний обсяг державного та гарантованого державою боргу в першому півріччі збільшився на 13,6% — до 2,3 трильйона гривень. При цьому 60% суми зростання відбулися за рахунок девальвації з початку року гривні до іноземних валют.
Читайте також: Шмигаль: Очікуваний дефіцит бюджету України — значно менше, ніж в європейських країнах
«Витрати на погашення та обслуговування боргу склали 220 млрд грн, або майже третину загальних витрат держбюджету в першому півріччі 2020 року, що зменшило фінансові можливості для реалізації інших бюджетних програм», — додав Пацкан.
Нагадаємо
-
Раніше Мінфін повідомив, що за січень-червень державний бюджет зведений з дефіцитом в 16,7 млрд грн, у тому числі дефіцит загального фонду — 27,9 млрд грн.
-
У Рахунковій палаті заявили, що дефіцит бюджету України за перше півріччя склав понад 38 мільярдів гривень.
-
У квітні Рада внесла антикризові зміни в державний бюджет на поточний рік, збільшивши його дефіцит майже втричі — до 298,4 мільярда гривень, або 7,5% від ВВП.
-
Новий держбюджет базується на прогнозах падіння ВВП на 3,9%, тоді як раніше очікувалося зростання на 3,7%, безробіття – 9,4% замість 8,1%, середньорічного курсу гривні — 29,5 грн/$ проти 27 грн/$, а також прискорення інфляції до 8,7%.
-
В 2019 році дефіцит держбюджету становив 78 мільярдів гривень, або 1,9% ВВП, при плановому показнику 91,1 мільярда гривень, або 2,26% ВВП.
Коментарі - 23
А в чем зрадонька?
За последний год действия и инициативы правительства и экономического комитета Рады все больше напоминают постулаты «Азаровской школы экономики», а виноват в невыполнении бюджета у вас Нацбанк.
Так вот, прямой вопрос: сколько по вашему НБУ должен был выкупить валюты в 2019 году?
Если для поступления гривны в бюджет нужен исключительно низкий курс национальной валюты - то с экономикой какая-то беда, и в этом виноват уж точно не НацБанк.
Вот это драма.
А ваши реальные факты и неоспоримая статистика скучны. С таким реализмом можно и до личностного кризиса довести, даже вечерний квартал не откачает. Не надо так, пожалейте людей ))
https://www.unn.com.ua/uk/news/1886651-pozichannya-groshey-u-cargill-svidchit-pro-vazhke-polozhennya-krayini-i-naroschuvannya-derzhborgu-ekspert
У той же час показник витрат не виконаний на 51 млрд грн (на 9,5%). Це при тому, що він був зменшений на 77 млрд грн, повідомив глава Рахункової палати Валерій Пацкан, передає пресслужба відомства.
Поглиблення негативних тенденцій в економіці України за перше півріччя 2020 року:
зниження реального ВВП на 6,7% (в першому кварталі - на 1,3%);
зниження випуску промислової продукції на 8,3% (в першому кварталі - на 5%);
зниження імпорту товарів і послуг на 19,7% (у першому кварталі - на 4,8%);
зменшення кредитування і відтік прямих іноземних інвестицій.
Державні запозичення за перші півроку склали 263 млрд грн. Це третина надходжень держбюджету. Пацкан зазначив, що істотними є ризики неотримання на прийнятних умовах запланованих на 2020 рік зовнішніх запозичень і заміщення їх внутрішніми.
У той же час за перше півріччя на 13,6% - до 2,3 трлн грн - зріс загальний обсяг державного та гарантованого державою боргу. 60% суми зростання відбулося за рахунок девальвації гривні до іноземних валют.
«Витрати на погашення та обслуговування боргу склали 220 млрд грн, або майже третину загальних витрат держбюджету в першому півріччі 2020 року, що зменшило фінансові можливості для реалізації інших бюджетних програм», - пояснив глава Рахункової палати.