Мінфін - Курси валют України

Встановити
17 липня 2020, 7:40

Податкова амністія: які пастки готує держава

У наступному році влада планує провести податкову амністію. Ті, хто отримував доходи в обхід податків, зможуть задекларувати їх і легалізувати.

«Мінфін» з'ясовував, чим може обернутися для пересічних громадян участь у деклараційній кампанії і хто виграє від участі в ній.

Навіщо амністувати податкових ухильників

Про те, коли буде проведено податкову амністію, нещодавно розповів у своєму  інтерв'ю глава парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Концепція нульового декларування не лише отримала схвалення профільного парламентського комітету, уряду і Офісу президента, але і вже погоджена з МВФ.

Власне у намірі провести податкову амністію немає нічого поганого. Адже нульове декларування – не місцевий винахід. Свого часу воно проводилися і в економічно сильних країнах, і в країнах, що розвиваються – від США, Франції, Бельгії та Італії до Аргентини, Індії та Колумбії.

Хоча цілі такого заходу могли бути різними:

  • наповнення держбюджету: декларанти сплачуватимуть з сум і активів, що легалізуються, мінімальний податок;
  • залучення коштів в національну економіку: мова йде не лише про повернення капіталу з офшорних юрисдикцій, але й про захований «під подушкою» всередині країни;
  • точка відліку, після якої відповідальність за незаконне збагачення буде невідворотною. Наприклад, перед введенням непрямих методів пошуку прихованих доходів та реальної відповідальності за виявлені таким чином податкові порушення.

Крім цього, податкова амністія дозволяє оцінити реальні обсяги економіки, в тому числі і реальні доходи населення. А це означає, наприклад, що в бюджет будуть закладати зовсім інші цифри мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму і т. д.

Читайте також: Чи накриє світ восени хвиля дефолтів

По-іншому будуть розраховуватися ті ж субсидії, тобто, можуть кардинально змінитися всі показники, якими зараз оперує офіційна статистка і держоргани.

Податкову амністію вже узаконили?

Але мало хто знає, що податкова амністія, хай поки і в усіченому вигляді, вже передбачена в законі, більш відомому, як «законопроект 1210».

За словами старшого партнера ЮФ «КМ Партнери» Олександра Мініна, цей закон доповнює Податковий кодекс новою статтею. Вона звільняє від ПДФО, зокрема, доходи, отримані при ліквідації контрольованої іноземної компанії (КІК).

Для цього необхідно дотримання двох умов:

  • процедура ліквідації має бути розпочата не раніше 1 січня 2020 р. і завершена не пізніше 31 грудня 2020 ;
  • разом з декларацією про доходи необхідно подати заяву, в якій описуються деталі ліквідації КІК та отриманого при цьому доходу.

«Насправді цей дохід не звільнятиметься від податку. Оскільки Прикінцевими положеннями закону встановлюється, що відповідна стаття набуває чинності тільки з 1 січня 2021 року. Тобто, реально це пастка», — пояснює Олександр Мінін.

Подібні пастки, напевно можуть відкрити можливість уникнути сплати податків при ліквідації КІК окремим персонам. Але так само можуть стати зачіпкою, щоб покарати інших.

Які ж пастки можуть чекати на тих, хто ризикне взяти участь у загальнонаціональній податкової амністії наступного року?

Як підприємців відокремлять від корупціонерів

За словами Гетьманцева, легалізувати можна буде тільки активи і доходи, які були отримані без сплати податків.

«Якщо у кого є змішана ситуація з «білими» і «сірими» доходами, то треба просто підняти інформацію, з якої частини доходів вже були сплачені податки. І додатково задекларувати тільки «сірі» доходи. Відповідно, в податкових базах цифри плюсуються і щодо особи будуть враховуватися відомості про сукупний обсяг доходів», — уточнює керівник практики податкового права АТ «Moris Group» Василь Андрусяк.

Відбілити корупційні доходи або прибуток від іншої злочинної діяльності не дадуть. В теорії, коло тих, від кого очікують податкового покаяння, досить широкий. Наприклад, це:

  • співробітники компаній, які одержували високі зарплати в конвертах або працювали без офіційного оформлення;
  • підприємці, які не платили податки або які мінімізували оподаткування;
  • особи, що провадять незалежну професійну діяльність — нотаріуси, адвокати, митці, лікарі;
  • заробітчани, які працювали без офіційного працевлаштування.

Читайте також: Кожен 5-й бізнес очікує погіршення свого фінансового стану. Опитування НБУ

Але застосувати це правило на практиці буде дуже проблематично. Простий метод «чиновники декларувати не можуть, тому що заробили нечесно, легальний бізнес – ласкаво просимо» не працює.

Інакше вийде, що скажімо, люди, що прийшли з бізнесу на держслужбу, скористатися податковою амністією не зможуть. І навпаки, колишній чиновник, який пішов з держслужби і на корупційні гроші відкрив бізнес, зможе остаточно легалізувати раніше вкрадене.

На чому можна буде погоріти

Як випливає з раніше озвученої інформації, амністія не звільняє від відповідальності за статтею 212 (ухилення від сплати податків) і 212-1 (ухилення від сплати єдиного соціального внеску). Таке обмеження – ще одна потенційна проблема.

Ставки оподаткування будуть диференціюватися залежно від того, в які активи будуть розміщуватися кошти, що легалізуються.

Загальна – 5% для грошей, які декларант покладе на банківський рахунок, 9% – для грошей і активів, які розміщуються за кордоном. Якщо мова йде про готівку в Україні, то це 18%. 2,5% — для тих, хто захоче інвестувати гроші в ОВДП, під це Мінфін запланує спеціальний випуск.

«А як тоді бути зі ст. 209 Кримінального кодексу, згідно з якою гроші вважаються «брудними» у тому числі в разі їх отримання від ухилення від сплати податків? І як будуть приймати ці гроші у тих же банках або на ОВДП?», — озвучує ризики Олександр Мінін.

Тобто при бажанні, декларантів можна буде притиснути по антивідмивній статті КК. А ті ж банки, які візьмуть легалізовані кошти на депозит, чекають штрафи, які були підвищені в рази за новим антивідмивним законом.

Гетманцев каже: декларації не можуть бути використані як докази, в буд-якому судовому процесі і у жодному слідстві, навіть у цивільному. Але ось, приміром, рядова ситуація: працівник декларує зарплату в конверті. До нього ніяких питань.

Але що завадить податковій почати трясти підприємство, яке виплачувало сіру зарплату? І подібних ситуацій, на яких можна буде погоріти, ще чимало.

Зате прийдешня амністія може відкрити нову схему ухилення від сплати податків. Наприклад, з використанням правила, за яким, планується застосовувати нульову ставку для декларованих корпоративних прав, незалежно від того, де вони знаходяться — за кордоном або в Україні.

Про одну з них розповів «Мінфіну» Василь Андрусяк. Резидент України, який фактично має вплив на іноземну компанію, але де-факто не є її власником, акумулює на ній всі свої незаконно нажиті активи. Після цього купує таку компанію за 1 долар (або отримує в подарунок). Далі — декларує в Україні в рамках податкової амністії. Ставка — 0%.

Після цього (якщо будуть прийняті зміни про відтермінування введення КІК в Україні) іноземну компанію можна буде ліквідувати і отримати офіційні доходи, які повністю звільнені від ПДФО.

«Тобто, на практиці ми можемо отримати ситуацію, коли незаконні активи можна буде відбілити або взагалі без оподаткування, або всього лише заплативши 1,5% військового збору», — резюмує Василь Андрусяк.

Коли амністія спрацює

Звичайно, озвучені ризики можуть бути сильно перебільшені. «Коли я вивчав подібний досвід в РФ і спілкувався з тамтешніми колегами, то виявилося, що масового «риття в брудній білизні» при проведенні податкової амністії там не спостерігалося. Контролюючі органи дотримувалися принципу «не питати» і «не переслідувати» декларантів активів в частині джерел походження доходів. Винятки становили тільки відвертий кримінал на етапі формування таких доходів і корупціонери», — говорить керуючий партнер KAC Group Володимир Гаркуша.

Читайте також: Кредити під 0%. Які МФО обіцяють безпроцентні позики — рейтинг «Мінфіну»

Але, швидше за все, багато охочих задекларувати свої ліві доходи не буде (якщо не вважати нових схемщиків).

Адже головна умова успіху заходу — готовність суспільства прийняти таку пропозицію держави. А це означає, повірити, що держава виконає свою обіцянку не переслідувати тих, хто візьме участь в амністії.

Крім того, держава має забезпечити невідворотність покарання для всіх, хто ухилятиметься від сплати податків після того, як амністія буде проведена. Інакше сенс у декларуванні пропадає. Чи готова держава виконати ці умови? – питання риторичне.

«Мінфін»

Коментарі - 34

+
+100
Bitcoin
Bitcoin
17 липня 2020, 8:30
#
Декларировать под 5% или 9%, Гетьманцев, ты серьезно? Или гуляй.
+
+45
yarg
yarg
17 липня 2020, 9:50
#
Конечно нет. 18 % +1.5 % военноего сбора.
альтернатива -конфискация .
+
+30
Kolya1238
Kolya1238
17 липня 2020, 23:45
#
Пусть мамаша гетьманцова, зеля и всякие тищенки со своих оффшоров сперва заплатят. Ребята хотят развязать гражданскую войну что ли?
+
0
Kolya1238
Kolya1238
17 липня 2020, 23:47
#
Это все противоречит презумпции невиновности, неимению законом обратной силы и срокам давности. К тому же, люди будут защищать свое имущество от посягательств ворюг у власти, еще и в условиях, когда налоги идут по карманам, а медицины нет, менты людей не защищают и на пенсию рассчитывать зась.
+
0
Andrey M
Andrey M
20 липня 2020, 9:04
#
«Это все противоречит презумпции невиновности» - Не ставте воза перед конем!
Презумпція невинності та незворотність закону -  це якби раніше їх доходи були легалізовані та підтверджені сплатою податків. А тут мова якраз про тих, хто не може підтвердити походження прибутків!

+
0
Алексей Альбещенко
Алексей Альбещенко
17 липня 2020, 10:45
#
Последний абзац статьи перечеркивает все потуги в этом направлении. И это есть самое печальное.
+
0
Роман Роман
Роман Роман
17 липня 2020, 11:02
#
Интересно сколько будет желающих задекларировать свои левые доходы? )))
+
+49
yarg
yarg
17 липня 2020, 11:06
#
А если поставят вопрос о конфискации имущества , которое куплено при отсутствии задекларированніх доходов ?
+
+131
bonv
bonv
17 липня 2020, 12:37
#
Винесуть зе-владу вперед ногами..
+
+7
yarg
yarg
17 липня 2020, 12:46
#
Не те времена. Это при порошенко можно было выносить.
Обьявят порохоботами и пересажают. 
+
+77
bonv
bonv
17 липня 2020, 12:54
#
Народ за свої кревні винесе будь-кого…
+
+37
Kanarej
Kanarej
17 липня 2020, 18:00
#
При Порошенко объявили бы зрадниками и агентами Кремля
+
+45
yarg
yarg
17 липня 2020, 18:21
#
При порошенко его чучело на виселице раз в неделю носили по центру киева.  иникто это даже не разгонял. 
а вот при царе вольдемаре - две тетки сказали на него «шобтысдох» в ютьюбе - так и дело завели и едва ютьюб не арестовали...
+
0
Dmitrik7
Dmitrik7
17 липня 2020, 13:07
#
Пока будет решение суда соответствующее, можно успеть переоформить.
+
+36
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
17 липня 2020, 11:10
#
Фізособи та підприємці точно не будуть декларуватись. Навіщо? Покажи сірі гроші за минулі періоди і ти зразу стаєш на особливий рахунок в майбутньому, це якщо підприємець. Якщо найманий задекларує всю зарплату, то помимо того, що він підставить роботодавця, який його тут же вижене, то ще й субсидію відберуть. Тому отримаємо лиш схематоз з тими КІКами, про які в статті йдеться, які под 0% легалізуються. Таке враження, що під них закон писали. Легалізуватися перед введенням ринку землі і впєрьод... з корупціонерів перетворяться в фермерів.
+
0
yarg
yarg
17 липня 2020, 11:35
#
Фермеров ? при том . что налог на паи повышают в 5 раз  ?
+
0
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
17 липня 2020, 15:44
#
Фермеров на пару сот тищ гектарів... там все в порядку з податком, то лошарам на 10 га податок, великим компаніям то не пече
+
0
bublik
bublik
17 липня 2020, 11:37
#
На таких условиях никто ничего не будет декларировать, что за бред! Сейчас есть способы легализации доходов за 0,5-1%, причем абсолютно законно.
+
+37
Dmitrik7
Dmitrik7
17 липня 2020, 13:08
#
Можно парочку услышать?
+
+5
bublik
bublik
17 липня 2020, 14:56
#
Сходите в нормальную консалтинговую компанию на консультацию и они Вам расскажут варианты. Мои доходы например мне обходятся в 0,65%, все законно, бело и пушисто, без конвертационных центров и прочьей лабуды.
+
+23
Dmitrik7
Dmitrik7
17 липня 2020, 17:16
#
То есть совет - куда то сходить? Понятно :)
+
+28
ekassw
ekassw
18 липня 2020, 6:10
#
Звиздёжь. Ничего законного и белого в твоих отмывках нет и быть не может.
+
0
bublik
bublik
20 липня 2020, 0:01
#
Учи матчасть, студент, или оплати консультацию у нормального специалиста! Все бело, белее некуда и в декларацию вписано ;)
+
0
NFH
NFH
17 липня 2020, 14:40
#
Тоже очень любопытно, озвучьте
+
0
Александр Агафонов
Александр Агафонов
18 серпня 2021, 22:04
#
А депозит чем не устраивает?
Ложи себе потихоньку 5000−6000 грн ежемесячно и никто не заинтересуется.
Но больше 200 000 грн в одном банке лучше не держать.
А если ещё есть зарплатный проект — вообще шикарно!
+
+90
bonv
bonv
17 липня 2020, 12:38
#
Не ведись народ на зе-лохотрон.. Самі «забувають» декларувати вілли в Італії а розказують простому народу про податки.. Переживемо і цих рехворматорів-прихватизаторів..
+
+15
Kanarej
Kanarej
17 липня 2020, 18:10
#
Віллу в Італії на брудні гроші не купиш. Там все має бути по-білому, і податки з цих грошей сплачені.
+
+25
yarg
yarg
17 липня 2020, 18:22
#
Точно? а мафия в курсе ?
+
0
Kanarej
Kanarej
17 липня 2020, 20:15
#
Конечно
+
0
ekassw
ekassw
18 липня 2020, 6:13
#
Годный стендап. Но преЗедент круче жег, у него авторы посильнее. Но ты тренируйся ещё.
+
+15
bonv
bonv
18 липня 2020, 12:01
#
Не мели дурниць канарей про сірі гроші в Італії…
+
+59
NFH
NFH
17 липня 2020, 14:48
#
Это просто цирк а не налоговая амнистия.
+
+103
Kolya1238
Kolya1238
17 липня 2020, 23:51
#
Для владельцев заначки на похороны 18%, а для владельцев заводов и пароходов 0%. Круто!
+
0
NFH
NFH
18 липня 2020, 13:27
#
К сожалению вы правы....
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися