Уряд намагається зупинити українських заробітчан, які знову хочуть виїхати на роботу в Європу. Володимир Зеленський назвав умови, при яких влада для них відкриє кордони, а прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив про плани створити півмільйона робочих місць із зарплатою 6-8 тис. грн.
Чому не треба «повертати» заробітчан
Про те, чи дійсно варто намагатися утримувати українців у країні та створювати для них низькооплачувані робочі місця на своїй сторінці у фейсбук розповів співзасновник банку Аваль, співвласник холдингу «Молочний альянс» Олександр Деркач.
Світова практика роботи
Про заробітчан. Нехай мене вибачать за таке слово ці соціально активні, легкі на підйом, люди, які не звикли лежати на дивані і чекати манни небесної від когось. Я до них ставлюся з повагою і думаю, що їх внесок в добробут нашої країни ще належить гідно оцінити.
У нас чомусь на них звикли дивитися як на вигонців, яких треба якщо не жаліти, то співчувати. І ще посипати голову попелом, типу які ми нещасні, що від нас їдуть люди тощо. Насправді, це цілком звичайний процес. У всьому світі люди безперервно мігрують. Шукають, де краще жити, працювати тощо. Більше того, свобода пересування, можливість жити і працювати де хочеться, це одна з головних цінностей Євросоюзу, заради якої, в тому числі, він і створювався. Не буду вас втомлювати своїми міркуваннями, наведу цифри. За кордоном живуть і працюють:
- 14,5% румунів;
- 12% литовців;
- 11% португальців;
- 10% болгар і латишів;
- 8,5% ірландців;
- 6,3% словаків і поляків;
- 4,5% греків і угорців;
- 3% австрійців та італійців.
Де місце України
Скільки українців працює за кордоном точно невідомо. Але якщо навіть 3 млн, то це менше 8%. Між ірландцями та латишами.
Подивимося на великі, старі країни. У Німеччині працює 600 тис. італійців. В Іспанії 300 тис. британців. 190 тис. німців працююють в Австрії, 150 тис. у Британії і 140 тис. в Іспанії.
Візьмемо окремо взяту Польщу. За кордоном живуть і працюють 2,5 млн поляків. З них більше 1 млн у Британії і 800 тис. у Німеччині. Згідно із соцопитуваннями, 42% поляків планують виїхати за кордон.
Можна і далі продовжувати. Резюме. Це об'єктивний процес, який нікуди не дінеться, а навпаки, буде наростати. І у нас в тому числі. Завтра поїде молодь, випускники вузів. Хтось повернеться назад, хтось не повернеться. Як з цим бути. Аж ніяк. Не треба їх «повертати». Не треба ставити з лопатою на дороги. Не треба «оточувати турботою». Вони цього лякаються.
Читайте також: Куди подінуться наші заробітчани після карантину
Треба зробити все, щоб ці люди не втратили зв'язок з Україною. Економічну, соціальну, культурну. Це головне. Механізмів багато, ми нічого нового не винайдемо. Треба дивитися, як це роблять у світі. Навіть відповідні міністерства є.
Коментарі - 39
Для экономики может и хорошо, но для меня персонально, и для многих других, это вынужденная мера. Многие не видят как стареет их мать и отец, и как взрослеют дети. Это тяжело.
Вы правда хотите, чтобы Вас не выпускали из страны (или сильно мешали выехать), а альтернатива была 8 000?
А работать некому, конечно, за такую зп кто ж пойдет.
Проблема в том .что за границей за это больше платят. Все просто.
и не нужно здесь искать злые происки.
предложите немцу мыть парашу за зарплату большую чем в Германии - и он приедет - никто из этого трагедию не делает.
https://minfin.com.ua/2020/05/18/45568282/
по которым 20 % страны на минималке сидит.
кто же этому верит ?
у меня знакомый есть - водитель маршрутки. Поговорили пару месяцев назад.
весь их автопарк сидит на минималке. официально. Реально - около 20 тысяч , при этом большая проблема с кадрами - никто на такой мизер не идет работать.
Есть люди, которые уезжают в другие страны на низкоквалификационные работы — строительство, сбор клубники, уборка. Таких людей удерживать пока не нужно — Украина не в силах обеспечить им такой же доход, как в Европе.
А есть люди с высокой квалификацией. С ними совсе-ем другая история. Их выталкивает система, так как во многих местах засиделись устаревшие управленцы и цветет коррупция. Примеров масса. Люди мало того, что вынуждены уезжать (что они успешно и делают), так еще и обижены на страну. Вот этих людей надо поощрять. А старых п***унов-коррупционеров гнать поганой метлой.
В случае роста уровня безработицы в Польше более чем на 10% у граждан Украины возникнут сложности с поиском постоянной, а не сезонной работы. Также экономист отметил, что вследствие карантинных ограничений 12% украинских заробитчан покинули Польшу.
Можно и дальше продолжать. Резюме. Это объективный процесс, который никуда не денется, а наоборот, будет нарастать. И у нас в том числе. Завтра поедет молодёжь, выпускники вузов.
Резюме тут совсем другое - объективный процесс это ДЕБИЛИЗАЦИЯ государственных институтов,и чем больше она будет нарастать - тем больше людей захочет покинуть такое государство.
И тут естественно нужно думать не как удержать людей в этом государстве,а как остановить ДЕБИЛИЗАЦИЮ государственных институтов,выраженную в НЕспособности выполнять свои функции.
Я не обвиняю систему,а - констатирую её состояние.
На 8 тыс.грн ЗП удержать заробитчан — это самае глупая мысль, лучше не начинать.
все эти теории - «мы создадим за месяц 500 000 рабочих мест не выходя из карантина» - это феерический бред. Это хуже чем «зарплаты учителей 4000 долларов». ..