В кризу завжди виграють ті інвестори, які зустрічають її з кешем — з готівкою на руках, або банківськими депозитами. В особливо вигідному становищі ті, хто має валютні заощадження. Про це «Мінфіну» розповів викладач макроекономіки «Бізнес-школи MIM-Київ», головний економіст Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар.
Феномен доларової дефляції. Скільки можна буде купити на $100 після кризи — економіст
Феномен доларової дефляції
За словами Кухара, досвід минулих криз показує, що під час спаду економіки відбувається феномен доларової дефляції.
«Іншими словами, фактична вартість однієї 100-доларової купюри в купівельній спроможності на товари та послуги в Україні зростає», – деталізував він.
На підтвердження своїх слів експерт навів приклад кризи 2014-15 рр. Тоді доларова дефляція сягнула 45%.
«Це означає, що кожен, хто ввійшов в кризу зі $100, на етапі її завершення міг купити товарів та послуг на $145. Тому долар тримаємо, адже завтра купимо за нього ще більше», – наголосив Михайло Кухар.
Читайте також: ОВДП і валютний кеш: все, що потрібно інвестору, аби пересидіти кризу
ОВДП з неймовірною дохідністю
Під час кризи завжди знаходяться панікери, які готові з великими дисконтами скидати свою власність.
За словами економіста, це вже спостерігалося в перші три тижні карантину, коли почалося курсове ралі з 25 до 28 грн/$. Багато власників українських ОВДП, номінованих в гривнях, скидали їх з ефективною дохідністю 23-25% річних, хоча на первинному ринку вони коштують 10-11%.
«Тепер той, хто купив папери з погашенням через 3-6 місяців під ефективну ставку 25%, володіє фантастичним активом. У нього через три місяці грошей збільшиться на чверть», – підрахував Михайло Кухар.
Купуй ОВДП з дохідністю 12,5% річних та отримай додатковий бонус від «Мінфіну»
Нерухомість з дисконтом до 25%
Невдовзі ірраціональні рішення прийматимуть і власники нерухомості. Вони будуть продавати квадратні метри з надмірними дисконтами.
«Якщо зараз на ринку фактично є чинними дисконти до 15%, то вже на початку літа по окремих сегментах житлової нерухомості в Києві вони сягатимуть 20-25 %», – спрогнозував економіст.
Найбільш вдалими місяцями для купівлі нерухомості з кризовими знижками, на його думку, будуть червень і липень. А з серпня на ринку відбуватиметься певне пожвавлення.
Читайте також: Чому пандемія коронавірусу навчить ринок нерухомості
Бізнес за пів ціни
Ще краща ситуація у тих, хто хоче придбати бізнес конкурентів. Приміром, у 2014 році багато хто був готовий продати свій бізнес за чверть його вартості.
«До таких крайнощів, думаю, не дійде, але пів ціни багато рестораторів вже готові уступити», – повідомив пан Кухар.
Читайте також: Які бізнеси найбільше постраждали від карантину
Повну версію інтерв'ю читайте тут
Коментарі - 50
«Теперь тот, кто купил бумаги с погашением через 3-6 месяцев под эффективную ставку в 25%, обладает фантастическим активом. У него через три месяца денег увеличится на четверть», – подсчитал Михаил Кухар.
какая отличная арифметика: 25% годовых приносят 25% за 3-6 месяцев
Украинское чудо :)
Хотя могу с ним согласиться, что такой актив можно назвать фантастическим
имеется в виду, что годовая при этом 100%
то бишь кто-то купил бесплатно.
Смысл в фразе есть, но он абсурдный по числам.
имеется в виду, что годовая при этом 100%" — повна нісенітниця
Шкода що у нас дуже мало людей розуміють різницю між ефективною ставкою та річною.
Просто для елементарного розуміння:
Кредит з щомісячною комісією в 1% терміном на 12 міс дає ефективну ставку 23.4%, в тот час як переплата для позичальника 12%.
Щодо ОВГЗ, то тут скріш за все ефективна ставка розрахована на період в 3 місяці — коли спочатку було падіння вартості (дисконт + дохід) на 25% загальної вартості, порівняно з вартістю через 3-6 місяців. Тому автор й вказав що ефективна ставка за 3 місяці склала 25%. І це зовсім не означає що в річному виразі вона буде кратна 4.
Так что привыкайте к ситуации, что всё будет меряться в золоте, а не в фальшивых деньгах США…
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/125804/
Нет ничего удивительного в том, что сразу после принятия «Базеля-III» центральные банки начали активно покупать золото. В 2018 году, согласно отчету «Динамика спроса на золото» (Gold Demand Trends) Всемирного совета по золоту, Центробанки всего мира нарастили свои официальные запасы золота на 651,5 тонн, что является наиболее высоким показателем с 1971 года, когда был отменен золотой стандарт. И это на 74 процента больше, чем в 2017 году (374,8 тонн). Банк России, к примеру, с огромным отрывом стал крупнейшим покупателем золота в 2018 году. Его золотой запас увеличился на рекордные 274,3 тонны, это 42 процента всех прошлогодних закупок золота центробанками. На втором месте по закупкам золота – Центробанк Турции (+51,5 тонны), на третьем – Центробанк Казахстана (+50,6). Среди ведущих покупателей по итогам прошлого года числятся Индия (+40,5 тонны), Польша (+25,7) и Монголия (+22). Центробанк Венгрии, который не покупал золото с 1986 года, а в октябре прошлого года неожиданно увеличил свой золотой запас в десять раз – с 3,1 до 31,5 тонны.
Вартість ваших слів дорівнює нулю, бо ви за них не відповідаєте!
І навіть якщо буде чудо, в що я не вірю, і ви його повернете - це не змусить мене мовчати про те що ви брехун, який роками не відповідає за свої слова!
Дійсно не соромно? Чи брехати у вас в крові?
Мабуть на лікарські доходи…
Как заставить украинцев покупать доллары?
Втирать вот такую дичь = ГЕШЕФТ!
- ФРС печатает много долларов, очень много, пока краска в принтере не закончится,
- доллары будут не всем, а только тем кто себя хорошо вел (украинцам можно бы и дать, но ...они выбирают квартал..., не так хлеба как зрелищ!)
А что в Украине собственного производства — ну разве что ОВГЗ и метры бетона, и то половина это потенциальные недострои.
Как показал кризис при любых подвижках занятости населения эти метры квадратные это пустующий бетон чуть только либо донбасс разрешится либо ЕС доступ рабочей чиле откроет и киевская недвига останется пустовать на долго
Украину втягивают в систему фальшивых денег: производства всё меньше, а живём за дотации всё более обесценивающихся доллара и евро. Долги никого не интересуют. Поэтому какая ещё дефляция, когда всё импортное???
+15
Тут тбі всі будуть писати що ти брехун і не повертиаєш борги, щоб ти не вилазило з своїми брехливими коментарями!
Якщо криза глобальна (як у 2008р) - то ціни на товари впадуть і в валюті. В 2008 році виробники та експортери активно знижували ціни на свою продукцію на фоні глобального зниження куп.спроможності і, відповідно, попиту.
Особисто я це добре бачив у цінах на автозапчастини (по роду діяльності) - напр. акумулятор Bosch, який на початку 08р коштував на «вході» 80 євро, на початку 09 вже став 65, автотовари не першої необхідності - автокосметика, тощо - впали в ціні ще сильніше.
Аналогічно і нерухомість, навіть у розвинутих країнах і тому подібне.
А криза 2014року - це криза, яка зачепила лише Україну через війну, та Росію - через санкції за агресію. В нормальних країнах ніяких, навіть найменших, натяків на кризу не було, тому і глобальні ціни в валюті не змінились.
Потому Кризис Кризису рознь. И ситуация в стране в тот момент и сейчас, и другие особенности.