Втрати світової економіки від пандемії за різними оцінками становитимуть від $5,5 до $9 трлн. Але, судячи з усього, загальна грошова допомога фінансової влади світу перевищить збиток від коронакризи. Тому на фондових ринках вже ніхто не панікує. Інвестори просто зайняли вичікувальну позицію.
Після карантину буде дуже багато грошей
Як зараз підживлюється світова економіка і що дає інвесторам привід для спокою, розповів «Мінфіну» аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.
Своєрідне життя фондового ринку
На тлі всіх проблем і страхів у світовій економіці через коронавірус, фондовий ринок США, у відносних поняттях, відчуває себе дуже впевнено.
Американський фондовий індекс S&P500 падав до 23 березня, але після він зростав, і до 28 квітня його значення склало 2878 пунктів. Це всього на 15% нижче пікових значень цього індексу на початку поточного року.
Більше того, поточний рівень індексу S&P500 приблизно дорівнює тим максимальним значенням, які були в 2018 році. Тобто, дивлячись на котирування американського фондового ринку, можна подумати, що великих проблем в економіці немає.
Але ці проблеми є. Наприклад, всього за п'ять тижнів загальне число американців, які звернулися за допомогою з безробіття, якщо рахувати за винятком сезонних поправок, склало 24,4 млн осіб. А ця величина відповідає 15%-у рівню безробіття, адже в США до складу робочої сили входить всього 162,9 млн осіб.
Інша статистика за економікою також провальна, але фондовий ринок живе своїм життям. І це своє життя виправдовується досить банально – фінансова влада світу «залила» світову економіку грошима в буквальному сенсі.
Читайте також: Як світові фондові ринки відреагували на обвал нафтових котирувань
Грошова злива: початок покладено
У США фінансова підтримка економіки вже почалася. Причому важливо зазначити, що декларування заходів підтримки це одне, а ті заходи, які вже здійснюються — інше. Так от, фінансова влада США вже діє, і грошова злива вже почалася не тільки на словах, але й на ділі.
Баланс ФРС США до 23 квітня виріс до рівня $6,6 трлн, тоді як 27 лютого він становив $4,2 трлн. Тобто американський регулятор «влив» в економіку $2,4 трлн менш ніж за 2 місяці. У цій справі не відстає і Міністерство фінансів США, яке в квітні, до 24 числа, збільшило свій борг на $1023 млрд, тобто на трильйон. Раніше в березні обсяг запозичень казначейства США склав $279 млрд. Всього за березень і квітень держборг США зріс на $1,3 трлн. Тоді як, зазвичай, для такого зростання боргу був потрібен майже цілий рік.
З 26 лютого до 15 квітня кредитний портфель банків США (США) зріс з $13 936 млрд до $14 723 млрд. Тобто банки роздали $787 млрд нових кредитів і збільшили свій кредитний портфель майже на 6%. Раніше для такого зростання теж потрібен був приблизно рік.
Також варто відзначити, що за цей же період у банківській системі США більш ніж на 70% зріс обсяг вільних грошових залишків. 26 лютого в системі було $1 778 млрд вільних грошей, а 15 квітня їх вже було $3 073 млрд. Такого безпрецедентного зростання вільних грошей у банків США не було ніколи в історії.
Читайте також: Світові акції ростуть на тлі стимулювання економік США, Японії та ЄС
Чи не перестаралися із вливаннями в економіку
Історія з США – це тільки частина того, що відбувається в світі. Загалом, за оцінкою МВФ, фіскальна влада, тобто бюджети країн, заготовили для світової економіки допомогу в розмірі $8 трлн. А якщо до цього додати монетарні стимули від Центральних Банків, то загальний обсяг вливань набагато перевищить позначку $10 трлн.
Такий обсяг допомоги, можливо, є надлишковим для економіки, принаймні в її номінальному, грошовому вираженні. Адже світовий ВВП у 2018 році склав $85,9 трлн за оцінкою Світового Банку.
Якщо виходити з цих цифр, то місячний ВВП світу становив $7,15 трлн. Якщо припустити, що під час карантину економіка простоює на 50%, то місячні втрати світу складають приблизно $3,6 трлн.
Допомога влади у розмірі більше $10 трлн покриває 3-4 місячні втрати. Якщо ж простій становить 25% економіки, то обсяг допомоги економіки покриє вже більш ніж піврічний карантин.
За оцінкою МВФ, втрати світової економіки від коронакризи складуть близько $9 трлн. Аналітики JPMorgan Chase вважають, що збиток світової економіки складе $5,5 трлн до кінця 2021 року. І виходить, що загальна допомога фінансової влади світу, швидше за все, перевищить збиток від коронакризи в грошах.
Читайте також: Які країни впораються із корона-кризою першими
Формула коронакризи
Тому фондовий ринок США і припинив падати. І плюс до цьому потрібно враховувати, що коронакриза відрізняється від всіх попередніх економічних криз. Адже зазвичай у кризу економіка падає поступово і у міру падіння на ринках зростає страх перед майбутнім.
Кризи, якщо можна так висловитися, катують розуми людей довгий час і створюють невизначеність з приводу майбутнього. І ринок падає у міру зростання страху, хвиля за хвилею.
У коронакризу все інакше, немає ніякого тривалого падіння з невизначеним майбутнім. Економіка впала дуже швидко, та так, що економісти навіть не встигають порахувати реальний ефект від падіння.
В думках людей немає невизначеності з приводу майбутнього, вони вже знають, що «дно» у економіки вже зараз, а після зняття карантину економіка буде зростати. Неважливо як, в реальному вираженні або лише у номінальному, головне вона буде зростати.
І на ринку немає страху, який би постійно зростав, і з кожним витком розкручувався б із новою силою. Страх є, але він не стосується майбутніх перспектив, а сьогоднішній негатив скоро залишиться в минулому.
Образно кажучи, інвестори розуміють, що при поході з точки «А» до точки «С», є провал в точці «Б». Але в точці «С» проблеми закінчаться, карантин буде знято і почнеться відновлення економіки. А тоді навіщо продавати акції зараз (в точці «Б»), в самому низу.
Читайте також: ОВДП і валютний кеш: все, що потрібно інвестору, щоб перечекати кризу
Ніяка інша криза не давала такої формули. Інвестори не знали, що буде в точці «С», оскільки майбутнє не було визначеним. І тому вони продавали в точці «Б».
Але зараз майбутнє виглядає краще сьогодення, тому на фондовому ринку вже ніхто не панікує. Інвестори вирішили просто перечекати поточні проблеми і дочекатися майбутнього. І в цьому майбутньому, з урахуванням того, що влада не зможе повернути надруковані гроші назад, точка «С» буде вище точки «А». Тобто індекс S&P500 буде зростати і знову поновить свої історичні максимуми.
Інвестори на фінансовому ринку часто живуть своїми очікуваннями і дивляться у майбутнє, а не в сьогодення. А майбутнє після карантину виглядає краще сьогодення, тим більше що грошей у цьому майбутньому буде дуже багато.
Читайте також: Коли зникне поняття «немає грошей»
Коментарі - 20
И если экономике западных стран удалось проехать до настоящего момента только на методах финансового регулирования, одним из которых является вливание вновь созданной эмиссии, то это не означает, что так можно функционировать всегда. Финансы (особенно если это ничем не обеспеченные, фальшивые финансы) — это не реальная экономика, и если рынок и будет расти как результат избыточной эмиссии, это ни в коей мере не означает, что экономика западных стран наладится.
На примере кризиса пандемии, любой мало мальски образованный человек поймёт, что если в стрессовых ситуациях экономика не функционирует (потому что ей не хватает её реальной составляющей), то никакими финансами и допвливаниями ситуацию не исправить. Скорее наоборот, это ещё ближе подтолкнёт к пропасти невозврата…
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/108120/
автор как то даже механизм разъяснил
https://univer.ua/tpost/eu25lyrjxm-inflyatsiya-snizilas-lyudi-etogo-ne-osch
и он писал что деньги сгорят из-за этого - https://univer.ua/tpost/y7f46tzamg-finansovie-vlasti-mira-ubivayut-dengi
и тут он указал что рост будет «реальный или номинальный»
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/120667/
Парень неглупый, часто замечен в нестандартном мышлении
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/131777/
Если очень нужно - то можно. В оВГЗухи спекули почти наигрались -
https://strana.ua/finance/258909-natsbank-hotovit-pochvu-dlja-emissii-hrivny-kak-eto-povlijaet-na-kurs-natsvaljuty-i-sudbu-transha-mvf.html
Так шо готовимся к эмиссии.
Деньги правят миром!
Мне бы, мне бы, мне бы
Добавить рубль на пиво..." (с)