Україна в 2019 році посіла 26 місце серед 117 країн світу в міжнародному рейтингу бюджетної прозорості, піднявшись на 13 позицій у порівнянні з попередніми результатами рейтингу в 2017 році. Про це повідомив експерт International Budget Partnership в Україні Володимир Тарнай, пише УНІАН.
Україна піднялася на 13 позицій у міжнародному рейтингу бюджетної прозорості
За його словами, середній рівень бюджетної прозорості у світі становить 45 із 100 можливих балів. Індекс бюджетної прозорості розраховується раз на два роки.
«Розраховується індекс з 2008 року, і за 12 років ми можемо констатувати, що бюджетна прозорість у світі зросла приблизно на 20% і ця тенденція триває. У 2019 році Україна змогла піднятися з 39 місця на 26 місце в світі з 63 балами, і ми переступили той поріг, який показує, що країна публікує достатньо інформації для проведення публічних дебатів про використання бюджетних коштів», — сказав Тарнай.
Читайте також: Українці зможуть стежити за розподілом бюджетних грошей онлайн
Кого випередили
За цим показником Україна випередила такі країни як Японію і Південна Корею, тоді як в регіоні Східної Європи наша країна зайняла позицію, порівнянно з Польщею і Словаччиною (по 60 балів).
За рахунок чого поліпшили позиції
-
за рахунок збільшення доступності бюджетної інформації шляхом публікації презентації спрощених версій ключових бюджетних документів для ЗМІ та громадськості.
-
за рахунок підвищення інформативності проекту закону про держбюджет України, зокрема, надання аналізу динаміки доходів і витрат з попередніми бюджетними періодами і публікації паспортів бюджетних програм.
-
за рахунок удосконалення висновків Рахункової палати.
Читайте також: Як використовують бюджетні кошти на боротьбу з COVID-19. Рахункова палата оприлюднила дані
Які є проблеми
«Хронічною для України залишається проблема великої кількості змін у державному бюджеті та «пакетна» зміна інших законів через зміни в держбюджеті. Також є ще недоліки. Необхідно публікувати більше інформації про аналіз сценаріїв, на основі яких будується бюджет, а також деталізувати інформацію про держгарантії. Також не вистачає освітлення зв'язку між пропонованими витратами і очікуваними результатами», — додав експерт.
Нагадаємо
У 2017 році Україна посіла 39 місце серед 115 країн світу в міжнародному рейтингу бюджетної прозорості у відповідності з критеріями найбільшої міжнародної мережі дослідників бюджетної прозорості International Budget Partnership.
Open Budget Index — єдиний у світі рейтинг бюджетної прозорості, який за єдиною методологією аналізує бюджети 117 країн і складається незалежними експертами раз на два роки.
Методологія включає оцінку 109 індикаторів у восьми ключових документах і охоплює діяльність парламенту, Казначейства, Міністерства фінансів та Рахункової палати протягом бюджетного процесу.
Коментарі - 5