Мінфін - Курси валют України

Встановити
30 квітня 2020, 11:22

Як цього року будуть рахувати інфляцію

Експертна платформа НБУ зібрала цікаві факти про особливості вагової структури для розрахунку інфляції-2020.

Державна служба статистики щороку переглядає структуру індексу споживчих цін. Цього року процесс мав свої особливості: було скорочено кількість населених пунктів, де здійснюється моніторинг, збільшилась частка послуг ЖКГ та оплати за проїзд у громадському транспорті. Методологічні зміни вагової структури не вплинули суттєво на розрахунок ІСЦ. 

Як формується вагова структура для розрахунку інфляції в 2020 році «Мінфіну» розповіла Тетяна Юхименко, член Експертної платформа НБУ, заступник начальника відділу аналізу реального та фіскального секторів Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ.

Рутинна процедура

Щорічний перегляд вагових структур індексу споживчих цін національними статистичними органами – звична світова практика.

Переглядається кожні 5 років й сам споживчий набір: перелік товарів та послуг, за якими ведеться спостереження цін. Такі зміни необхідні, оскільки споживчі вподобання з часом змінюються під впливом різних причин: рівня доходів, технічного прогресу, суспільних тенденцій тощо.

Основою для побудови вагових коефіцієнтів є дані щодо споживання домогосподарств з Системи національних рахунків (СНР). Відповідно, актуалізація вагової структури відбувається після оприлюднення їхніх остаточних даних. У грудні 2019 р. Державна служба статистики опублікувала остаточні дані національних рахунків за 2018-й, і саме вони стали основою нинішнього перегляду ваг для ІСЦ. Тобто інфляція у 2020 р. розраховується на основі даних споживання домашніх господарств за 2018 р.

Однак це не впливає на актуальність ваг, оскільки надалі вони осучаснюються через урахування динаміки цін за цей проміжок часу. Ваги окремих компонент за 2018 рік перемножуються на зміну їхніх цін за період розриву між 2018 роком та початком 2020 року, коли ваги починають застосовувати. Отримані результати далі нормалізуються, щоб у сумі мати 100%.

Географія моніторингу

Цього року також змінили регіональну вибірку, на основі якої здійснюються спостереження за цінами. Попередня регіональна структура нараховувала 86 населених пунктів, нова – 30, переважно обласні центри. Такі зміни означають, що індекс цін, обрахований на основі котирувань у обласних центрах, розповсюджуватиметься на весь регіон. Нова вибірка охоплює більше 80% попередньої, а загалом – підраховує інфляцію в населених пунктах, де мешкає третина населення України.

Подібна вибірка й за кордоном. Так, у США індекс інфляції CPI-W охоплює 29% населення. Водночас у порівняно невеликій Білорусі спостереження за цінами відбувається у населених пунктах, де проживає трохи більше половини мешканців.

Загалом скорочення географічного охоплення – поширена тенденція у роботі статистичних організацій. Так, згідно з дослідженнями Офісу національної статистики Великобританії зменшення кількості обстежуваних міст не призводить до погіршення якості розрахунку цінової динаміки за умови, якщо кількість цінових замірів залишається достатньою.

Зміна регіональної структури має взаємокомпенсувальний вплив на індекси цін. З одного боку, через збільшення частки міського населення (воно є заможнішим), у структурі ІСЦ можуть реєструватися товари з вищими цінами, ніж раніше. Однак таке відхилення нівелюється упродовж року.

З іншого боку, менша пропозиція та дорожча логістика в маленьких містечках також могла спричиняти вищі ціни. Тож їхнє виключення може спричинити тимчасове відхилення розрахункових показників, але вже у бік зниження. Також у менших містах могли бути суттєвішими коливання цін, переважно на продукти харчування. Особливо ті, що можуть бути вирощені на присадибних ділянках (передусім овочі та фрукти).

Читайте такожЯк епідемія змінила економічні прогнози для України

Ураховуючи значний відсоток охоплення новою вибіркою попередньої та взаємокомпенсувальний вплив наведених вище факторів, зміна географічного покриття суттєвого впливу на показники інфляції в Україні не мала.

Згідно з нашими оцінками вплив на ІСЦ оновлення вагової структури та зміни географічного охоплення не перевищував 0,1 відсоткового пункти у річному вимірі.

Що в споживчому кошику

В загальній структурі інфляційного набору зросла роль витрат на житло та послуги ЖКГ (+0,55%), а також ресторани й готелі (+0,34%). Водночас меншими стали витрати на продукти харчування та безалкогольні напої (-0,66%), а також алкоголь й тютюнові вироби (-0,21%). Загалом зміни у ваговій структурі незначні – за основними категоріями менше 0,7 відсоткових пункти.

Продукти харчування

Найбільше, як і раніше, українці витрачають на харчі – показник тримається біля позначки 45% сукупних витрат. Як відомо, частка споживання продуктів харчування знижується зі зростанням доходів. Додатковим чинником стало також зниження темпів зростання цін на продукти харчування у 2018–2019 рр – у середньому до 11,1% та 8% відповідно. Нові ваги відобразили, що українці дещо скоротили споживання хліба, олії та жирів на користь м’яса та овочів.

Про зміну вподобань та збільшення купівельної спроможності українців також свідчить зростання витрат на відвідування закладів громадського харчування, відпочинок та культуру, а також на туристичні послуги. Так, за даними Держстату, кількість виїзних туристів у 2018 р збільшилася на 75%, якщо порівнювати з попереднім роком. На це, з-поміж іншого, вплинуло запровадження безвізового режиму з Шенгенською зоною.

Алкоголь і тютюн

Частка алкогольних напоїв і тютюнових виробів зменшилася (до 8,1%) насамперед за рахунок тютюнових виробів. Так, за даними статистики, у 2018 р кількість курців зменшилася на 5,1% проти 2017 р, що може відображати популяризацію здорового способу життя.

Транспорт

Частка витрат на транспорт у 2018 р також знизилася (-0,18%) передусім завдяки зменшення питомої ваги палива. Зокрема, за даними офіційної статистики, в 2018 р населенню через АЗС було продано майже на 10% менше бензину та дизельного палива, якщо порівнювати з попереднім роком.

Натомість суттєво зросли витрати українців на автомобілі. Це пояснюється як збільшенням попиту на нові авто, так і стрімким зростанням кількості вживаних автомобілів, завезених з ЄС («євроблях») саме у 2018 р. Відзначимо, що відповідно до СНР вживані речі не враховуються в споживанні, якщо це стосується товарів, що перепродаються лише всередині країни між агентами одного рівня (наприклад, одне домогосподарство іншому). Автомобілі на європейській реєстрації після перетинання кордону в країнах ЄС враховуються як експорт, а в Україні – як споживання.

Зв’язок

Зниження частки витрат на зв’язок (-0,19%) також відображало скорочення споживання окремих послуг. Так, за даними Держстату, за підсумками 2018 р знизилася кількість абонентів місцевого телефонного та мобільного зв’язку, а також зменшилася кількість посилок і відправленої преси.

ЖКГ

Частка «житла, води, електроенергії, газу та інших видів палива» в ІСЦ дещо збільшилася (до 5,4%), відображаючи зростання тарифів на оплату комунальних послуг у 2018 р. Найбільше «додали у вазі» у цій категорії природний газ та опалення. Однак частка комунальних послуг досі залишається в Україні однією з найнижчих у світі. Це насамперед пояснюється програмою субсидій, яка покривала майже половину оплати за споживання таких послуг.

Читайте такожМакропрогноз оновили. Інфляція 11,6% та долар 29,5

Зміни ваг інших компонентів споживчих витрат були вкрай незначними, що пояснюється інерційністю розвитку економіки та поведінки споживачів. До того ж частка витрат українців на ці компоненти відповідає як значенням сусідніх країн, так і держав з відповідним рівнем економічного розвитку.

Коментарі - 6

+
0
lika197
lika197
1 травня 2020, 1:32
#
Какая инфляция, когда все дома?
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
2 травня 2020, 16:15
#
Только не все дома в Украине...
+
0
NFH
NFH
4 травня 2020, 7:18
#
И это печально....
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
4 травня 2020, 11:06
#
Кто сидит на карантине дома в Украине на тысяче гривен - тому конечно хорошо.
Кто сидит на карантине в Европе на 70% зарплаты в евро - тому конечно печально.
+
0
NFH
NFH
4 травня 2020, 19:50
#
Вы предлагаете отменить карантин?
Все получают то, что выбрали и за что боролись
Европейцы боролись с коррупцией и отстаивали свои права,
Украинцам на все пох, они зачастую оправдывают коррупционеров патриотизмом или «да, он ворует, но он еще чтот в городе/стране делает»и они сами зачастую не против оказаться на месте где можно заниматься коррупцией.
+
+2
Qwerty1999
Qwerty1999
4 травня 2020, 20:02
#
Я предлагаю не грести всех под одну гребёнку...
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися