В березні в Україну повернулася рекордна кількість наших заробітчан — понад 270 тис. І їх кількість продовжує зростати. Поки що вони, які і всі, змушені сидіти вдома.
Куди подінуться наші заробітчани після карантину
Та чи захочуть гастарбайтери з України залишитися вдома після зняття карантину і чи зможуть знову знайти роботу за кордоном, якщо забажають, розбирався «Мінфін».
Скільки наших громадян працює за кордоном
За інформацією вітчизняного Міністерства закордонних справ, постійно працює за кордоном близько 3,2 млн українців. Але реальна цифра достеменно невідома.
За оцінками колишнього міністра соціальної політики Андрія Реви, на роботу за кордоном періодично виїжджають 7−9 млн. Експерт НБУ Андрій Блінов вважає, що кількість українських заробітчан в країнах ЄС та Росії коливається від 3 до 7 млн, і левова їх частка виїжджає на сезонні роботи.
«Справа в тому, що велика частина наших громадян працює за кордоном нелегально. Крім того, більшість трудових мігрантів, яка влаштовується на роботу в інших країнах, ніяким чином не інформує про це українську владу», — пояснює президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Фото: newsone.ua
Соціологічні дослідження показують, що від 40% до 60% українських трудових мігрантів працюють за кордоном нелегально. Більшість з них залучена до фізичної праці — 93%.
Навіть якщо найближчим часом кількість тих, хто повернувся додому, подвоїться, це не перевищить 20% від тих, хто працює за кордоном легально.
Читайте також: Що чекає трудових мігрантів у 2020 році
Перспективи для тих, хто працює легально
В умовах розповсюдження коронавірусу та нової кризи мільйони наших громадян свідомо залишаються за кордоном. За словами власника міжнародного агентства з працевлаштування Gremi Personal Євгена Кириченка, після початку пандемії коронавірусу, 17 березня, з Польщі в Україну повернулось приблизно 4% українців.
«В основному прийняли рішення виїхати трудові мігранти, у яких закінчується робоча віза», — додає він. Але понад 90% залишилося в Польщі.
Там вже порахували загрози для економіки від відтоку трудових мігрантів, у тому числі і українців, які створюють близько 7% польського ВВП. А тому оперативно застосовують заходи, які стимулюватимуть заробітчан залишитися.
Польща нещодавно розробила спеціальний пакет законодавчих змін «Антикризовий щит».
«Оскільки під час карантину заробітчани не можуть поїхати додому та відкрити собі нові робочі візи, Польща автоматично продовжила термін перебування для іноземних працівників до закінчення епідемії та ще додатково на один місяць», — розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
У Польщі українські мігранти можуть розраховувати не тільки на продовження термінів перебування, а й на допомогу в оформленні документів. Так, зараз заробітчанам випала нагода отримати посвідку на проживання на 3 роки абсолютно безкоштовно.
Про це повідомило найбільше польське агентство праці — EWL Group. Працівники з України, які вже перебувають в Польщі на підставі віз, або ті, що в'їхали за біометричними паспортами, можуть отримати безкоштовне оформлення «Карти перебування». Громадяни України повинні лише оплатити державний збір за подачу заяви та довіреності (507 злотих), а всю адміністративну роботу з підготовки документів на себе бере агентство.
В Італії та Польщі уряди заявили про безкоштовну медичну допомогу мігрантам, які захворіють на коронавірус.
Фото: 24tv.ua
Експерт НБУ Андрій Блінов пояснює, що будь-яка країна виплачує соціальну допомогу у разі тимчасової непрацездатності чи безробіття. За тієї умови, що працівник застрахований в одній з національних систем соціального страхування безпосередньо перед втратою роботи.
Отож, у наших заробітчан є чимало підстав залишатися на карантині за місцем роботи.
Читайте також: Кого залишить без роботи криза, що насувається
Работа в ЄС після карантину — цілком реально
Карантин і криза, що вже розпочалася, сильно вдарять і по ринку праці ЄС. Особливо відчутно це буде для працівників туристичної, готельної, ресторанної галузей. Тому знайти роботу у цих сферах для наших трудових мігрантів буде складно.
Особливо, якщо уряди стимулюватимуть роботодавців наймати на роботу місцевих працівників, аби пом’якшити соціальні наслідки кризи.
Але окремі сектори точно не обійдуться без заробітчан, і українських в тому числі. Передусім, йдеться про сільське господарство. Фермери вже жаліються, що несуть збитки через те, що збирати ранній врожай немає кому.
Місцеві, навіть попри втрату роботи, не надто поспішають працювати в полі. До того ж, на відміну від трудових мігрантів, вони прискіпливо слідкують за дотриманням своїх прав. Тобто працювати більше восьми годин в день вони точно не готові.
Європейські уряди вже вирішують цю проблему. Зокрема, Німеччина вже заявила про те, що дозволить в'їзд для 40 тис. сезонних робітників зі Східної Європи в квітні і стільки ж в травні цього року.
Питання лише в тому, чи зможуть наші заробітчани виїхати до Європи у найближчі два місяці. Але принаймні все літо країни ЄС потребуватимуть сезонних робітників.
Вочевидь, пізніше відновиться попит і на соціальних працівників. Зараз в Італії скорочується попит на доглядальниць за літніми людьми. Але, як тільки країна повернеться до нормального життя, цей попит відновиться.
Не виключено, що зросте попит на медичних працівників, особливо медсестер. А от у Польщі, скажімо, чекатимуть і на наших будівельників.
Щоправда, є ймовірність зниження зарплат. З одного боку компанії і приватні наймачі скорочуватимуть видатки на зарплату через погіршення власного фінансового стану. З іншого, вони розумітимуть, що у нинішніх умовах заробітчани погоджуватимуться працювати й за менші гроші.
Натомість шанси знайти роботу після карантину в Росії будуть мінімальними. Після карантину місцеві робітники також будуть невибагливими до умов праці. А тому конкурувати з ними, враховуючи, що нашому мігранту доводиться платити ще й за оренду житла, буде дуже важко.
Фото: hromadske.ua
Читайте також: Карантин не є підставою для звільнення — пояснення адвоката
Залишатися в Україні немає де
За даними опитування НБУ, проведеного з 30 березня по 1 квітня серед підприємств сільського господарства, переробної промисловості, оптової та роздрібної торгівлі, 77% опитаних підприємств не очікують змін в кількості працівників.
Вже зараз 23% підприємств планують скорочення штату. А це означає, що пропозиція вільних рук на українському ринку праці зросте і без врахування заробітчан.
Крім того, очікується і скорочення зарплат. Зокрема, за останнім прогнозом Кабміну, в цьому році середня зарплата складе 10,7 тис. грн. Раніше уряд очікував, що цей показник зросте до 11 тис. грн. Для порівняння, за результатами грудня середня зарплата по Україні була зафіксована на рівні 10 847 грн.
«Зрозуміло, що при загостренні світової кризи, економічна ситуація в Україні буде погіршуватися набагато швидше і драматичніше, чим у Польщі. Тому й хвилі трудових мігрантів з України після карантину можуть тільки збільшитися», — вважає власник міжнародного агентства з працевлаштування Gremi Personal Євген Кириченко.
Фото: maanimo.com
«Людям потрібні гроші. Зараз вони будуть готові йти на будь-яку роботу», — говорить президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
За його словами, економічна криза не завадить українцям надалі шукати роботу за кордоном. Наші сусіди в умовах спаду виробництва та сповільнення економічного росту гостро потребуватимуть робочих рук.
Світлана Тартасюк
Коментарі - 141
Будет приоритет трудоустраивать своих безработных.
Произойдет частичное сворачивание шенгена под предлогом борьбы с эпидемией.
Сворачивание Шенгена, означает конец концепции европейской интеграции… Потому что напомню два основных и единственных «козыря» этой доктрины — свобода передвижения товаров, людей и услуг, и отсутствие необходимости менять деньги.
Свободы передвижения товаров, на самом деле, никогда и не было раньше, людей и услуг — не будет, а отсутствие необходимости менять деньги (проект евроЗона) показал свою полнейшую нежизнеспособность.
Поэтому, сама идея украинской евроинтеграции, и все порошенковские старания пропихнутть её в нашу Конституцию, как говорится — коту под хвост…
В чём её смысл и выгода для нас — нулевая. Для экономики ЕС, наоборот — первостепенная. Со снятием таможенных барьеров и армией дармовой рабочей силы они получают «свежую кровь», импульс для осуществления идеи своей экспансии. Причём сама эта идея, которая только и обслуживает что международную финансовую олигархию, уже находится в периоде полнейшей деградации уже частично материализовавшейся с Брекситом…
угрозы на западе для нас нет. А на востоке - должны быть десяток враждующих княжеств, бегающих в Киев и просящих помощи - Рязань против Казани и наоборот.
а «мне» это кому? гражданину выдуманной ДНР? вас вылечат.
так что зомби обойдут через Сумскую или Луганскую.
ну или «хунта пророссийских бубочек» стену достроит.
И Вы считаете, что с евроинтеграцией этот уровень будет расти, а без нее падать, не так ли? Почему же тогда самые богатые государства европейского континента как раз и не входят в ЕС, а если их и обязывают евроинтегрироваться, то ситуация в таких странах катастрофически ухудшается???
Самым богатым - расти уже некуда. И где это у нас после евроинтеграции ситуация ухудшилась ? может в Польше ? или Литве ?
корабль теорий Семена опять налетел на рифы реальности....
Да что вы мне здесь парите, у меня аргументов целая обойма, и по любому вопросу в этом смысле вы всегда проиграете…
о польше - принято. очевидная пользу от ЕС.
остальные аргументы - такие же ?
Россия
Сирия
Венисуэла
Боливия
Северная Корея.
вроде все.
и эти храбрецы выступают против всего мира. Вот где - «наш девиз - слабоумие и отвага!!!!»
отличия есть , но ровно такие как и между любыми государствами. Не принципиальные.
в политике - да. но и в политике - Швеция очень сильно отличается от США. Как бы не больше чем Китай.
вас обманули.
заробитчане - это и Италия с парой тысяч и Германия (там еще больше) и другие страны.
это большой спектр самых разных людей - от студента , который мотнулся летом в Финляндию ягоды собирать на месяц до Жени Плотицы , который мотнулся на пол-года в Сингапур банк открыть.
И даже самая «низшая каста » заробитчан - строители в Польше , на 1000 евро - вполне могут жить на эти деньги и «в матрас» откладывать.
т.е. зарабатывая 500 евро — 500 евро она вполне может откладывать «в матрас».
небольшие деньги. Но это 4-5 украинских пенсий.
Я не говорю что заробитчане — это волшебные принцы с миллионными доходами. Но безусловно их доходы выше средних по Украине и «в матрасах» у них есть.
вы просто взяли минималку.
Если так говорить - то в Украине зарплат 20000 нет потому , что мой знакомый на 5000 гривен работает :)))
ну не верите в матрас и ладно... считайте что люди там ничего не заработали :)
какая разница кто там работает еще ? Если работают - значит место есть всем.
в матрасы не верите - а целые села новых домов , постороенные заробитчанами на западной Украине - тоже не верите ?
о каждом поколении - расскажите жителям СССР , которые по 50 лет жили в бараках , а потом по 3 поколения в однокомнатной хрущевке...
за 4-5 лет работы можно отложить в матрас 20-30 тысяч долларов вообще не напрягаясь. или тысяч 50-60 напрягаясь.
3-5 лет - это 36- 60 месяцев. Допустим 50 .
можно ли с заработка 1200 евро откладывать 400 евро ? а на 800 жить ?
можно. Вот и ответ.
бляха , которую покупают заробитчане - прекрасно продавалась за 2000 , какие там 10...
в Украине люди живут , кормят семьи и покупают автомобили при зарплате 8000 гривен. А здесь 1200 евро - 35000.... Вы просто не верите в наш народ !
Не каждый местный в Восточной Европе имеет 1200 евро чистыми.
Даже в Западной Европе многие местные получают 1500-1600 евро на руки, если вообще есть работа.
местные за 1200 евро - и с дивана вставать не хотят.
в западной - 1500 евро это пособие по безработице :)
говорят официально с социалочкой и жильём 2200 на руки =)
https://www.gov.pl/web/singapore/poland-closes-borders-due-to-coronavirus
для наших может подойти
- имеющий карту поляка
- ВНЖ или официальное разрешение на работу
- частные случаи по усмотрению местных властей
для сезонных заробитчан это вряд ли подойдет
Kogo nie obowiązuje zakaz wjazdu na teren Polski?
Osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę
На любой стройке, на любом предприятии или производстве куча украинцев. Запретить нам всем въезд для них самоубийство
Владельцы бизнеса, понятно, заинтересованы. Будет ли эта заинтересованность передана на уровень правительства - посмотрим.
У нас нереально создать такое количество рентабельных рабочих мест. Разве что на дотированных предприятиях. Но сейчас не то время, чтобы таким заниматься.
И про польских нациков, в массе безработных.
Чем бороться за права у себя на родине, гораздо лучше быть бесправным рабом где-то за границей.
Массовое сознание наріда еще долго не дойдет до этой мысли.
Пересiчный давно считает, что ''моя хата с краю'', и нечего объединяться в профсоюз и отстаивать свои права (как в ''развитых'' странах).
Потому персiчный моет туалеты в Польше, будучи полностью бесправным.
А профсоюзы дискредитировал совок, там это была имитация на подсосе у КПСС.
С другой стороны, есть спецы, которые реально что-то знают и могут, и их ставят на одну планку с Василием и зп 50% на 50% считают. Ну, и если в стране не нужны спецы- они идут туда, где они нужны.
грамм золота в СССР стоял 50 рублей. причем я не уверен что это чистого. Как бы не ювелирка 375 пробы.
значит золотой сеятель обошелся бы покупателю рублей в 400-500.
3 среднемесячные зарплаты.
много их накупали.....
А империалы вполне ходили между пересічными, почитайте ''Записки вредителя''.
В СССР стали продавать монеты из драг.металлов только под олимпиаду-80.
''Сеятели'' тоже 1980 года чеканки.
И то, в основном в расчете на туристов с валютой.
А не для своих с деревянными рублями.
Так себе источник, но пусть.
Там как раз есть тиражи советских ''сеятелей''.
В довоенном СССР чеканили золотые ''империалы'' царским штемпелем исключительно для оплаты импортных товаров.
На внутреннем рынке их не было, наоборот, СССРия всем путями вытягивала у населения все ценное.
Советского ''сеятеля'' в то время начеканили черезвычайно мало.
Его выпускать начали под олимпиаду-80, в расчете на туристов.
Их не выпускали внутри страны.
Не принимали буржуи необеспеченные советские рубли)
Если почитаете советскую довоенную литературу, все ВЭД операции считались на ''золотой рубль''.
Это те самые начеканеные совками империалы)
Они не знают сколько людей уехало.
По одним данным - 7 миллионов , по другим 300 тысяч.
но точно знают , что «Большинство из них привлечены к физическому труду — 93%.».
Вот просто с точностью до процентов.
И не важно, может они в тот же день вернулись.
Не удивлюсь, если меня посчитали за 2-3 заробітчан)
люди работают там , где больше платят. Так было всегда.
при совке - ехали в Сибирь. там платили 600 рублей , а в Харькове - 150.
кто тогда кого предавал ?
Да он и не деньгами наверно платит.
Или в городках — в такое же рабство к нашему святому малому наебизнесу.
Потому и едут за границу за адекватными з/п.
Т.к. на родине з/п больше похожа на милостыню.
их 20000 рублей , на которые слетались все таджики - это 7000 гривен. всего-навсего...
«Средняя зарплата на должности «Дворник» (Рязань) составляет 12 516 руб. в месяц, что соответствует среднему показателю по стране.»
поделим на 2.5 - получим 5000 гривен.