На позачерговому засіданні Верховна Рада має розглянути запропоновані урядом зміни до державного бюджету. Аби вивільнити кошти на боротьбу с епідемією та екстренні заходи підтримки економіки, Кабмін пропонує скоротити окремі видатки.
Чому зараз не можна скорочувати видатки на науку
Та чи виправданим є зараз скорочення фінансування наукових досліджень і які наслідки матиме таке рішення, про це на своїй фейсбук-сторінці розповів голова ради Нацбанку Богдан Данилишин.
Менше - на чиновників, більше — на розвиток
Важливе значення матиме не тільки дефіцит держбюджету, а й підходи щодо підтримки вітчизняного виробника та науки. Не чиновник, а національний виробник і наука будуть визначати подальший розвиток держави.
Мають бути збережені всі видатки розвитку, які забезпечують можливість для вітчизняних виробників вижити в цей складний час. Обмежені до мінімальних видатки для контролюючих і наглядаючих структур різного рівня.
Активна підтримка державою сфери досліджень, розробок та інновацій, покликана генерувати позитивні ефекти для всього суспільства, сприяючи поширенню нових знань і розширюючи потенціал виробництва якісно нових товарів і послуг.
Читайте також: Кабмін пропонує виділити додатково 20 мільярдів на індексацію пенсій
В Україні ж, на жаль, державна політика останніх років фактично підривала основи розвитку національної інноваційної системи. Як наслідок, країна виштовхується на узбіччя світового науково-технологічного розвитку — інноваційна активність вітчизняних підприємств та їх попит на науково-інноваційні розробки є критично низьким, а рівень державного фінансування наукової сфери є несумісним з цілями отримання нових знань та способів їх застосування.
Україна витрачає на науку, як Чілі і Аргентина
Згідно пропонованих змін до держбюджету передбачається тотальне скорочення державних видатків на наукову сферу. Рівень цих витрат порівняно з іншими країнами і так знаходився на критично низькому рівні: за планом на 2020 р. — 10,6 млрд грн (або 0,2% ВВП) при тому що відповідно до статті 48 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» держава має забезпечувати бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності у розмірі не менше 1,7% ВВП.
Однак впродовж останніх 15 років пріоритетність науки серед напрямів спрямування видатків державного бюджету скоротилась більш, ніж вдвічі: якщо в 2015 р. частка витрат на науку серед бюджетних видатків державного бюджету становила 2%, то в середньому за останні 4 роки – лише 0,8%.
Читайте також: Дефіцит держбюджету може зрости в 3,5 раза — заступник голови Офісу президента
Як наслідок скорочення державної підтримки науки — Україна зараз знаходиться серед країн з найнижчим рівнем «науково-дослідної капіталізації» ВВП. Так виконані в Україні дослідження і розробки (ДіР) в 2019 р. становили за оцінкою лише 0,4% ВВП, в той час як в середньому по країнах ОЕСР цей показник становить 2% ВВП. Згідно стратегії ЄС «Європа-2020» поставлено завдання довести рівень фінансування науки в країнах ЄС до 3% ВВП в 2020 році.
Порівняно з країнами ОЕСР частка ДіР в економіці України відповідає рівню таких країн як Чилі, Румунія, Латвія, Аргентина. Найбільші обсяги виконання ДіР спостерігаються у Швейцарії – 3,4%; Кореї – 4,2%; Ізраїлі – 4,3% ВВП.
Скільки залишилось вітчизняній науці
За останні 10 років чисельність дослідників України скоротилась більш, ніж вдвічі. Україна входить до числа країн з найменшою концентрацією дослідників: 12 осіб на 10000 населення проти 55 в країнах Європи та ОЕСР.
Зазначені невтішні для Україні цифри говорять про те, що процес руйнації наукової сфери України вже запущено – активно відбувається виїзд наукових кадрів за кордон, їх працевлаштування у інших сферах, погіршення вікової структури науковців, втрата наукових шкіл, деградація матеріально-технічної бази наукових установ.
Читайте також: Друкувати гроші і зупинити економіку. Які помилки може допустити влада під час карантину
При продовженні зазначених тенденцій ще кілька років з високою вірогідністю у науковій сфері проявлятиметься ефект гістерезису, внаслідок якого відродження української науки буде неможливим навіть при суттєвому збільшенні бюджетного фінансування. Українська наука просто перестане існувати як інститут українського суспільства.
Коментарі - 36
Максимум, что эти могут родить — реформу правописания украинского.
Рентгенаппараты уже более 100 лет производят.
Насчет УЗИ и кристаллов — есть большие сомнения.
если что - к узкопрогфильному специалисту раньше сидела очередь бабушек , рассказывающих истории своей жизни - и попасть туда было нереально. А теперь бабушек отсекают семейные врачи. Как и во всем мире.
Производство может быть наукоёмким, а то Вы так и «институт национальной памяти» к науке припишете...
> Рентгенаппараты уже более 100 лет производят. Насчет УЗИ и кристаллов — есть большие сомнения.
Угу, и 100 лет ни конструкция, ни качество изображения не менялись, всё так. И производят прям вот все, в какую страну ни ткни. Так погуглите УЗИ Радмир, институт монокристаллов можете погуглить, не нужно верить на слово, конечно.
Перший крок до цього зроблено — почали закривати кордони.
Другий крок — скорочення витрат на розвиток науки та освіти
В изначально криво выстроенную систему сколько не влей – результата не будет.
Сначала реформирование, дерегуляция и максимальное привлечение частного сектора – только потом деньги налогоплательщиков. Никак не наоборот.
Всем этим плагиаторам, псевдо-ученым, проФФесорам быстро объяснят в частной сфере, кто они есть на самом деле. В своем нынешнем виде они могут существовать только под крылом государства, когда все «бесплатно».
Назовите хоть один частный технический университет в Украине который вошел в международный рейтинг.
Лично моё мнение, что в Украине сейчас нет потенциала, для продвижения науки, а ваши предложения убьют то крошечное, что осталось и что может послужить трамплином в будущем. У знакомого двоюродный брат в Америке, он имеет ученую степень, преподаёт в университете и работает в клинике, так вот у него годовая зарплата более 2 миллионов и ещё имеет госфинансирование на исследования. И вы хотите сказать, что какой то « бриллиант» будет сидеть в Украине , на этих копейках и продвигать науку? - Держите меня семеро! Никакой реформой «бриллиант» здесь неудержать, не летайте в облаках, а платить ему как в штатах нет ресурсов.
Если ты не умеешь делать ничего кроме обучения, то чему ты учишь? Учить?
Это только наши проФФесора с голоду помрут, если их убрать от государственной кормушки, так как нихрена больше не умеют.
И тот двоюродный брат знакомого, который не только учит, но и работает в клинике, лишь подтверждает сказанное.
Вот прямо сейчас, на наших глазах, это происходит с рынком земли. Чуть позже заболтают трудовую и налоговую реформы, накопительную пенсию. А еще через 30 лет все опять удивятся, почему ничего не работает, кругом нищета, минимальный рост экономики, низкие зарплаты и пенсии.
Разрушать там практически нечего, оно уже давно мертво. Но можно до поры до времени подпирать труп бревнами и делать вид, что он живой, а за спиной сидеть на схемах и пилить бюджет.
И все это под бесконечное визжание электората с тезисами, похожими на ваши: «не дадим уничтожить медицину и образование», «не дадим продать народную землю», «нет трудовому рабству», «нет приватизации» «соросята кругом» и т.д.
А 80-летняя бабушка из предыдущего коммента чудом уцелела, или при царе училась?