24 березня 2020, 9:11 Читать на русском

Друкувати гроші і зупинити економіку. Які помилки може допустити влада під час карантину

Деякі кроки на перший погляд можуть здатись ефективними для підтримки економіки, але насправді дорого обійдуться для держави. Зокрема, існує ризик запустити інфляцію та позбавити грошей тих, хто може ними найефективніше розпоряджатись.

Існує ряд кроків, які на перший погляд можуть здатись ефективними для підтримки економіки, та насправді дорого обійдуться для держави.

Група економістів, які представляють фінансові компанії та дослідницькі організації, підготували спільний лист. В ньому вони пояснили, яким чином Україна може пройти нинішню кризу з найменшими втратами і чого не варто робити за жодних обставин. «Мінфін» публікує ключові тези листа.

Принципи, якими слід користуватись

Масштаб витрат на програми підтримки бізнесу і громадян має відповідати обсягу ресурсів, які можна знайти та витратити на такі програми без ризику стрибка інфляції, знецінення доходів громадян і фінансової дестабілізації.

Економічне навантаження кризи повинно бути розподілено між державою, бізнесом та населенням. Держава не може допомогти всім. Державну допомогу мають отримувати тільки ті, хто її справді потребує.

Пріоритетом для держави має бути максимальне збереження зайнятості – єдиного джерела доходів для більшості населення. Пріоритетом для бізнесу має бути збереження робочих місць – можливо, з тимчасовим зниженням зарплат.

Державна допомога спрямовується туди, де позитивний ефект від неї для економіки буде найбільшим. Наприклад, тим, хто втратив засоби до існування, і тому з більшою ймовірністю купуватиме продукти харчування та медикаменти, а не валюту.

Держава повинна уникнути ручного розподілу ресурсів, яким створюються засади для корупції та неефективного спрямування дефіцитних коштів.

Якщо влада діє за стратегією, що здавалася оптимальною на певному етапі, не варто боятися її змінити, коли стає очевидно, що вона не працює, або якщо хтось успішно випробував більш ефективну стратегію. Адаптувавши найкращі практики та гнучкі стратегії у боротьбі з вірусом, ми зможемо вийти з кризи сильнішими.

Читайте такожБоротися з кризою разом: бізнес запропонував владі план дій

Максимальна відкритість та пояснення рішень, які приймаються, їх причин та наслідків. Необхідно зберегти довіру та співпрацю між різними рівнями влади (центральна та місцева) та між владою і людьми, виконувати свої обіцянки. Довіра та поінформованість – найкращий засіб від паніки.

Як ефективно залучити гроші

Якнайшвидше завершити перемовини з МВФ, доклавши зусиль для збільшення обсягу програми та домовившись про спрямування до бюджету суттєвої частини позики. Досягнення домовленості з МВФ дозволить залучити підтримку інших офіційних кредиторів (Світовий банк, Європейський Союз, США тощо).

Максимально використати вже наявні та доступні кредитні програми міжнародних фінансових організацій, зокрема, ЄБРР та ЄІБ, для фінансування інвестиційних проектів.

Настав час економити. Обирай вигідний депозит у каталозі від «Мінфіну»

Ретельно переглянути видатки по кожному з розпорядників бюджетних коштів, скоротити некритичні видатки та максимально перенести фінансування незахищених статей на другу половину 2020 року.

Підвищити ставки за ОВДП для залучення тимчасово вільної ліквідності банків та інших учасників ринку.

Як ефективно використовувати ресурси

Надати можливість мікропідприємцям, які вимушено закрилися, тимчасово реєструватися у Державній службі зайнятості як безробітним без закриття ФОП; тимчасово виплачувати допомогу з безробіття тим, кого відправили у неоплачувану відпустку.

Зробити Державну службу зайнятості хабом з перерозподілу робочої сили до тих секторів, де зараз нестача працівників (наприклад, доставка товарів з магазинів та аптек додому споживачам), залучати тимчасово незайнятих людей на оплачувані громадські роботи (включно зі доставкою товарів першої необхідності та ліків одиноким літнім людям та родинам на самоізоляції).

Додатково виплачувати щомісячну фінансову допомогу на дитину дошкільного та молодшого шкільного віку на карантині у розмірі прожиткового мінімуму у випадку, якщо обидва з батьків втратили оплачувану роботу або дитина проживає з одним із батьків, що втратив оплачувану роботу (включаючи неоплачувану відпустку).

Читайте такжеПовний перелік заходів, які ввів НБУ на банківському ринку на час карантину

Виплачувати працюючим пенсіонерам 50% від заробітної плати на час карантину, якщо вони залишаються вдома, робоче місце має за ними зберігатись. Підприємство звільнене від сплати ЄСВ за зарплатами таких робітників, половину витрат на оплату праці компенсує держава.

Виплачувати з фонду соціального страхування компенсацію одному з батьків, який доглядає за дитиною на час карантину в закладах освіти, за схемою, аналогічною лікарняному з догляду за дитиною на час її хвороби.

Приклади неефективних рішень

Повністю зупинити економічну діяльність – адже ціною стане різке збідніння громадян, зростання злочинності, падіння доходів бюджету та відсутність коштів на фінансування медицини та інші критичні видатки.

В односторонньому порядку відмовитися від виплат за державним боргом («стихійний дефолт»). Це може призвести до непередбачуваних наслідків та масштабної фінансової кризи, а отже – не дозволить економіці швидко відновитися після коронакризи.

Монетизувати дефіцит бюджету («друкувати гроші») через прямий викуп державних облігацій коштом Національного банку. За низької довіри до гривні це може призвести до неконтрольованої спіралі девальвації та зростання цін. Тому ми не можемо стимулювати економіку трильйонними вливаннями, як це роблять США та Євросоюз.

Уряду не виконувати свої зобов’язання, наприклад, відмовлятися відшкодувати ПДВ. Це підірве платоспроможність підприємств, і без того слабку через кризу, та може відновити корупційні схеми, які панували до 2014 року.

Повністю скорочувати капітальні видатки, оскільки це джерело зайнятості, особливо – в умовах безробіття, що зростатиме.

Читайте такожВід рожевих окулярів до прийняття. 5 стадій проходження кризи у бізнесі

Вживати заходи, які знижують доходи місцевих бюджетів. Місцева влада краще знає потреби своїх мешканців та може розподілити ресурси більш ефективно. Так, звільнення компаній від податку на нерухомість та землю було прикладом надто широкої допомоги, від якої постраждали місцеві бюджети.

Коментарі - 11

+
+9
Алексей Козырев
Алексей Козырев
24 березня 2020, 10:25
#
Абсолютно правильные советы. Главное — чтобы к ним теперь прислушались, а не лезли в авантюры с полным закрытием предприятий и т.п.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
24 березня 2020, 10:59
#
ЧП - хочет только Аваков. Рюкзаки не покупают (
+
+71
Maleficarum
Maleficarum
24 березня 2020, 11:05
#
«Монетизировать дефицит бюджета («печатать деньги») через прямой выкуп государственных облигаций за счет Национального банка. При низком доверии к гривне это может привести к неконтролируемой спирали девальвации и росту цен. Поэтому мы не можем стимулировать экономику триллионными вливаниями, как это делают США и Евросоюз.»  Что  за  тупой   совет  блин ?   Да Именно  надо  печатать  деньги  по  аналогии и Штатов и ЕС  и Китая. Не  будут  печатать   если  гривон  и не  станут  вливать  в  экономику  эти  деньги  Всё остановится.. Ни  у  предприятий  ни  у  населения  не  будет  средств  Станет  вся  торговля  и сфера  услуг..  Укрепится  гривна  к  доллару  но  начнётся  рецессия  А именно  этого   больше всего  боятся  страны   печатающие  деньги.. Пусть   девал  будет  Наши  товары  смогут   по  цене  конкурировать   при  экспорте  Валютная выручка  от  продаж  увеличится..  Да- инфляция  в стране  будет  выше планируемой  но при  нормализации  ситуации  НБУ  в  последствии  эту  гривну    лишнюю  абсорбирует  через  ОВГЗ.
+
0
skylake3
skylake3
24 березня 2020, 12:53
#
Так ОВГЗ это в конечном итоге пенсии, зарплаты бюджетникам, субсидии и прочие льготы и тому подобное. Это как раз и будет инфляцией и вряд ли однозначным числом, если карантин затянется более трёх месяцев.
+
+13
BexOne
BexOne
24 березня 2020, 12:55
#
В целом Вы правы, но в статье речь о триллионах гривен. Думаю, авторы подразумевали как раз меньшие порядки (например те 200 лярдов стабфонда, о котором сейчас говорят в СМИ).
Лично для меня самое неоднозначное было: «Повысить ставки по ОВГЗ...». При позитивном сценарии сотрудничества с МВФ (а сегодняшние новости на это явно указывают) такое решение может принести больше вреда, чем пользы.
+
0
Богдан Перчук
Богдан Перчук
24 березня 2020, 13:51
#
Учитывая ВВП США более 20 трлн. долл. и объем поддержки от ФРС более 1 млрд. (5% от ВВП), Украине с ВВП порядка 4 трлн. грн., как раз и надо 200 млрд. грн.
+
0
iuriivladimirov
iuriivladimirov
26 березня 2020, 22:48
#
«Что  за  тупой   совет  блин ?   Да Именно  надо  печатать  деньги....»

«На тебе сто миллионов, впрочем возьми все, я себе еще нарисую...»-Вот печать, министр финансов адьютант Попандопуло из Одессы.
+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
24 березня 2020, 18:59
#
Повысить ставки по ОВГЗ для привлечения временно свободной ликвидности банков и других участников рынка.

Это тоже не очень эффективная мера для государства - только  финансовые спекулянты будут иметь  «гешефт».
Банкиры что, не имеют других мест вложения свободной ликвидности? - КРЕДИТУЙТЕ  экономику,а не думайте как нажиться «во время чумы».
Если уж у нас в стране такой критический момент,то ОВГЗ нужно предлагать напрямую населению,а не через финансовых посредников-спекулянтов.
+
0
Conclusion
Conclusion
25 березня 2020, 17:48
#
Разве есть кого кредитовать? Заёмщик обязан быть платёжеспособным.
+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
25 березня 2020, 18:37
#
Ага,расскажите это банкам,которые живут за счёт ЗАЁМНОГО капитала,а когда приходит «час Х» - оказываются неплатёжеспособными.
+
0
Wless
Wless
25 березня 2020, 8:11
#
Смысл статьи правильный заботится о рабочих местах -это блин основа всего, но сейчас вижу только какие ещё рабочие места.  Это наверно потому что рабочие больше не влияют на выборы их слишком мало, а решают всё пенсионеры.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама