За підсумками 2019 року по відношенню до гривні девальвували всі без виключення валюти світу. Це зробило гривню валютою, яка найбільше зросла протягом 2019 року.
Зміцнення гривні: скільки втратили експортери і держава
До яких наслідків це призвело, розповів на своїй сторінці в фейсбук член Ради Нацбанку Віталій Шапран.
Торговий дефіцит зріс на $0,75 млрд
Моя особиста експертна оцінка платіжного балансу за підсумками 2019 року така: фундаментальних причин для укріплення гривні до основних резервних валют не було і немає. Дуже добре, що наприкінці року НБУ дослухався до грудневих рекомендацій Ради НБУ і помітно поповнив золотовалютні резерви. І дуже погано, що цього не зробили впродовж року. Тоді коливання були б більш рівномірними, а ЗВР (можливо) – більшими.
Якщо Ви уважно подивитесь на підсумки року, то торговий дефіцит в нас зріс на $0,75 млрд. Це небагато, але факт, що торговий баланс погіршився, залишається фактом. Всі спроби виправдатись, що насправді торговий дефіцит у співвідношенні до ВВП впав, — це дитячий садочок. Співвідношення торгового сальдо до ВВП потрібне для оцінки ефекту впливу зовнішньої торгівлі на ВВП, і для того, щоб зовнішні аналітики розуміли, наприклад, $12 млрд дефіциту – це багато, чи мало для України. Коли на міжбанку є дефіцит валюти, він вимірюється не у % до ВВП, а у доларах США або євро.
Дані: НБУ
Експортери не дорахувалися $3-5 млрд
Друге, на що потрібно звернути увагу, – збільшення розриву між імпортом та експортом товарів. За рік розрив збільшився з $12,7 до $13,9 млрд, в тому числі це відбулось за рахунок сильної гривні. При чому український експорт не падав, а показував безумовну тенденцію до зростання, збільшившись з $56 млрд до $60 млрд.
Обирай надійний валютний депозит та отримай додатковий бонус від «Мінфіну»
На мою думку, зростання відбулось завдяки гарній ціновій кон’юнктурі для нашого експорту на зовнішніх ринках і врожаю 2019 року. Розповіді про те, що наша гривня укріплюється і на експорт це майже не вплинуло – цілковита маячня, негативний вплив був. Самі виробники його оцінюють у обсягах виторгу від 5 до 15%, і якщо брати їх висновки за основу, то в середньому на товарному експорті ми втратили десь $3-5 млрд за рахунок укріплення гривні. Враховуючи наші спроби взяти у МВФ $5,5 млрд, для України це помітна сума.
Бюджетні нарахування
Тепер що стосується фінансової частини. Безумовний позитивний влив укріплення гривні є на зовнішній борг. Негативний вплив на всі ті доходи держбюджету, які залежали від курсу: імпортний ПДВ, акциз і т.д. Не забудемо сюди додати і втрати за податками від експортерів, які втратили $3-5 млрд валютного виторгу (про ці втрати якось часто забувають).
Читайте також: Чому «жити по кишені» — помилкова модель для України
Певні питання залишаються і до оцінок по притоку коштів заробітчан. У 2019 році ця стаття зросла с $11,5 до $12,9 млрд. Мало хто знає, але значна частина цієї статті оцінюється не по руху живих грошей, а на дооцінках НБУ. Звісно дооцінки потрібні. Це специфіка нашої економіки, тому це об'єктивна необхідність. Але по цих дооцінках (принаймні в мене) є багато питань. Тобто ця стаття платіжного балансу не є надійною і гарантованою в плані фактичного припливу валюти.
Коментарі - 39
Лучше бы занимались разгоном армии различных чиновников, замов и зам замов после замов.
Ребята, снимаем чехлы, похоронят отечественного производителя, зарабатывать деньги в стране будет некому. Или вы и правда думаете, что нам будут одалживать под % и это будет бесконечно? И не нужно рассказывать, что США в долг живут и норм. Мы если что так сильно не США. Вы обратили внимание, что жить становится дороже? Заробитчане с этим мириться не станут. Есть вероятность остаться с армией чинуш, и пенсионеров, а да гривна будет крепкая, очень, но не долго …
И чего добились ? Где тот волшебный результат , ради которого все это было ?
А пол-года гривна поросла - и вопли «котострофа!!!!!»
А если бы на выборах голосовали всегда не сердцем, а головой, результат был бы ещё лучше.
«А пол-года гривна поросла - и вопли «котострофа,» если темп укрепления не сбавить то может ещё года пол выдержим.
на последних выборах головой - это порошенко , или зеленский ?
а на предпоследних - тимошенко или порошенко ?
кто это - «головой» ?
«пол-года выдержим» и что ? развалимся ? все рухнет ? а почему ?
в 2014 году , когда валюта упала в 3 раза - не развалились , а сейчас (с колебаниями +-5 % ) - рухнем просто ?
5% укрепление поспособствовало дырке в бюджете. Интересно что будет если гривну укрепить ещё на 5% ? Мазохизм какой-то.
Заложить в бюджет 25 - и никакого мазохизма и никаких дырок.
Можно конечно сопротивлятся укреплению. Печатать десятки миллиардов гривен и принудительно выкупать доллары в НБУ по 28.
Но вопрос - через сколько времени эти напечатанные миллиарды вывалятся на рынок и обвалят экономику.?
І це ж чекає діючу владу, якщо не злізуть з популізму.
Что там? Надо только подождать? Ну, подождём …
Думаю недолго осталось.
Покращеня говоришь? Ну-ну …
Поэтому растущий курс всегда нравился власти (если конечно не обвально растущий), всегда можно было рассказать, на сколько сотен они повысили пенсии, забывая сказать, а сколько из этого съела инфляция.
И по правильному - традицию нужно менять. И если, есть зависимость от курса, то нужно в той мере, что зависимо от курса привязывать повышение выплат от движений курса. То есть условно будет средний курс за 2 кв. 2020 года - 27, поднимем пенсии на 10%, если не будет то поднимем на меньше - пропорционально.
Как-то так. Там сложная экономика и математика, но у нас целый Минфин сидит. Могут и справится. Это ясно лучше, чем брать прогноз курса от НБУ, который явно не может его точно предсказать и потом не выполнять бюджет.
и криков «мародеры» я что-то из США не слышал...
П.С. Кто-то заработал космическую прибыль, думаю этот факт достоит расследования СБУ.
А жить сейчас без промышленности запросто - кто видел английские товары в последние 10лет? Дают в долг, кредиты и .... жируют. Мы не сшп, нам так не жить, но в принципе можно свою промышленность закопать и жить на кредиты, как польша
У них образование , медицина , развлечения. Те сферы , где создаются миллиарды долларов.
английские товары вы и в предыдущие 50 лет не видели. это не удивительно.
и чистый воздух - бонусом.
открывайте. я - точно не мешаю.
https://www.youtube.com/watch?v=wV1MDfkYzUU
Підписуйтесь на youtube-канал Finance.ua та залишайте свої коментарі під відео.
https://www.youtube.com/watch?v=r_UJ229kDU8
Подписывайтесь на youtube-канал Минфина и оставляйте комментарии с вопросами под видео.