Депутати зареєстрували законопроект №2798, який пропонує обмежити максимальний розмір зарплат керівників і працівників держсектору до 10 десяти мінімальних зарплат. Про це пише РБК-Україна.
У Раді запропонували встановити ліміт розміру зарплат в держсекторі
Що пропонують
Автори документа пропонують встановити межу зарплат держслужбовців у розмірі десяти мінімальних зарплат, тобто — 47 230 грн.
У пояснювальній записці до законопроекту депутати зазначають, що останнім часом в країні з оплатою праці, преміями та грошовими винагородами склалася абсурдна ситуація. Іноді співвідношення між максимальною і мінімальною зарплатою в одній установі, організації або на підприємстві перевищує 1 до 400.
Читайте також: Нові зарплати для чиновників: Кабмін встановив сітку зарплат
На думку депутатів, прийняття цього закону допоможе зменшити несправедливий розрив між доходами чиновників та керівників держпідприємств і простими працівниками, а також зменшить витрати бюджету.
Читайте також: Зарплати держслужбовцям планують збільшити на 30%
Раніше повідомлялося
- На програму комплексної реформи державного управління в бюджеті на 2020 рік передбачені 1,06 млрд грн, з них 818 млн грн — на зарплати держслужбовців.
- Уряд оприлюднив інформацію про доходи українських міністрів. Найбільша середня зарплата — у Авакова, найнижча — у Дубілета.
- За даними Держстату, середня номінальна зарплата штатного працівника підприємств, установ та організацій України у грудні 2019 року становила 12 264 грн, що на 16% більше порівняно груднем 2018 року.
- Минулого тижня прем'єр-міністр Олексій Гончарук доручив Мінекономіки сформулювати пропозиції щодо перегляду політики оплати праці топ-менеджерів та наглядових рад. І зазначив, що оплата праці повинна бути конкурентною, але разом з тим — справедливою.
Коментарі - 6
https://www.youtube.com/watch?v=wR0kOHbfhBU
Подписывайтесь на youtube-канал Минфина и оставляйте комментарии с вопросами под видео.
Зарплата в гос секторе должна быть прозрачной и рыночной - с фиксированным окладом и KPI. Премии - это абсолютно непрозрачная вещь в гос секторе, которая зависит не от качества выполненной работы, а от скорее благосклонности руководителя и лояльности работника.