Минулого тижня ЗМІ повідомили про збільшення кількості безробітних на 17%. Однак міністр економіки Тимофій Милованов запевняє, що «зради» в цих цифрах немає. Навпаки — можна відшукати «перемогу».
Скільки в Україні безробітних і чи стає їх більше
Які насправді тенденції на ринку праці і чому з’явились цифри про зростання безробіття міністр розповів на своїй сторінці у фейсбук. «Мінфін» наводить аргументи міністра.
Сезонний фактор
Якщо порівнювати рівень безробіття за 9 місяців 2018 та 2019 років, то він знизився на 0,5% — з 8,6 до 8,1%.
Але днями в мережі поширювали інформацію, що показник непрацевлаштованих осіб з листопада зріс на 17%, що абсолютно не відображає загальну тенденцію ринку праці. Чому? Зростання офіційно зареєстрованих безробітних з листопада до грудня відбувається кожного року. Зазвичай на 15-17%. Це сезонне явище пов’язане зі зменшенням роботи в сільському господарстві в цей період. А як тоді правильно дивитись на цей показник? Потрібно порівнювати рік до року — тобто кількість офіційно зареєстрованих безробітних в грудні 2019 до грудня 2018 року. І тут ми бачимо, що цей показник впав майже на 1%.
Статистика і реальність
Є ще різниця між офіційно зареєстрованим безробітними і всіма безробітними. 17% — це про офіційно зареєстрованих. Падіння рік до року на 1% — це теж про офіційно зареєстрованих. А падіння на 0,5% кількості безробітних — це про всіх безробітних, зареєстрованих і ні.
Справа в тому, що на облік до Державної служби зайнятості стають лише 22% непрацевлаштованих осіб, тобто статус офіційно зареєстрованого має тільки кожен 5-й безробітний українець.
Про позитивні зрушення свідчить і триваюче зменшення середньорічної кількості зареєстрованих безробітних — з 460,2 тис. осіб у 2015 році до 306,8 тис. осіб у 2019 році.
Статистика — це добре, але реальна ситуація на ринку праці вимагає комплексної реформи, яку ми започатковуємо.
Читайте також: Що чекає трудових мігрантів у 2020 році
Урядовий законопроект про працю цілком врегулює існуючі форми співпраці між працівником та роботодавцем. Бо нашою метою є зростання доходів людей та зниження рівня безробіття до середньоєвропейського показника у 5 % через модернізацію Державних служб зайнятості та з питань праці, а також — створення додаткового мільйону робочих місць за найближчі 5 років.
Коментарі - 5