За підсумками 2019 року українці збільшили обсяг вкладень в облігації внутрішньої державної позики на 3,7 млрд грн. Таку статистику оприлюднив НБУ на своєму сайті.
Більше $4,5 мільярдів. Нерезиденти збільшили вкладення в ОВДП в 18,5 разів за 2019 рік
За даними Національного банку України, на 3 січня 2019 року обсяг портфеля ОВДП фізосіб становив 6,073 млрд грн. На 3 січня 2020 року цей показник досяг 9,78 млрд грн.
Рекордний попит
Ще більш вражаючі результати показали нерезиденти. За 12 місяців вони збільшили обсяг вкладень в українські боргові папери у 18,5 разів — з 6,349 млрд грн до 117,72 млрд грн (на 3 січня 2020 року).
Для порівняння: обсяг вкладень нерезидентів в ОВДП України в 2018 році виріс на 1,13 мільярда гривень або на 21,7%.
ОВДП, які перебувають в обігу на 2 січня 2020, млрд грн.
Коли Мінфін буде платити за боргами
- За даними НБУ, більше половини викуплених нерезидентами українських облігацій внутрішньої державної позики погашаються в 2022-2025 роках.
- Виплати в найближчі два роки достатньо рівномірно розподілені в часі.
- Як зазначають у НБУ, істотне зростання вкладень нерезидентів в ОВДП в 2019 році дозволив профінансувати поточні боргові виплати; замістити частину валютного боргу гривневим; значно знизити вартість запозичень і подовжити їх терміни.
Надійні інвестиції в ОВДП. До 14% річних + бонус від «Мінфіну»
Піраміда чи ні
В Нацбанку стверджують, що ніякої піраміди держборгу в Україні не існує. Як заявила в інтерв'ю «Мінфіну», піраміда — це коли позичають все частіше і дорожче, а терміни позик скорочуються.
«А коли ти позичаєш дешевше і на довше — це не піраміда, це заміщення дорогого і короткого ресурсу більш дешевим і довгим. Україна рухається до того, щоб скоротити витрати держбюджету на обслуговування боргу і поступово робити реформи», — зазначила Рожкова.
Коментарі - 23
«У наступному році до погашення – ОВДП близько на 200 млрд грн – їх потрібно буде замінити іншими коштами, – пояснює Козак. – Кошти українських банків, швидше за все, знову будуть інвестовані, оскільки у них більше немає інструментів. З коштами, отриманими від іноземців, складніше. якщо їх буде влаштовувати прибутковість, вони залишать гроші, якщо ні – будуть виводити з України, правда, поки не дуже великі суми, оскільки іноземці вкладалися в папери з погашенням в 2021, 2022, 2023 і навіть 2025 роках».
Водночас, говорить він, не виключено, що вплив нерезидентів на валютний ринок зросте.
«Потрібно буде додатково залучити для покриття дефіциту бюджету в наступному році близько 90 млрд грн. Більша їх частина буде (акумульована) через внутрішню позику. Але у нас немає такого обсягу коштів на внутрішньому ринку, відповідно, без іноземців нам не обійтися. Іноземці можуть сказати: ми, умовно, під 10% річних не готові, давайте нам 12% прибутковість. Тому ми можемо опинитися в залежності від іноземців», – розповів експерт.
А якщо порахувати в доларі і євро? Чому пані Рожкова забуває сказати, що зменшення дохідності ОВДП в гривні за умови настільки стрімкого її зміцнення, означає стрімке ЗРОСТАННЯ дохідності ОВДП у валюті? Чи ми вже домовились з США, що вони замість джавелінів будуть відправляти нам контейнери безкоштовних доларів? А може наші кидали з Мінфіну і НБУ сподіваються, що перед кожним черговим погашенням ОВДП влаштовуватимуть «чорну п'ятницю» і зусиллями спекулянтів заганятимуть на кілька днів курс до 27-30, а далі знову планове зміцнення до 20?
Взагалі, якщо врахувати той факт, що українська гривня без будь-яких зовнішніх економічних маркерів (за якими хоч якось можна робити прогнози) може за 1-2 дні ось так круто на 2 гривні знецінитися до основних валют, то будь-які розмови про дохідність ОВДП не має сенсу - якою б не була номінальна дохідність, реальна визначається кидалами: Мінфіном вкупі з НБУ і спекулянтами.
Зверніть увагу скільки за ці 2 дні НБУ викупив валюти в резерви, що і стало причиною розвороту. І як показує сьогоднішній день - тимчасовим розворотом.
- або закінчення казки ОВДП - припинення «інвестицій» нерезидентів
- або світова фінансова криза
- або відмова МВФ від співпраці (ми не виконуємо зобов'язань)
-або «щось не так пішло з відкриттям ринку землі»
і так далі.
Щодо викупу НБУ, то він викупив, по суті, саме те, що Нафтогаз був примушений Урядом продати для закриття діри в бюджеті. Причому Нафтогаз продавав позичені кошти + кошти вже з бюджету 2020. Тобто станом на 3.01.2020, щойно піднявши писки з олів'є, ми вже можемо констатувати діру в бюджеті 2020. Ви цього не бачите? 1+1 Вам у поміч.
В стабильном 2013 было -6,5%
До речі, сьогоднішні «всього 1,7% дефіциту» намалювались, незважаючи на зростання в 10 разів запозичень Уряду через ОВДП, виплату Нафтогазом дивідендів наперед (і не тільки Нафтогазом) плюс частини з вже отриманих 3 лярдів від РФ.
І ще раз повторю свою тезу: поспіх України у питанні домовленостей з РФ по транзиту (при усіх козирях на наших руках) - це, в першу чергу, заради тих 3 лярдів, які РФ погодилась віддати ВЖЕ ЗАРАЗ. Дуже вже це нагатує 3 лярди януковича.
Им бы 200%, а лучше 500%.
Бабки и без того через Кипр отлично заводятся.
Влиять на курс?)
Кому они б эти облигации продали, при попытке ''повлиять на курс'', с доходностью 90%?)
Ну правда.
Это инв.банки и хэдж-фонды с нашими облигациями развлекаются.
Они б в 100 раз больше вложили, в мире дефляция.
Но объемы выпуска облигаций маленькие.