Мінфін - Курси валют України

Встановити
24 грудня 2019, 7:40

Чому уряд не може виконати бюджет-2019

Цьогорічний бюджет може недоотримати більше 50 млрд грн. від запланованих доходів, - повідомили у Міністерстві фінансів. Щоб вийти на запланований обсяг дефіциту, уряд повинен відмовитись від фінансування деяких державних програм.

Звідки взялася «діра» в бюджеті та як можна врятувати ситуацію, пояснив на своїй сторінці в Facebook екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник.

Де загубились доходи

Незадовго до завершення року ми почули звістку про рішення обмежити бюджетні виплати поточного року. Це з того набору рішень, що мало кого радують. Мене теж. Як і пов’язані з цим проблеми ручного режиму. Для когось це привід засвітитися і знайти крайніх. Як на мене – це добрий привід побачити проблеми, зрозуміти їх і спробувати адекватно діяти.

Бюджет поточного року за доходами виконувався «зі скрипом». Що ж трапилося?

Бюджетні доходи є продуктом двох головних чинників. Перший – це зростання економіки, або те, що реально збільшує наш «бюджетний стіл». Другий — це гарна ілюзія збільшення нашого столу через інфляцію. Це як додати води до молока: ніби стало більше, але смачніше не стало і користі більше не принесло.

Читайте також: Курс вдарив по бюджету

Бюджет нинішнього року розрахований із того, що економіка зросте на 3%. Очевидно, що цей показник буде досягнуто. Води в молоко планувалося додати в наступних розмірах: споживчі ціни – 7,4%, ціни промислової продукції – 10,1%. Проте за підсумками 11 місяців маємо споживчу інфляцію 5,1%, а на промислову продукцію вперше з кінця 2013 року ми спостерігаємо дефляцію в розмірі 4,5%. Якщо звести до купи всі ціни, то у 2018 році їх зростання перевищило 15%, а цього року (за наявними на сьогодні даними) складає менше 7 %. Різниця – це та «вода», що не була і не буде додана до державного бюджету. А це немало при масштабах економіки у 4 трлн грн. І саме дана обставина зіграла визначальну роль у динаміці доходів цього року.

Інфляцією можна було легко втримати на вищому рівні. Достатньо було НБУ не стримувати друкарський верстат та скуповувати долари з ринку. І бюджетні доходи були б кращі. Але чи стаємо ми заможнішими від таких доходів? І може ми зрештою перейдемо до життя з інфляцією, що вимірюється не двозначним числом, а кількома відсотками? Чи нам сумно жити з низькою інфляцією?

І що далі?

Кілька важливих речей на завершення. Ситуація із інфляцією та втратою доходів бюджету склалася не зараз. І якщо по споживчих цінах ситуація проявилася в останні місяці, то по цінах у промисловості — уже з червня. І попри неймовірну «любов» українських політиків до скорочення видатків Уряд мав реагувати на таку ситуацію більш радикальним переглядом бюджету, зі значно більшим скороченням видатків. Бо ніхто, крім Уряду, подібного роду проекти не внесе. Не можна забувати і про доходи. Очевидно, що деклароване бажання вивести частину економіки з тіні виявилося нереалізованим. І питання збору податків та уникнень від оподаткування залишається проблемою. А тому про цей чинник впливу на доходи не маємо права забувати.

Другий момент. Він стосується бюджету 2020 року. Вважав би доцільним у світлі останніх подій та економічної динаміки уважно переглянути показники вже ухваленого бюджету. Вже очевидно, що базові значення будуть відрізнятися від розрахункових. Варто підійти більш прискіпливо і до показників інфляції, бо на даний момент вони істотно вищі від очікуваних значень поточного року.

Читайте такожСкільки втратила економіка через сильну гривню

Третє – бюджет був, є і буде залишатися проблемою, поки ставлення до нього буде, як до бездонної бочки. До цієї бочки слід дозволяти підходити лише раз на рік – коли ухвалюється бюджет. А у нас одразу забувають, що кошти вже поділені і продовжують їх і далі ділити протягом року.

Коментарі - 13

+
0
mary27
mary27
24 грудня 2019, 13:07
#
Вот почему столько было разговоров о снижении уч.ставки.
+
0
Владимир Поливальников
Владимир Поливальников
25 грудня 2019, 8:40
#
А куда делись сотни млрд. грн., привлечённые под ОВГЗ для финансирования госбюджета? Где деньги ,Зин? При том, что под бюджетом 2019 года подписывалась (наверное) тот же министр финансов - Маркарова? Которая в добавок ещё и член СНБО.
Одним словом - шахер-махеры.
+
0
Владимир Поливальников
Владимир Поливальников
25 грудня 2019, 8:43
#
Это уже дефолт? Или ещё нет?
+
+33
mary27
mary27
25 грудня 2019, 9:45
#
Муниципалитетам чуть-чуть недодали денег ''под елочку'', а у вас - уже дефолт?)
+
0
dmx77777
dmx77777
25 грудня 2019, 12:03
#
Насікомі успокойтесь, Макарова в Гонтарьової в гостях у Лондоні, розробляють стратегії зпустошення ваших кишень о гої наівні.
+
+33
mary27
mary27
25 грудня 2019, 12:48
#
Еще один пересічний, которого ''ограбила'' Гонтарева.
+
0
Elena1997
Elena1997
25 грудня 2019, 21:05
#
А кто ограбил ?
+
+15
tarick
tarick
25 грудня 2019, 13:20
#
Даю рецепт счастья по-пинзэныковски: если маркарова продолжит идти верным путем и накопит на казначейских счетах не 60 млрд, а 160 млрд — то вместо инфляции получим дефляцию, а гривна вырастет до 18 за доллар!
але є декілька «але»…
+
0
ramhain
ramhain
26 грудня 2019, 8:25
#
Не успеет вырасти до 18. экономика загнется раньше)
+
0
tarick
tarick
26 грудня 2019, 11:16
#
Это одно из «але».
+
0
oleg p
oleg p
26 грудня 2019, 9:22
#
Рецепт щастя від Пинзеника простіше не буває - владні повинні менше літати в рожевих хмарах і реалістично та дуже зважено підходити до державних фінансів. Бо якщо ту «пружину» занадто стискати чи навпаки то може стати боляче всім в прямому сенсі слова...
+
0
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
26 грудня 2019, 9:55
#
Що накопить? Мінуса... вже не стало купи бабла дожити до нового року.
+
0
tarick
tarick
26 грудня 2019, 11:22
#
Вы не путайте «недовыполненная доходная часть бюджета» и «нет денег». На едином казначейском счету правительство зажало с августа месяца 50-62 млрд гривен (остатки на ЄКР это открытая информация). Не финансируют расходную часть бюджета. При полном попустительсве нацбанка это приводит к росту курса гривны из-за ее дефицита, а это в свою очередь приводит к невыполнению доходной части из-за снижения пошлин и акцизов плюс из-за того, что налоги не платят непосредственно те, кому не платит казначейство.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися