Зміцнення гривні неоднозначно впливає на економіку. З одного боку, знижується інфляція, доходи населення у валютному еквіваленті ростуть. З іншого — страждають експортери, сальдо зовнішньої торгівлі швидко погіршується.
Чому НБУ не скуповує всі «зайві» долари
У такій ситуації багато хто продовжує сперечатися про роль регулятора на валютному ринку. Чи повинен був НБУ допускати таку значну ревальвацію національної валюти? Або повинен був утримувати курс, максимально викуповуючи з ринку «зайві» долари?
Свій погляд на ситуацію в Facebook опублікував екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник. «Мінфін» публікує скорочену версію поста.
Погода лютує. Мороз зашкалює до -40. Хто винен? Правильно — градусник.
А може невістка? Та досить уже гадати. Точно ж відомо — це НБУ.
НБУ вже досить давно не визначає курс. Він лише фіксує той курс, що становлюється на ринку. Складається в умовах майже постійного надлишку твердої валюти, що вже значний період часу тисне на підвищення курсу національної валюти. Складається в умовах зростаючого дефіциту зовнішньої торгівлі товарами, що мене турбує.
Торгову прогалину допомагає закривати потік коштів українських заробітчан. Але цього року запрацював новий зростаючий потік доларів, що ганяються за українською гривнею, яку використовують у подальшому для купівлі державних облігацій – ОВДП. До початку 2019 р. цей потік кілька років тримався на рівні близько $200 млн., зараз сягає $4,4 млрд.
Читайте також: Портфель ОВДП іноземців збільшився до 106 мільярдів
Це не стабільний потік, як експорт чи кошти заробітчан. І може статися так, що сьогодні цей потік є, завтра він пересохне, а післязавтра швидко розвернеться в інший бік.
Мене не радує і таке істотне зміцнення гривні (падіння курсу долара), бо фундаментальні чинники для такої динаміки поки що не сформовані. Тим не менше, зараз на ринку доларів більше, ніж попит на них. І це факт, який комусь подобається, комусь ні, але від чиїхось уподобань він не зникне.
Депозити в доларах та євро: вигідні ставки + бонус від «Мінфіну»
Чи стояв НБУ осторонь цих процесів? Ні, він скуповував долари, поповнюючи валютні резерви. В умовах значних виплат за боргами цього року це дозволило утримувати резерви на досить непоганому рівні. Закономірне у багатьох просте і очевидне питання – чому він не скуповував весь надлишок доларів? Бо можливості такого викупу у нього обмежені. Мушу нагадати, Нацбанк – це не комерційний банк. Він грошей не має, але він, на відміну від комерційних банків, може їх придумувати. Але за таке «придумування» нам доводиться дорого платити із власних кишень – внаслідок інфляції. Тримати одночасно і ціни і курс НБУ не може. Бо це завдання несумісні. У нас від НБУ вимагають і низької інфляції, і стабільного курсу долара, утримання від зниження якого потребувало б значно більших масштабів емісії грошей.
НБУ повинен постійно знаходити компроміс між потребою у формуванні резервів та потребою утримання інфляції. Можна сперечатися щодо межі цього компромісу. Але не можна вимагати від банку відмовитися від виконання головної своєї функції – забезпечення цінової стабільності.
Мені зрозуміле занепокоєння українських експортерів щодо ситуації. Але на прибутковість експорту впливають не тільки доходи (залежать від курсу), але і витрати (залежать від зростання цін, на які у свою чергу впливають емісійні вливання НБУ). А тому вища інфляція у випадку спроб утримання курсу даватиме ті ж наслідки, що і падіння курсу долара.
Насамкінець зазначу: суспільну увагу треба привертати не до того місця, де знімають показники градусника, чи до того, де тримають інший «градусник» – ОВДП, який є вимушеним інструментом реакції на наші хронічні гріхи популізму – старі і нові. Ми маємо дивитися туди і тоді, де і коли формуються чинники, від яких залежить погода і показники градусника. І не тільки градусника.
Коментарі - 54
А у на минус 15% за год и все уже рисуют апокалипсис - население уехало на в европу - потому что здесь очень дорогая жизнь стала)
Как раз подумала, что пэрэбильшила.
Ну так Украина с этой копеейчной ревальвацией по ценам уже Швейцарию догнала)
А они долларами затарились по самое не хочу)
Могли не затариваться.
Сейчас ставки по ОВГЗ одни из самых низких.
А потом во время перекура пишут на ''минфине'' про ОВГЗ, учетную ставку и курс)
Второе. Минфин для чего облигации выпускает? Не в курсе? По большей части — чтобы старые долги поотдавать. Нерезиденты продают валюту, получают гривну, покупают овгз, минфин за эту гривну покупает валюту и рассчитывается по старым долгам. В каком месте тут должно не хватит гривны у нацбанка и в каком месте должна начаться «инфляция», если ее таки «хватит»? Расскажи нам, проФФесор.
Вы ж планировали заработать на разнице курсов.
ОВГЗ выпускаются под разное.
Зачастую для покрытия кассовых разрывов бюджета.
Те же НДС-ОВГЗ.
При выпуске облигаций государство берет в долг существующие свободные деньги, забирая с рынка излишнюю ликвидность.
«за опилки (которые раньше выбрасывали) — лесопилки теперь ломят дурные цены в подорожавшей гривне.»
Так может бизнес накрылся от того, что раньше ваш кум бесплатно выгребал опилки с лесопилок, а теперь их приходиться покупать за деньги…
И каким боком НБУ к подорожанию стоимости опилок с нуля до «дурных цен»…
Но вы конечно можете и дальше придумывать, что виноваты все вокруг, кроме нацбанка, дающего заработать только валютным барыгам.
На счёт опилок — не пишите глупости и я не буду их цитировать…
Если не в курсе, то это не НБУ постоянно «рисует» ОВГЗ и торгует ими а Минфин
А пока НБУ руководит Смолий, он может не всё и не всегда.
НБУ объяснил, почему плавающий курс является правильным для Украины
.
У НБУ есть много инструментов, как минимум можно учетную ставку понизить.
А что НБУ будет делать когда все эти 4.4 млрд захотят купить обратно? Если НБУ не пополнил свои резервы на тех же 4.4 млрд.
В чем выиграло население? Цена хотя бы на один товар широко потребления опусутилась? Или может опустилась цена на щебень/песок/арматуру, все цены номинированные в гривне остались на своем уровне, а прибыль от экспорта упала на 27/23.5 = 15%. А что делать экспортерам если рентабельность была до того всего 10% ?
Правильно понижать расходы, а за какой счет? Только за счет понижения Зарплат и сокращения персонала?
Финансисты блин хреновы.
2) 4.4 млрд сразу откупить обратно нельзя. Погашение этой суммы разбросали на 5 лет. Можно перепродать на вторичном рынке с дисконтом кому надо срочно.
3) А щебень/песок/арматура у нас импортируется что на них должна цена опустится из-за курса ?!
4) Цена фьючерса на металл за год упала на 50% - кто виноват ?! никто - это рынок. А вы тут со своей курсовой разницей в 10 - 15% носитесь.
Его б за это в колонию, лет так на 15.
''… если 4.4 миллиарда захотят вернуть'' — или ждать погашения, или — продать на ПФТС.
С дисконтом)
Ох уж эти ''свидетели целебной девальвации''!
Во сколько раз вырос экспорт в 2015 году, а?)
При обвальной девальвации.
''В чем выиграло население'' — год-два назад вы б написали, что ''население на столько-то зубожило в долларе''.
А в этом году — наоборот.
''Опустилась цена на щебень/цемент'' — а какое отношение наш цемент имеет к курсу доллара?)
''Что делать экспортерам'' — то же, что они делали при сезонных девальвациях, но с обратным знаком)
''Если рентабельность была 10%'' — если такая рентабельность, бизнес смело можно закрывать.
В с/х она за 40%.
''Только за счет понижения з/п и сокращения'' — они и раньше могли это делать, и делали.
Потому что могут себе это позволить)