«Мінфін» і Приватбанк продовжують спільну рубрику — «Подорожі з Приват 24».
Мандруємо з Приват24. Івано-Франківськ
Два рази на місяць «Мінфін» купує квитки на потяг чи автобус через сервіс пошуку та купівлі залізничних квитків в Приват 24 і вирушає в найбільш цікаві і мальовничі, та часто маловідомі куточки України. Цього разу ми вирішили відправитись у Івано-Франківськ.
Партнер матеріалу |
Івано-Франківськ – місто кованої краси
Хоч про це майже не пишуть в туристичних довідниках, мене Івано-Франківськ найбільше вразив своїми витонченими металевими скульптурами. Місто творчих вуличок і концептуальних закладів, просторих парків і дзеркального озера – це чудовий варіант подорожі на вихідні або інтригуючий початок цілого туру до українських Карпат.
Івано-Франківськ носить свою назву з 1962 року, хоча на вулицях подекуди все ще можна почути давню назву – Станіславів чи Станіслав. Колись на цій території розташовувалися два села – Княгинин та Заболоття, але в 1654 землі були придбані коронним гетьманом і краківським воєводою Станіславом Потоцьким. Незабаром, всього за півроку, тут була побудована фортеця для захисту від набігів татар. Вона мала форму шестикутника з п’ятикутними бастіонами, редутами і фортом. Фортецю оточував високий мур, земляний вал і ще й глибокий рів. Розвиток міста-фортеці продовжив син Станіслава, Анджей. Після численних історичних перипетій місто залишається важливим економічним центром регіону.
У Франківську діють промислові, машинобудівні і будівельні підприємства, працюють представники деревообробної, легкої, харчової промисловості. Серед найбільших підприємств регіону – «Івано-Франківськ цемент», що виробляє майже третину українського цементу, а також шифер за новітніми технологіями. Франківський завод «Електролюкс ЛЛС» виготовляє пральні машини, що у більшості експортуються до Європи. Поступово розвивається і туристична галузь, адже Франківськ – це ворота до українських Карпат, відпочинком в яких щороку цікавляться все більше українців.
ТОП-10 цікавинок Івано-Франківська:
1) Ніде в Україні я ще не бачила такої кількості ковальських шедеврів. По Франківську можна гуляти, як відкритим музеєм, адже повсюди ви зустрічатимете чудові роботи, виготовлені з металу. Не пропустіть оригінальну фоторамку з видом на Ратушу, в якій обов’язково слід сфотографуватися. Є тут також Дерево щастя, Великоднє сонце, Коло ковальських кілець та чимало інших чарівних робіт. Дивуєшся, яким слухняним може бути метал в руках справжніх майстрів, що закохані в свою справу. Щороку (з 2001 року) під час Свята ковалів місто отримує нові роботи від ковалів з усього світу. Тож можете приїхати сюди на цей фестиваль, який проводиться до дня міста, – 7 травня, і самостійно поспостерігати за створенням нових шедеврів.
2) Ще одне цікаве місце – Бастіон. Це фортечна галерея, що розташована в частково збережених залишках станіславського форту (в одному з шести бастіонів, що дожив до наших часів). Пройтися можна терасою бастіону, але найцікавіше чекає на вас всередині – в коридорах бастіону розвішані картини сучасних авторів, всюди розставлені оригінальні вироби з металу, які можна придбати. Тут проводять різноманітні виставки, а також відчинені сувенірні крамнички та ресторанчики. Якщо їдете до Франківська в холодний сезон – це чудовий варіант погрітися і набратися приємних вражень.
3) Ратуша у місті, звичайно, теж є, але дещо вирізняється серед інших аналогічних будівель західної України, бо єдина з них побудована в стилі конструктивізму. Найцікавіше – піднятися на оглядову галерею (здається, там 166 сходинок, але перевірте самі) і з висоти майже у 50 м спробувати побачити гори. Також в Ратуші можна побачити, як колись виглядала станіславська фортеця, адже тут розташовано обласний Краєзнавчий музей.
4) Від Ратуші йдемо на «сотку» — типову для усіх західних міст «парадну» пішохідну вулицю. Тут велика концентрація красивих будиночків, магазинів і кав’ярень. Це місце, де збираються художники і музиканти, тому це гарний варіант, щоб провести приємний, атмосферний вечір.
5) Центр міста складається з десятків маленьких вуличок, всі з яких хочеться обійти. Не пропустіть найвужчу вулицю міста – Тринітарську, і найменшу вулицю – Івана Труша (довжина її всього 65м, а ширина — 6). На стінах будинків можна знайти чимало кумедних табличок, на зразок «Тут міг би жити Леонардо Да Вінчі».
Читайте також: Мандруємо з Приват 24. Запоріжжя
6) Франківськ – місто релігійне, про що свідчать десятки храмів, які на свята заповнюються віруючими. Так, площа Шептицького – це місце, яке обрамляють Катедра та Колегіата, тобто архикатедральний собор Святого воскресіння та колегіальний костел Пресвятої Діви Марії. Тут же знаходяться пам’ятник митрополиту Андрею Шептицькому та ротонда Божої Матері. Катедра – храм діючий, цікавий фамільним склепом Потоцьких, що знаходиться в крипті костелу. В Колегіаті зараз знаходиться Музей мистецтв Прикарпаття. Недалеко розташована барокова церква Покрови Пресвятої Богородиці, яка свого часу була вірменським костелом Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії.
7) Якщо захочеться простору і природи – завітайте в найбільший парк міста, Міський парк культури та відпочинку імені Тараса Шевченка. Колись ці землі належали Ромашканам, вірменській родині з Молдови. Парк на цьому місці був заснований ще 1896 року, сюди завозилися рослини з Європи та Америки. Зараз сюди їдуть молодята, щоб не тільки провести фотосесію, а й доторкнутися до Каменя любові, що привезений з Галілеї.
Вулиця Шевченка, що проходить вздовж парку відома ще й тим, що начебто саме звідси розпочалася так звана Мармулядова пожежа. Біля одного з будинків готували повидло на вогні, але вітер перетворив полум’я на справжню пожежу, від якої постраждали близько 260 будинків міста.
8) Поруч з парком розташоване Станіславське море, тобто міське озеро, створене у середині минулого століття. Колись тут розташовувались мисливські угіддя Потоцьких, на яких з часом був побудований каскад ставків, з яких згодом і утворилося ціле «море». Посередині озера – острів любові, тому тут завжди можна зустріти чи-то закохані пари, чи-то молодят з фотографом і оператором.
9) Палац Потоцьких – пам’ятка Франківська, яка спочатку інтригує своєю назвою, але згодом дещо розчаровує, адже крім реставрованих воріт дивитися поки що нема на що. Сподіваюся, що обіцянки оновити палац під мистецький простір і відкрити підземелля і підземні ходи колись справдяться, і тоді цей пункт стане одним з головних магнітів міста.
10) З інших цікавих місцин Франківська, куди непогано було б завітати, якщо матимете час:
Пасаж Гартенбергів, який колись мав прозорий дах і купол з кольорового скла, був оздоблений картинами, скульптурами і навіть мав свій фонтан.
Вулиця Грюнвальдська, якою можна дійти з центру до залізничного вокзалу, цікава своєю неочікувано розкішною архітектурою.
Музей родинних професій – мабуть, найнезвичайніший музей, який можна відвідати у місті. Тут зібрано атрибути 150 професій родини автору музею, які назбиралися за 200 років.
Обласний академічний музично-драматичний театр ім. І.Франка зараз вважається одним з найсильніших в Україні. Нам, на жаль, потрапити сюди не вдалося, але від багатьох чула схвальні відгуки. Тож, якщо любите театр, сплануйте цей момент заздалегідь. До речі, побудовано театр на місці німецької кірхи. Будівля театру – це якесь неймовірне поєднання радянського монументалізму і гуцульського стилю в оформленні інтер’єру.
Також у Франківську знаходиться найбільший в країні анатомічний музей – Музей анатомії людини, де вчаться майбутні медики.
Останній пункт – наукове містечко «Нова енергія», який поєднує науку, творчість, гру. Тут проводяться тренінги, наукові шоу, екскурсії та інші заходи. Це обов’язковий пункт для відвідин з дітьми, які точно не захочуть звідси йти.
Як доїхати
Сервіс bilet.privatbank.ua пропонує кілька варіантів подорожі до Франківська з Києва. Мені найзручнішим здався потяг №043К, який відправляється о 19.06, а прибуває ранесенько, о 5.43. Є й інші варіанти, так що можете приїхати і пізніше потягами №143К або №007Д. Вартість квитків на потяг №043К – від 158 грн у плацкарті, 240 грн у купе, до 509 грн у люксі.
Де зупинитися
Ціни на бюджетні номери стартують від 300 грн. Також в місті працює декілька хостелів, відкрито до розміщення чимало апартаментів (від 400 грн і вище). Серед популярних готелів – «Станіславів», «Атріум», «Надія», «Sunlit» (вартість номеру на двох зі сніданком 700-1000 грн). Нам сподобалося у першому з них – гарне розташування, комфортна кімната, смачний сніданок.
Де поїсти
Місто цікаве своїми ідейними закладами, серед яких і перший Urban Space 100 – куди зручно прийти зразу з нічного потягу, оскільки заклад працює з шостої ранку, і ресторан Fabbrica – де дуже смачно, і перша сімейна ресторація Мулярових – де все оповите родинними легендами і історіями.
Читайте також: Мандруємо з Приват 24. Луцьк
Що привезти з Івано-Франківська
Знову говоримо про смачні сувеніри, адже магніти ви знайдете і самі. З Франківська можна везти цікаві настоянки (вишняк, тминівка, ягодівка, цитринівка, хринівка та інші), оригінальні варіанти станіславської мармуляди (наприклад, гарбузово-апельсинову), бузиновий сироп, варення з дикої карпатської ружі, карпатські афини (чорницю) в прянощах. До кожного такого сувеніру вимагайте особливу легенду, які зазвичай розповідають про перепони на шляху великого кохання, але завжди закінчуються хеппі-ендом.
Ольга Фарима
Партнер матеріалу |
Коментарі - 11
… А загалом — місто приємне, не без нюансів зазвичай, але плюсів богато.
Мати назву, ім'я і т. ін.; називатися.
Ця невеличка робота носитиме назву «День у дорозі» (Панас Мирний, V, 1955, 386)